Sofia ei mieti eläkettä vaan luottaa siihen, että saa loisia jonkun nurkissa ja joku ostaa hänelle hernarit ja viinat myös sitten kun hän on vanha nainen.
Sofialle ei kerry tänäänkään työeläkettä
Anonyymi-ap
55594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Tuosta naisesta voi tulla vanhemmiten karun näköinen. Nyt on jo viitteitä siihen.
Ei taida kertyä eläkettä myöskään Eskolle eikä Martinalle. Karun näköinen voi tulla monesta muustakin tötteröhuulesta ...eiks niin ?
Martina mainittu 🤭
Eikös Esko ole jollain radiokanavalla töissä? Silloin kertyy eläke. On ollut muuallakin, ja tehnyt niitä Hunks-hommia, joten kertymää on.
Martiina puolestaan taitaa olla yrittäjätittelillä, joten yrittäjäeläke kertyy.
Sofian eläkekertymä on tähän mennessä olematon, joten kiirettä pitää löytää varakas elättäjä, jostain. Joku ikivanha vaikka, joka ei enää lisää lapsia halua tehdä.
Sofia ei näistä asioista taida ymmärtää eikä välittää, toistaiseksi.
Eiköhän Esko tehnyt yrittäjänä näitä HUNKS strippauksia, no portsarina varmaan verokirjalla....heh heh
Heh heh, oletko kuullut yrittäjäeläkkeestä? Kuukkelikuu.
Taas oli aivan kummallinen juttu ja otsikko Iltalehdessä. Ja kas kummaa, taas yritettiin vetää Esko ja Martina negajuttuun, aivan samoin kuin tekee raivokkaasti Seiskaa ja Iltalehteä puolustava Martinan stalkkerikin.
Olen kuullut yrittäjäeläkkeestä ja siitä kuinka nämä yrittäjät maksavat lain vaatiman minimin ja sitten eläköityneenä ihmettelevät, että mitä helvettiä missä mun suuri eläke on ??
Eihän nämä mistään yrittäjäeläkkeestä tiedä! YEL turvaa yrittäjän ja perheen elämän työkyvyttömyyden ja yrityksen toiminnan loppumisen varalta. YEL:n perustana on YEL-työtulo, summa, jonka voisi maksaa vuoden aikana henkilölle, joka tekisi samaa työtä.
Moni yrittäjä maksaa vain minimin, joka taitaa nykyään olla n. 8600 euroa /v. Monelle on tosiaan tullut yllätyksenä korvaukset, kun on sairastunut tai eläkkeen määrä.
YEL on lakisääteinen ja ulosottokelpoinen, jos ei maksa.
Sinäkö luit pelkän otsikon? Ja ymmärräkö lakisääteisestä eläkevakuuttamisesta?
Tässä ei nyt ole kyse mistään stakkerin jutusta, vaan artikkelin on kirjoittanut taloustoimittaja, joka on perehtynyt yrittäjien eläkevakuuttamiseen. Olen tasan varma, että et tiedä höykäsen pölähtämää koko aiheesta.
Jos toimittaja on perehtynyt ko. henkilöiden eläkevakuuttamiseen, älä aliarvioi toimittajaa.
Ja artikkelissa oli muitakin henkilöitä mainittu.
Varmaan se Kauppalehden juttu olikin sulle ihmeellinen ja ylivoimainen, jos Seiska on raamattusi.
Sofia saa kuitenkin suomen kansalaisena vanhuuseläkkeen 65 vuotiaana, jonka Kela maksaa ja kaikille tuleva takuueläke, saa yhteensä vähän päälle tuhat euroa. No, sitten saa Kelalta asumistukea 85 % vuokrasta, hyvin jää vielä kaljarahat.
Ei kannata ennustaa, minkälainen on Suomen sosiaaliturva joskus 30 vuoden päästä.
Esko ja Martina ovat yrittäjiä ja heillä on oltava pakolliset vakuutukset.
Eläke maksetaan yrityksen tuloksen mukaan ja se on pakollinen.
Sofia pääsee eläkkeelle 68 vuotiaana. Hän on syntynyt v. 1990, joten pitkä aika vanhuuseläkkeelle. Eläkeikä on porrastettu, eikä automaattisesti 65 v.
Esko on itse kertonut, että on yrittäjänä radiossa, kuten moni muukin. Silloin pitää itse vastata eläkemaksuista.
