Nyt alkaa olla hallitus vähän sellainen kuin pitääkiin. Opposition typerykset huutelevat omia typeriä kommenttejaan, joita typeryksiltä voi odottaakin, Tyhmät työläiset osoittavat aivan turhaan mieltänsä. Lopputili jokaiselle valittajalle ja työttömyyskortistoon ilman korvauksia. Nyt taas näemme suomalaisten typeryyden tässäkin asiassa. Jos olisin työnantaja en yhtäkään tyhmää haluaisi työllistää. Liian kauan sai demarit sun muut asioista ymmärtämättömät villitä tyhmää kansaa ja ajaa Suomen katastrofin partaalle, jolle nyt olisi saatava loppu. Kaikki kannustus ja kannatus nykyiselle hallitukselle.
Nyt on paras hallitus pitkään aikaa,
Anonyymi-ap
19303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ainoa typerys taidat olla sinä itse. Minusta tämä hallitus syöksee Suomen tuhoon. Eivät osaa edes taloudesta mitään. Heti kun tämä hallitus ryhtyi töihin, lähti kaikki menemään päin persettä. Mikään ei onnistu näiltä.
Valehtelivat ennen vaaleja ja valehtelevat silmät pyöreinä yhä. Kukaan ei halua näiden kanssa tehdä mitään yhteistyötä. Koko yhteiskunta on toivottomuuden tilassa.
Kun ei osaa niin ei osaa. Itkua vääntää niin Orpo orbana kuin Purra hampaita irvistellen.
Joo sen Purran purennan suupielikin on alaspäin.
"Jos olisin työnantaja en yhtäkään tyhmää haluaisi työllistää"
+++++++++++++++
Siinä tapauksessa sinun pitäisi irtisanoa itsesi.
Voisitko avata, mitä hyvää uusi hallitus on sinulle tuomassa? Osuiko solidaarisuusveron poisto kohdallesi?
Uskon, että tämä hallitus kykenee uskottavasti toimimaan Suomen palauttamiseksi kaidalle tielle. Yksittäisinä tehtävinä tärkein lienee turvallisuuden palauttaminen kansalaisille. Tämä on jo lähtökohtaisesti vaikea työ, kun edelleen eduskunnastakin löytyy pään silittäjiä, joille Suomen tilanne näyttää olevan yhdentekevä. Työllistäminen on toinen tärkeä tehtävä. Nimenomaan työllistäminen tehtäviin, joiden palkkaa ei maksa yhteiskunta. Tuottavuuden parantaminen on kolmas tärkeä asia. Jos vaikkapa julkisella puolella ollaan tekevinään, tulee kovin kalliiksi veronmaksajille. Opiskelijat soluasuntoihin. Tässä vähän alkusoittoa ...
Puhut kuin Orpo. Turvallisuutta, työtä ja tuottavuutta.
Keinot jäävät ilmaan. Nyt hallituksen päätavoite on palkkojen jäädytys.
Edellinen hallitus lisäsi työpaikkojen määrää. Toimiko edellinen hallitus jossakin väärin?
Hyvä?Tämä hallitus ajaa elinkeinoelämän asioita ei valtion.
Kansalaiset tulevat kärsimään näiden toimien seurauksena .Toimeentulottomuus ja kodittomuus kasvaa ja rikollisuus sen myötä. Katso Ruotsista esimerkkiä mihin se johtaa.
Jengiytymistä ,rikollisuutta ,väkivaltaa katukuvassa.
Valtion arvovalta rapisee ja ihmiset ottavat toimeentulonsa sieltä mistä saavat ja haitattavat viranomaisille pitkät. Se on seuraus nykyisenkaltaisista leikkauksista jotka tämä hallitus on pannut alulle.
Tuolla ollaan erimieltä asiasta kuin aloittaja:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/afb46966-0554-4124-9495-bb95f520e44e
Purran👹 ja Orvon🤓touhuissa on jotakin todella vammaista!
Saa kaatua hallitus!
