🙄🪲🛏 Matkailu avartaa sanotaan. Voi sillä olla muitakin seurauksia. Le Monde lehti kirjoittaa, että Pariisissa on alkanut mahtava operaatio lutikoiden hävittämiseksi ennen olympialaisia. Lutikoita on löytynyt junista, lentokoneista, autoista ja hotelleista. Epäillään, että niitä on tullut Algeriasta, johon on vilkas lentoliikenne.
Matkatavarat kannattaa käyttää saunassa suljetussa muovisäkissä. Vaatteiden pesu +60 asteessa hävittää luteet ja niiden munat. Tunti kuivauskoneessa tehoaa myös. Nykyisin suositellaan kirppisvaatteiden puhdistusta lutikoiden varalta. Nykylutikat ovat immuuneja kotimyskyille, niin että jos ne pesiytyvät kotiin täytyy tilata tuholaistorjunta.
Ranskassa kävijöitä?
5
351
Vastaukset
Tuli mieleen, että jos Pariisissa on lutikoita vaivaksi asti, niin niitä on muuallakin etelässä. Ihmisten ja matkatavaroiden mukanahan ne siirtyvät paikasta toiseen.
- Anonyymi
Himokseenkin noita voi kuljetella. Rapsuttelu ja kupsutuspartyt
- Anonyymi
Tupajumi
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad591105- 42861
- 51641
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että315627Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän114604- 51598
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38595- 93590
- 56554
- 65514
