Mun pitäis muka jatkuvasti rampata joissakin kontrolli-käynneillä pumppuni takia, mutta vetoan aina hoitaja/resurssipulaan. Eivät voi pakottaa. Kyllä minä sitten soitan 112, jos tarvetta on, mutta se vaatii sietämättömät kivut. En suostu kuormittamaan hoitoalaa turhan takia.
Lisäksi en suostu tuhlaamaan teidän verorahojanne, ellei ole aivan pakko mennä taas osastolle makaamaan. Saàmari, kuinka persëestä ihmisen elämä voi olla. Aloittelevat alkoholistit eivät kykene edes KUVITTELEMAAN tätä Hëlevettiä.
Lisäksi en suostu tuhlaamaan teidän verorahojanne, ellei ole aivan pakko mennä taas osastolle makaamaan. Saàmari, kuinka persëestä ihmisen elämä voi olla. Aloittelevat alkoholistit eivät kykene edes KUVITTELEMAAN tätä Hëlevettiä.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Juuri tällä tavalla toimiessasi tuhlaat veronmaksajien rahoja entistäkin enemmän. Miksi et hae Tokmannilta helium pulloa ja kinkunpaistopussia, olisi yhteiskunnalle kaikkein edullisin ratkaisu.
Nyt en kyllä ymmärrä kysymystäsi alkuunkaan. Tarkoitatko, että pelkkä heliumilla täytetty kinkunpaistopussi saisi mut kohoamaan matkaan kohti Siriusta?
Kinkkua en edes paista, sillä se on raakana paljon herkullisempaa, sinapin kera ofc.
Itse tiedät mitä itsellesi teet. Sydänongelmien kans pitäis käydä siellä kontrollissa, ei tulis sitten tarvetta soitella ambulanssia. Oma valintas jos juot, ei sun pumppu kestä kovin pitkään juomista. Lähipiiristä yks menehtyi, pitkään joi, pumppu ja kroppa ei enää kestänyt. Oli aiemmin menehtyä alkoholimyrkytykseen, jos oltaisi ajoissa löydetty, olis silloin jo lähtö tullut.
Siis jos ei oltais ajoissa löydetty...
Kerran jouduin soittamaan itselleni ambulanssin, kun ylävatsakivut äityivät täysin sietämättömäksi. Todettiin akuutiksi haimatulehdukseksi. Eikö tätä muka lasketa kontrolli-käynniksi?
Ei lasketa. Se on akuutti-tapaus, jos olisit käynyt kontrollissa, tulehdus olis voitu alkuunsa hoitaa, ei olis mennyt noin pahaksi. Pumpun takiahan sun ne kontrollikäynnit pitäis hoitaa.
Haima voi sanoa sopimuksen irti, sitten juot omalla vastuulla, haima ei enempää kestä.
Pumpun kanssa peli voi loppua silmänräpäyksessä, mutta haima ja maksa taas ovat kiduttajia.
Kivulian kokemukseni ikinä: akuutti haimatulehdus. Nykänenhän kuoli krooniseen haimatulehdukseen, joka ei kuulemma ole yhtä kivulias. Siitä en tiedä. Vaimonsa yritti itkien saada Masaa ambulanssiin, mutta Matti kieltäytyi. Kova äijä oli.
Alkoholistiksi alkaminen takaa todella hitaan ja loppuakohden tuskallisen itsemurhan.
a) ensin lähtee ulkonäkö
b) toiseksi fyysinen kunto
c) lopulta kaikki sisuskalut tuhoutuu
En voi käsittää, miten alkoholi on laillista, mutta kieltolaki toki pahensi vain ongelmaa, kun kehiin tuli pimeät pullot. Yhteiskunta on kyllä melko avuton näiden kaikenmaailman myrkkyjen kanssa.
