kuorikatetta marjapensaille?

Kannattaako?

kannattaako marjapensaiden juurille laittaa kuorikatetta rikkaruohojen kasvua estämään? Jos niin kuinka paksulti sitä pitäisi laittaa?

3

4957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokenut

      kompostimultaa tai haravoituja lehtiä,mieluummin jotain joka nopeasti maatuu pensaan juurella.

      • ei haketta

        MIksi ei saisi laittaa haketta marjapensaan juurelle. Minä olen ainakin laittanut ensin sanomalehden pienelle alalle pensaan ympärille ja siihen päälle haketta. Ei ole rikkaruohot kasvaneet, mutta marjoja tulee!


      • käytöstä
        ei haketta kirjoitti:

        MIksi ei saisi laittaa haketta marjapensaan juurelle. Minä olen ainakin laittanut ensin sanomalehden pienelle alalle pensaan ympärille ja siihen päälle haketta. Ei ole rikkaruohot kasvaneet, mutta marjoja tulee!

        No ainakin kuorike vaikuttaa jossain määrin maata hapattavasti. Aronia ja eräät muut pensaat tästä vain riemastuvat, mutta useimmat muut pitävät lähempänä neutraalia olevasta maaperästä. Typpeä saattaa myös kulua jonkun verran kuorikkeen maatuessa. Lopputulos riippuu tietysti siitä, miten muuten hoidat pensaitasi. Jos kalkitset tai annat tuhkaa pensaille ja muuten lannoitat pensaita hyvin, niin mikä etteivät pensaat viihtyisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe