Päivittäin ilmoituksia lopareista ja lomautuksista? Orpo koilottaa 100th. Uudesta työpaikasta????
Firmat vähentää!
Anonyymi-ap
64612
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Piiloossa ovat työttömii kohta 1 200 000 ns tyntekijää
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18040882C
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ulkomailta ei tarvitse tuoda yhtään työvoimaa, kun omastakin takaa on valtavasti työttömiä.
persu
No mikseivät kantikset sitten työllisty ?
Ei palkata,nuija!
Firmat haluavat takuulla ulkomailta halvempaa työvoimaa. Voitot paranevat.
Jos maahanmuuttoasioita ohjaa moraalinen auttamisenhalu, niin perseelleen menee. KELA-peräistä maahanmuuttoa ei kaivata. Työperäinen maahanmuutto sen sijaan tuo valtiolle verotuloja. Oma väki kuitenkin ensisijaisesti työllistettävä.
Ei aina pidä paikkansa.
Osa työntekijöistä tulee ulkolaisen työvoiman vuokravälitysfirman kautta ja veroeurot jää saamatta.
Suomi on sopinut vastaanottavansa tietyn määrän pakolaisia, joten pakolaiskiintiötä on noudatettava.
Maahanmuuttajiksi Orpon hallitus haluaa saada muiden maiden korkeasti kouluttamia, kielitaitoisia osaajia ja pienellä palkalla tietenkin. Jos kolmen kuukauden aikana työtä ei löydy, niin myös korkeasti koulutettujen tulisi lähteä.
Asiasta toiseen.
Suomessa kansanedustajien verottomat kulukorvaukset tulisi poistaa tai ainakin panna verolle. Ministereillä pitäisi itsellään olla hyvä kielitaito, jottei tarvitse palkata lukuisia avustajia kielitaidon puutteen vuoksi. Joten ministerit kielitestiin, ja kielitaidosta voitaisiin maksaa pieni kielilisä julkisten virkaehtosopimusten mukainen.
Jos he ei kelpaa porvari firmoille.
Orpolla ei ole oikein realismi hallussa.
Eihän rikkailla yleensäkään ole. Ovat vieraantuneet tavallisen kansan parista ja normaalin yhteiskunnan asioista.
Rikkaat haluavat kaiken hyödyn yhteiskunnalta, mutta eivät halua osallistua kustannuksiin, eli eivät halua maksaa veroja. Tutkimuksen mukaan rikkaat ihmiset käyttäytyvät huomattavasti röyhkeämmin kuin köyhät. Rikkaat tuntevat myös muita harvemmin empatiaa. Rikkaus muuttaa ihmistä itsekeskeisemmäksi.
Valehtelet koska se on sinulle poliittisesti miellyttävämpää kuin totuus.
orpo/purra kompastuu mahdottomuuteensa ja sitten syytetään Sannaa ;))
Meidän rikkaiden ei tarvitse olla tavallisen kansan parissa. FYI!
Juu, "esimiestason" palkoilliset luulevat olevansa hyväosaisia suurituloisia ja orpo sai ne lankaan = äänestämään kokkolineniä, tyhmät meni lankaan ;)
Orpo rassu yrittää kumartaa sekä ek:n että persujen suuntaan. Koskahan hän kompastuu kumarrellessaan ?
Totta puhuu. Rikas natisee ja kitisee veronmaksusta, mutta ottaa kaiken verovaroin kustannetun avosylin vastaan.
Rikkaiden etu oikeus on olla rikkaita ja sitä ei tämä Orpon s-vikainen hallitus poista, lisäävät omien raha-valtaa.
Ketkä sitten ovat hyvätuloisia?
Missä menee rikkauden raja?
MELKOSIA TUMPELOITA KOKOOMUSLAISET LASKEMAAN ESM TUPPI, VALTONEN, ORPO JNE JNE JA VIELÄPÄ IVALLISESTI NAVETAN SANNI TV ESIINTYY KUTEN SY PENTIKÄINEN EILEN.KOKOOMUS MIKÄ ON YHTÄLÖ MITEN EDISTÄÄ LUOTTE TYÖPAIKKOJA TYÖN SAANTIA KUN HEIKENNÄTTE KAIKKEIN HEIKOMPI OSASILTA KAIKKEA .
Mikä sinä olet arvostelemaan?
Koulutus?
Jos tarkastellaan objektiivisesti niin politiikoissa on kaikista eniten koulunsa ja opiskelunsa kesken jättäneitä prosentuaalisesti. Taitaapi oll aministereissä tälläkinhetkellä ettei ole opintoja suoritettu loppuun asti.
Joten se siitä koulutksesta. Ihmettelen aina miten maksetaankin ihan ummikoille ( lue politikoille ) noin kovaa palkkaa kun siihen ei tarvita mitään kouluja.