Ei kukaan tarkoituksella alkoholistiksi halua, se on addikti, tulee tapa, sitten ei pysty olemaan ilman, kroppa tottunut alkoholiin ja sitten juominen rupeaa tuhoamaan sisäelimiä. Alkoholisti juo niin kauan, kun mitta tulee täyteen tai on pakko lopettaa, kroppa pettää jos juo yhtään, osa juo itsensä hautaan, niin kävi mun läheiselle, häneltä kroppa petti, kuolema tuli nopeasti. Se tuntuu hirveältä, kun läheinen ei pystynyt juomistaan lopettamaan, elämä oli vaan potkinut liian rankasti häntä, haki juomisesta turrutusta pahaan oloon ja se vei lopulta hengen. Hänestä olisi ollut vaikka ja mihin, oli taitava käsistään, rakensi oman talonsa ja rakensi muitakin taloja jne..., sitten tuli liikaa kaikkea samalla kerralla, rupes juomaan, yritti välillä olla ilmankin, mutt loppuvuosina se meni överiksi, ei hyödyttänyt sanoa siitä juomisesta, se on ihmisen itse päätettävä lopettaako. Tuntuu vieläkin helvetin pahalta, ett kävi noin, on kova ikävä ja surukin.
Katuvainen melankoliaan vaipuvainen sontaseppo on ärsyttävin tapaus. Tuhottuaan ensin läheisensä sitten oman elämänsä ryhtyy katumapäälle, kun rahat viinaan loppuneet. Kunnioitan enemmän sontaseppoja, jotka taistelevat viimeiseen pisaraan asti joko asuen markettien katveessa roskalaatikoissa
tai syvällä metsissä korpikuusen kyyneltä keittäen.Sisuskalujen petettyä solidaariset ryyppykaverit hiljentävät voihkivan potilaan moralla tai halonpätkällä…kitumatta.
Tulonsiirtoja nauttivat keskiluokkaiset sontasepot betonikorsuissaan nauttivat luksuselämää juopotellen työtätekevien kustannuksella köyden terapiassa ja bentsoja lääkäreiltä.
Vakavana luen kirjoituksianne, mutta tuon MINUN täytyy puuttua, että en TODELLAKAAN ole läheisilleni aiheuttanut minkäänlaisia ongelmia. Saattanut vain joskus olla vähän ärsyttävää seuraa, kun se alkoholin katku on niin epämiellyttävä. Jos suostuisivat edes YHDEN kaljan ottamaan seuraksi, niin sitten eivät hekään haistaisi sitä.
Mutta en missään nimessä ole tuhonnut yhtään läheistäni!
" Katuvainen melankoliaan vaipuvainen sontaseppo on ärsyttävin tapaus. "
-kyllä, ne vaipuu itsesääliin, jota kukaan ei jaksa kuunella, EDES AMMATTI-AUTTAJAT! :O
fakta
Lähde hoitoon.
Hilpeän suntion kanssa tarjoamme tesolidid—pinkkiä hedelmöistä juomaa.
Sen jälkeen hiivaista kotikaljaa.
Käpy perseeseen raketti taivaalle suolikaasujen palaessa persvillat kärventäen. Upea
Näky.
Muistan ainakin 3 kertaa yöpynyt Kotkan polliisikamarilla.
Yks vanha Pohjanmaalain eläkeläispappa puhutteli munt...
"Kun sä eläkkeelle jäät, niin sulla on vaan paikkaiset pökät ja rälläkkä asuntona".
Paa hyvä nuorempi äijä uskoen, että pitää olla edes kuukauden tulot kiven alla.
Niin mää rauhottusin ja vein enää viikonloppuisin parasta AB-kaljaa kämpille.
Siipimiehii tuli ain kylään. Olin piilottanut jalojuomat komeroon ja hörpin ne iteksein...vähin äänin.
Aloittaja " kehuu " olevansa vastuuntuntoinen alkoholisti, mutta...
Ei osaa ainakaan itsestään ja elämästään ottaa vastuuta, elintavoistaan, terveydestään, ym. Vastuun ottamista sekin olisi.
Ja jos on oikeasti vastuuntuntoinen, tuhlaisi niitä veronmaksajien rahoja sen verran, että hoidattaisi itsensä parempaan kuntoon ja eläisi terveellisemmin, vastuuntuntoisesti.
Mutta itsekin toipuneena alkoholistina tiedän kyllä, että selityksiä riittää, joilla voi oikeuttaa itselleen luvan juoda aina vain lisää.
Kyse on luovutuksesta karun selviytymistaistelun edessä julmaa Maailmaa vastaan. Ei enää jaksa, kun sydän ei pumppaa tarpeeksi happea esim. aivoihin, vaikka lukuisia lääkkeitä käytössä. Kaikissa lääkkeissä lisäksi epämielyttävät sivuvaikutukset.
Ymmärrän kyllä täysin vìtutuksen meitä sontaseppoja vastaan, mutta joskus te hyväosaiset voisitte yrittää asettua meidän asemaan.
Olen ollut itsekin samassa asemassa, tosin sontasirkkana, jos niin voi sanoa, koska olen naisihminen.
Jo nuorena tuli istuttua pusikoissa ja puistoissa juomassa sontaseppojen ja -sirkkojen kanssa. Asuttua taivasalla. Eli aika pohjalla on tullut käytyä, kokemusta siis löytyy.
Minua ei vituta kenenkään, edes sontaseppojen elämä, koska kaikelle on syynsä, mutta silti kaikki ovat myös ihmisiä, eikä ihmisarvo lähde pois, elää sitten miten tahansa.
Kokemuksesta tosin tiedän myös sen, että vaikeistakin elämäntilanteista on mahdollista päästä nousemaan, jos tahto ja sisu vain riittävät,
Paskapuhetta tuo tahto ja sisuun vetoaminen. Myönnä pois että olet ihan kujalla. Minä olen henkisesti sairas ja ollut 41 vuoden ajan henkisesti sairas ja myös synnynnäisesti poikkeava neuroottisia ongelmia kärsiviä ja heikkohermoisuudesta kärsivä. Heikkohermoisuus joka johtuvaa siitä että on syntynyt heikkohermoisena (ilmeisesti aivojen rakenteissa vikaa).
Mä uskon että suurin osa ihmisistä haluaisi tehdä työtä/olla aktiivinen, mutta eivät pysty koska esim otan esimerkkinä vaikkapa minut itseni. Ja tämä henkilö joka teki tuon aloituspostauksen niin voi olla monella tapaa hyvin hankalassa tilanteessa eli umpikujassa ja sie kehtaat tuollai höpöttää tommosta laiskan tyhymää kommenttia "sisu ja tahto" että saisit kyllä hävetä todellakin.
Ja sitten on ihmisiä jotka haukkuu työttömiä vaikka he vapaa-ajalla ovat aktiivisia eli esim metsästävät vapaa-ajalla tai kotona tekevät kaikenlaista kotihommaa, mutta eivät käy duunissa josta saa palkkaa, niin tällaisiakin ihmisiä haukutaan vaikka todellisuudessa he ovat aktiivisia kun tekevät koko ajan jotakin.
Usein sängyn pohjalla makaavat ihmiset eivät ole laiskoja vaikka heille hyvin moni lyö laiskan ihmisen leiman otsaan. Se johtuu joko tietämättömyydestä tai tunnekylmyydestä eli sinä olet joko tietämätön tai tunnekylmä ihminen. Kerroit että olet itsekin ollut pohjalla mutta ikävä kyllä on pakko myöntää että olet varsin ikävä ihminen kun tuollai alat heti sättimään väittämättä että se on tahdosta ja sisusta kiinni. Se vain kertoo sen että joko et ole perillä näistä asioiden todellisuudesta tai sitten oot kylmä ihmisluonne.
Lisään viestiini sen, että en ole työelämässä vaan olen työkyvyttömyyseläkkeellä(saan takuueläkettä joka kuukausi). Olen vain hyvin vähän ollut osallisena työelämässä mutta mun työhistoria on hyvin ohut/olematon lähinnä.
Otit sitten taas itseesi, vaikka en sättinyt sinua, enkä ketään muutakaan.
Näillä palstoilla kun harvemmalla kai on tarkoituksena sanoa, kirjoittaa, kenellekään henkilökohtaisesti mitään.
En ole ikävä ihminen, enkä myöskään kylmä. Voin kertoa, että minulla on aika voimakas empatian taito olemassa, eli osaan ajatella muidenkin ihmisten kannalta asioita. Tosin ei kukaan voi tietää, miltä toisesta tuntuu tai mitä toinen ajattelee, jos toinen ei kerro sitä.
Olen itsekin työkyvyttömyyseläkkeellä, eli en ole varmasti yhtään paremmassa asemassa kuin aika moni muukaan.
Kerroin sen, että itselläni se tahto ja sisu on riittänyt siihen, että olen saanut elämääni vähän paremman suunnan.
Kirjoitin, jos tahto ja sisu riittävät, enkä voi, tai kukaan muukaan voi vaatia keneltäkään, että niiden olisi muka riitettävä. Toisilla riittää ja toisilla ei, eikä sille voi mitään.
Kukaan ei ole toistaan huonompi, oli tilanne mikä tahansa.
Otit nämä kirjoitukset turhan henkilökohtaisesti, vaikka ne ei olleet juuri sinulle yksityisesti edes tarkoitettu, vaan aivan yleisesti kenelle vain.
Älä vertaa itseäsi muihin, olet varmasti ihan hyvä ihminen, vaikka kaikki ei ole tai mene ihan samalla tavalla kuin joillain toisilla.
Lapsuudesta asti kärsinyt mt-ongelmista, neurologisista höiriöistö , saamattomuudesta ja masennuksesta= työkyvyttömyyseläkeläinen=laiska luulotautinen imppaava rehupuntti=turha suu veronmaksajien noutopöydässä.
Onpa Miehellä hienotitteli oikein työkyvytön so.loiseläjä.
Hallitus leikkaa asumistukea,toimentulokorvauksia, työkyttömyyseläkkeitä.
Oppivatko sontasepot dokaamaan leikattua kiljua, koska hiiva ja sokeri maksavat maltaita?
Se on selvää , että sote leikkausten jälkeen sontaseppoja ei enää hoideta, vain nopea palliatiivinen hoito, jossa ensin päin pähkinöiden murskaus sitten rusina-aivo saa kärsimykset lopettavat piikit.
Ruokajonojen henkilöt rekisteröidään samoin saadut elintarvikkeet,jotka vähennetään toimeentulotuesta.
Sontaseppojen kannattaisi paeta Ruotsiin.
No mitä JÄRKEÄ edes olisi seistä siinä jonossa yli tunti, jos leipä vähennetään Kelan tuesta?! :O
Tuo ei kyllä voi pitää paikkaansa.
Ei se pidäkään, ei tarvitse säikähtää.
Kuinkahan suuri osa meidän terveydenhoidon resursseista menee siihen että kalibroidaan alkoholisteja takaisin juomakuntoon?
Alkoholisteilta pitäisi lakkauttaa terveydenhoito jos eivät suostu lopettamaan juomista. Eihän tässä touhussa ole mitään järkeä että syöpälapset jää hoitamatta kun juoppoja makuutetaan sairaaloissa
Mun on pakko puolustaa meitä alkoholisteja tuossa, nimittäin, kun olin KATKOLLA, me oltiin aivan pieni vähemmistö. Valtava määrä tosi nuoria aikuisia, jotka olivat huume-vieroituksessa enkä edes puhu jostain harmittomasta marista, vaan paljon kovemmista aineista!
k
Tämä on nykyään kyllä valitettava totuus.
Aina vaan enemmän huumeiden käyttäjiä tai sekakäyttäjiä katkoilla ja päihdelaitoksissa on.
Muutama vuosikymmen sitten suurin osa oli pelkästään alkoholisteja.
Kyseesssä lienee vaseliini ulkoisesti siveltynä