Sataman lakot aivan poskettomia, vasemmistopopulismia, mikä ei johda mihinkään.

Anonyymi-ap

Haminan ja Kotkan satamien lakot ovat naurettavia ja vastuuttomia. Ei vaikuta kotiuttamiseen. Vasemmistopolitiikkaa. Politiikka ei kuulu työelämään.

Eloranta väittää, että hallitus ei ole kuunnellut ammattiliittoja riittävästi. On kuunneltu, mutta asiat pitää hoitaa, eikä jahkailla. Viime vaalikaudella liittojen työryhmä sai aikaa miettiä työllisyyden parannuskeinoja. Ei tullut, Sitten annettiin lisäaikaa. Ei tullut. Sitten annettiin lisäaikaa. Ei tullut. Tyhjä paperi.

Ei ole kuulunut tällä vaalikaudellakaan muuta kuin koulutuksen lisääminen ja työvoimatoimiston, "sisäilman" henkilökunnan lisääminen. On kuultu. Esitettyjä toimia tehdään kohdennetusti, mutta kumpikaan ei lisää työllisyyttä 100 000 hengellä. Sen takia lisätoimet ovat tarpeen. SAK:n antama tyhjä paperi ei siinä auta.

SAK:n toimet ovat läpinäkyvästi sdp:n masinoimaa poliittista potaskaa. Marinin hallitus poisti eläkeputken, lanseerasi työttömille keppiohjelma kakkosen. Ei ollut mitään mielenilmauksia. Nyt on pienempiä asioita, ei mitään radikaalia. Jo ollaan suu vaahdossa barrikadeilla. Demareiden oppositiopolitiikkaa. Työelämä ei kaipaa politiikkaa ollenkaan.

Lakko-oikeutta ei olla poistamassa. Senkin toitottaminen on potaskaa. Poliittisia lakkoja ollaan rajoittamassa vuorokauteen ja ollaan rajoittamassa tukilakkojen suuruutta. Joku raja yhteiskuntaterrorillakin ja isänmaan vahingoittamisella pitää olla. Laittomat lakot ovat laittomia. Laittomuudesta pitää rangaista.

Kun TES on voimassa, niin työrauhavelvollisuutta pitää kunnioittaa. Mielenosoittaminen on aivan eri asia kuin lakkoilu.

Nyt ei ole aika lakkoilla. SAK:lla ei ole veto-oikeutta. Eduskunta säätää lait. Lakeja pitää kunnioittaa, eikä rähistä demokratiaa vastaan. Voimankäyttö on osoitus tyhmyydestä. Kyllä kuka vaan voi murhata tai raiskata, mutta ollapa kaidalla tiellä!

9

625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ai politiikka ei kuulu työelämään, jos poliittisilla päätöksillä sinne tullaan sotkemaan? jaa. NO, jos on lusikalla annettu niin kauhalla ei voi vaatia. LAKKOON VAAN! Tulta porvarien munille!!

    • Anonyymi

      Olet aivan oikeassa. Duunarit ampuu tällä taas itseään polveen. Ay pomot hieroo käsiään ja nauttii palkastaan niinkun aina ennenkin.

    • Anonyymi

      Ay pamppujen kk palkka taitaa olla samoissa kun duunareiden vuosiansiot😂kunnon työläisten kusetusta..

    • Anonyymi

      Milloin ovat jääneet lakkoon?

    • Anonyymi

      Persupopulismi johtaa perikatoon.

      • Anonyymi

        Mene töihin.


    • Anonyymi

      Ahtaajat ja paperiukot ovat pahimpia ja kova palkkaisimpia punikkeja mitä suomen maasta löytyy.

      • Anonyymi

        Nehän on olevinaan parempia työläisiä kuin muut, ja siksi persuja.


    • Anonyymi

      AKT ON PIENEN IHMISEN JA HEIKKOJEN PUOLELLA SORTAJIA VASTAAN
      myös papertehtaan rikas porho kumartaa heille ja ottaa lakin pois päästää mulkoillen maahan häpeillen ahneuttaan
      Ahtaajat eivät ole koskaan pilkanneet pienipalkkaisija

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1972
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      166
      1909
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1123
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      980
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      656
      857
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      50
      691
    Aihe