Paras hallitus, mitä Suomella on tarjota suomalaisille. Purra ja Orpo pistävät asiat kuntoon. Marinin sotkuja ja p'skaa riittää siivottavaksi. ihmeen kumma, että entisen hallituksen väkeä ei näy siivoustalkoissa. Toisaalta eihän se ole mitenkään kumma, kun sossujen mukaan siivoaminen on paskaduunia, samoin kuin mäkkärillä asiakkaita palveleminen. Uskonkin viimeisen, asikkaana sattuu olemaan kaiken ikänsä ilmaiseksi saanut sossu. Mtta muut osaavat arvostaa myös asiakaspalvelijaa.
Mistä hallituksen toimista puhut, jolla Suomi laitetaan kuntoon? Tarkoitatko kaljaveron laskua (2,5 senttiä tölkki) vai solidaarisuusveron poistoa vai jotakin muuta? Voitko avata?
Sysipaska hallitus!
Kansa vastustaa kauttaaltaan tämän hallituksen toimia
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/d3ac8415-af94-4ef4-934b-737222cd711f
Kansa äänesti tätä hallitusta muutama kuukausi sitten. Oletko vammakko?
Näin saamme asiat nousuun, paittes teidän fattapummien elintaso.
Jatkoon.
Kansa ei tiennyt mitä sai. Kansan mandaatti ei riitä noihin toimiin työmarkkina toimien osalta. Näet hallitus ei ole työmarkkina osapuoli. Noihin neuvotteluihin mandaatti tulee Elinkeinoelämälle eli Ek:lle yrittäjiltä ja Palkansaajilta heitä edustaviale taholle ammatti liitoille.
Eli työmarkkina asiat ovat puhtaasti työnantaja ja työntekijä puolen asioita . Hallitus ei ole keskusjärjestö ,jolloin se ei edusta mitään tahoa eikä sillä ole minkään näköisiä valtuuksia toimia sopivana ,saati sopimuksien suhteen määräävänä osapuolena.
Valtion hallinnon taholta kutsutaan noihin neuvotteluihin tarpeen vaatiessa valtion edustaja sovittelijaksi neuvotteluihin jotta sopimus syntyisi .Niin siksi että työmarkkina rauha on myös valtion taloudellinen etu.
Käydyillä vaaleilla ei ole mitään tekemistä noiden asioiden kanssa sillä kansa ei anna mandaattia yksityisen sopimisen piiriin kuuluviin asioihin ,vaan valtiollisten asioiden hoitamiseen joita työmarkkina asiat eivät ole.
Perehdyppä nyt alkunsa siihen mikä instanssi se hallitus oikein on .Näet sillä ei ole minkään asian suhteen suoraa määräysvaltaa vaan se toimii eduskunnassa asioiden esittelevänä tahona ja eduskunta päättää siitä meneekö esitykset läpi vai ei. Toki äänestyksessä vaikuttaa hallituksen asema ja sen takana oleva enemmistö, mutta niin vaikuttaa myös perutuslaki valiokunta ja lainsäädäntö eduskunnan toimiin jonka alaisena tuo toimii.
Suomaiset ovat kylästyneetja herännet tähän suvakkisossujen touhuun. Mistään kukaan ei ole vastuussa. Kaikesta tulisi vastata yhteiskunna, paitsi ei tietenkään enään siinä vaiheessa kun menestystä tulee. Se onkin sitten ihan itse ansaittua paitsi muiden sossujen miestä aina siihen saakka kun itseä on onnistanut.
Kapitalismi on kirosana aina siihen saakka kun onni potkaisee itseä- Kysykää vaikka Harakalta, joka ansaitsi sähköpostiositteen nimellä 300 000 euroa. Paljonko jakoi vähempiosaisille? Ei euron senttin senttiäkään. Entä Marin, paljonko hän jakaa tulostaan edes tukijoilleen? Ei sentin senttiäkään. Entä Putinin kaasuputkimeis Lipponen, paljonko hän on osoitatnut armealaisuuttaan vähävaraisille? Ei sentin senttiäkään, eikä ole edes tuntenevansa heitä
Sosialisti on pahin kapitalisti mitä yhteiskunnassa on. Sosialsiti on kateellinen, katkera ja itsekäs ahne. Tosiasiassa sosialsitille ei maailmassa ole muita kuin hän itse.
Hauskoja nämä kiusahenkien avaukset joilla ei haluta muuta kuin härnätä.
Hallitus syö kakkaa.
Villissä lännessä nuo olisi jo tervattu ja höyhenetty.