Ai, epäilen, että puhut paskaa koska sellaisia lukuja tuskin löytyy mistään tilastosta kansanedustajien kohdalta saati sitten, että löytyisi muunkaan väestön kohdalta.
Mutta mielelläni opin lisää, joten laitapa linkki.
Hanki avustaja jos ett osaa googlata.
Saat epäillä rauhassa yksinäsi koska kielenkäyttösi on ala-arvoista.
Eli voinen samalla tulla lopputulokseen että olet kokoomuslainen ja laitat kaiken aina toisten syyksi.
Eli sinulla ei ole mitään lähdettä 🤣
perceet on kaikki maalaisjuntteja
Koulutus ei ole niin ratkaisevaa yhteiskunnallisissa asioissa kuin hyvä yleistieto ja ymmärrys siitä tiedosta. Eikä se koulutuskaan aina ole niin ratkaisevaa ammatillisissa kysymyksissä.
https://www.eduskunta.fi/FI/kansanedustajat/Sivut/default.aspx
kun ett kerta osaa edes eduskuntaa googlata
faktatietoisempaa lähdettä ei ole koska kaikki kirjoittaa niin totta kuin vain pystyy eli nämäkin on jokaisen oma mielikuva oista tutkinnoistaan eli tuuliviirejä kaikki.
Siellä on niitä kärähtäneitäkin tutkintoja jotka on kopioitu ja saatu niillä keinoin tutkinto.
surullista luettavaa ylioppilas on meriitti politikon cv:ssä
normi työelämässä sillä ei ääse edes kaupan kassaksi.
siinä sinulle faktaa jos vaan viitsit lueskella
Orpokin 12 vuotta opiskeli ja "valmistui" maisteriksi
siinä sitä on hyväksikäyttänyt verorahoja joista nyt niin valittaa että ei tuota yhtään mitään.
Että tällaisia on meidän vastuullisen tuen penääjät itse vastuuttomasti hyväksikäyttäneet järjestelmää.
Meillä nytkin kymmeniätuhansia mamuja työttömänä? Miksi haalia lisää?
Ratkaisevaa on se kansalaisten lisääntyminen. Seuraapa ihan huviksesi tilastoa syntyvyydestä ja sen tarpeesta. Osaatko ?
Jos nyt äkkiä syntys satatuhatta vauvaata. Oltava kusessa!
Joo, mutta ei kenen tahansa lisääntyminen.
Koulutettujen lisääntyminen tyo enemmän työntekijöitä kuin muiden.
Firmat haluavat ulkomailta halvempaa työvoimaa. Kun yrityksen palkkakulut pienenevät, niin yrityksen voitot paranevat. Raha ja bisnes.
Tulevien toimien seuraamuksena tulee olemaan kaaos. Tuossa on esimakua mm. paikallisesta sopimisesta jota nyt edistetään:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/0e402473-2dd0-40e6-8bf5-cfc6a8d5ad06?_gl=1*112lnht*ampparit_ga*OTMzNDg5MjM3LjE2OTY1MzU1ODQ.*ampparit_ga_3L539PMN3X*MTY5NjUzNTU4NC4xLjEuMTY5NjUzNTcyNS4wLjAuMA..
Eihän siihen usko ukko ylijumalakaan, mut meiän sössö 170cm entinen kapiainen uskoo, uskoisin et petskua veetuttaa kattoo riikkaa "ylöspäin", kun on lyhykääsempi.
Orpo auttaa, ei hätää.
Kuinka se pitkänaama olympiapurjehduksissa epäonnistunut on joku ministeri?, eihän se saavuttanut mitään urheilijana, no joo itkupillitti kun ei valittu johonkin kisaan, sillä ei ole käsitystä mistään, mut sitä kokkeli suomi on, pätemättömätkin valitaan . . . niinku lyhyenläntä ex kantis, jopa kersantti?, vai joku vääpeli rassukka.
Kuulkaas loiset ja punikit: PK yritykset tarvitsevat tukea, että uskaltaisivat investoida laisiinne verenimijä-pummeihin. Rapulapäivä kielletään ja toisesta varoituksesta potku perseelle! Ajatelkaa ja muistakaa tämä, jos huvittaa töihin hakea!
Se on helppo vinkua, kun ei ole munaa yrittäjäksi!
Virkamies voi rapulansa paikkailla täydellä palkalla ja ilmasilla viinoilla!
Kerro lisää.
Joo sairaanhoitajilla on ilmaiset viinat, samoin opettajilla.
Tossahan tyhjentävästi apukolupudokas!
Ei nyt sentään pikkunilkeillä!
Mites yrittäjä rikastuu ilman kupattavaa duunaria??tarvitaan se selkänahka...
Yrittäjät lomauttaa ja osa-aikaiset tekee vähemmän töitä, Orpo-Persu hallitus ei tiedä millaisia ongelmia työelämässä nykyisin on ja tulee olemaan, töitä pitäisi hakea mutta eioota tarjotaan kaikkialla, Jos Orpo-Persu hallitus luulee että töitä löytyy sitä etsiville kannatais laittaa heidän osoite mistä niitä löytyy. Yrittäjä vimpulat ( ei kaikki ) säätää työvoimassaan jotta palkat saataisiin alas ja vain osa-aikastetaan työnteko. Rakennus puolella ollaan huolestuneita kun rakennuksia ei tehdä enään, pitääkö niitä oikeesti ulkomaalaisista hallpatyöntekiöistä olla huolissaan jotka nytkin niitä tekeevät niitä, kannataisi teettää Suomalaisilla raksamiehillä jotta heillä töitä ja maksaisivat veronsa Suomeen. Orpo-Persu hallitushan ei siiitä tykkää halpatyövoimalla kun vempula rakyhtiöt tienaa.
Orpo yrittää pakottaa ottaa lisää työtä? Kaupanalallakaan ei vaan saa lisätunteja!
Mitaaaaaaaaaaaaaaaaaa?!?!!
Mene töihin mene töihin mene töihin mene töihin öööööääääää öääääää
Konkurssit lisääntyy,etenkin rakentamisessa!
Mitkähän firmat taas maanantaina ilmoittaa potkuista.?
Mitä väliä sillä on, kun työntekijöistä on pulaa?
Siis osaavista eli niistä, jotka ovat töissä. Niistä ei ole pulaa, jotka vain valittavat tekemättä töitä.
Pulaa on myös palkkaa maksavista työnantajista.
Löytyy alle 1500€/kk ja täydet tunnit, palkkaa maksavia työnantajia jotka vähät välittävät työehdoista tai kulukorvauksista.
Löytyy 0-tuntisoppari työnantajia, jotka kyllä osaavat narsta sitten ettei työntekijä sitoudu. Kappas ku työnantaja ei itsekkään näemmä sitoudu!
Aika moni haluaa jo valmiiksi matalapalkka-alalla yrittävä että saisi niitä 9€/päivä tai palkkatuki työntekijöitä töihin ja ne voikin sitten potkia pihalle kun määräaikaisuus loppuu.
Siinä menee maine molemmilta työntekijältä sekä työnantajalta. No työnantaja saa te-keskukselta jonkun pitkäaikistyöttömän puolitehoilla ja valoilla työläiseksi joka ei viitsi panostaa 9€/päivä palkallaan. Monesti menee tällaisissa töissä käynti miinukselle. Samalla hän leimautuu vetelykseksi ja työnantaja jää ikuiseksi urputtajaksi kun ei saa kunnon työvoimaa ilamiseksi ja patsastelee iltapäivä lehdessä valittaen työvoimapulaansa.
Minä teen mieluummin töitä 9 eurolla kuin en ollenkaan. Muuten multa menis maine.
Toisilla voi olla sellainen maine, ettei tee töitä ja sen ylläpitämiseksi pitääkin toimia eri tavalla.
Eipä rikastu 9 €. Leipäjonossa elöt!
Mitaaaa??
Mene töihin! öääääää ööööööööööööö
Purra petti persuäänstäjät,kuten Soini aikoinaan!
Totta. Harvase päivä joku ilmoittaa irtisanomisista. Tänään mm. Harvia.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009915077.html
https://www.hs.fi/talous/art-2000009910647.html
https://journalisti.fi/uutiset/2023/10/mtv-irtisanoo-23-lopettaa-radiouutiset-ja-tekstikanavan/
Kun ensin vähentää ja ottaa uudelleen töihin se on Orpon näkemys työllisyydestä.
Orpon pienituloisiin kohdistuvan törkeän kyykytyspolitiikan takia tein oman vastalauseeni:
En osta enää mitään turhaa enkä rikastuta enää yhtään suomalaista matkailuyrittäjää.
Samat mietteet. Rikkaat rikastukoot ilman minua.
Ei taida jäädä monellekkaan millä ostaa Orpon jäljiltä. Tämän hallituksen toimet tietää pennin venytystä ja kurjuuden maksimointia.
Eilisessä A-Studiossa Orpo näytti nolon yksinkertaisuutensa ja pöljyytensä.
Papukaijamainen saman typeryyden toistaja, kun ei ole kykenevä vastaamaan edes haastattelijan kysymyksiin.
Orpo ei nähtävästi uskalla tulla politiikan ajankohtaisia kysymyksiä, kuten esim. budjetti, käsitteleviin ohjelmiin kuin yksin, ettei toiset haastateltavat ja keskustelijat pysty oikaisemaan ja kumoamaan Orpon onnettomia selityksiä ja väittämiä.