YEL-maksu peritään vahvistetusta työtulosta.. YEL-vakuutuksen työtulo on yrittäjän työpanoksen arvo rahassa mitattuna. YEL-maksu on aina henkilökohtainen, ei yrityskohtainen.
Eläke kertyy yrittäjän maksamasta eläkemaksusta se voi olla mini tai sitten big ihan miten yrittäjän sen haluaa. Mutta jos tyytyy minimi maksuun, niin ei ole iso eläke tulevaisuudessa.
Takuueläkettä ei makseta automaattisesti kaikille, vaan niille, joilla muut eläkkeet jäävät alle rajan.
Sofia jos joutuu maksamaan esim. vuokraa, vettä, sähköä, nettimaksua, ruokaa, vaatteita, terydenhoitoa, tai muuta omasta eläkkeestään, ei niillä jäljelle jäävillä rahoilla paljon ryyppyjä ostella.
Hänen pitää löytää vanhuuden päivikseen elättäjä, tai elättäjiä. Toisena vaihtoehtona on muuttaa jonnekin halpaan maahan.
Sofia näyttää E.Hytöseltä.
14:30 Osuit täysin nappiin, on kuin kaksoisolento Matti-Esko Hytöselle!
Taas esittelee rintojaan yksistään voihan hyvässä lykyssä kala käydä ja napata saaliin ja rimpuilla sit takas väljille vesille 😎.
Sitähän tuo tekee rinnat tyrkyllä ja alapää kuvattuna, lienee esittelevänsä itseään miehille.
Sofia on sanonut että insta korvaa tinderinä eli miehille kiemurtelee. Toki tehnyt sitä todistettavasti vuodesta 2017.
Eikös Sofia viestitellyt silloin varatulle miehelle? No toki insta tavoittaa parhaiten varatut ja vapaat.
Eikö tuo ole aika tyypillistä Sofiaa, et varatut miehet kelpaa hänelle? Täysin moraaliton ja empatiakyvytön ihminen.
Sofia tapaili ulkomailla tätä Kulta-Iidan Archietakin mutta jätti kun löysi perheellisen jalkapalloilijan. Luuli kuulemma että oli eronnut kun mies niin väitti. Pyh!
Esittelee taas hiustenkuivaajalla tuuletettua työvälinettään.
Liian pieni toppi rintojen peittona, mutta se kai on tarkoituskin.
Mummoltako sai vinkin?
Ei taida sullekaan Jakomäen yh-luuseri kertyä muuta kuin makkaroita vyötärölle keppanan myöyä😄😄👍!!
Isot silikoonipussit pois ihonalta roskiin ja silloin roikkuu vaan löysänaka ryppyisenä vyötäröllö saakka roikkuen. Kysyn onko seksikäs muidu ?
Totta järkyn näköinen olisi, nahkat roikkuisi väljänä etu ja takapuolella vartaloa, kyllä siinä vaiheessa miehet juoksutavat karkuun ja lujaa .
Sofia on luomu, ei ole silikonia! Koeta mummo se tajuta!!
En muuten ole mummo, mutta voi taivas sua vanhus. Sofia on kaikkea muuta kuin luomu, implanttiperseineen, kolme ellei neljä kertaa vaihdettuine silikonirintoineen, muovitäytteineen, tötteröhuulineen jne....
Hänestä ei saa luomua enää tekemälläkään!
Sofia eikä Martina ole kumpikaan luomua nähneetkään. Pumpattuja bimboja molemmat.
Martina on Sofiaa lähes 10 vuotta vanhempi, eikä ole sentään implantteja perseeseen tarvinnut...
Aloittaja hyvä, älä kanna turhaa huolta Sofiasta. Sillä meillä Suomessa on takuueläkkeet, toimeentuloavustukset ja asuntotuet. Juuri niitä, joiden perään te demarit huudatte ja joita ette halua pienentää euronkaan verran. Noista eduista saavat nauttia ne, joille ei ole kertynyt työeläkettä.
Sofia saa kantaväestöä isommat avustukset koska muuten rasismi.
Eikö se ole hyvä asia? Minun mielestä on hyvä, että jokainen saa sitä mikä hänelle kuuluu.
Voin kertoa, että takuueläkkeillä ja muilla avustuksilla ei dinnerillä istuta, hyvä jos hernekeittopurkin tai kauraryynejä saa ostettua päivittäin.
Yrittäjän kannattaisi maksaa itselleen suurinta mahdollista eläkettä.
Minä mikään demari ole, takuueläkkeellä ei pitkälle pötkitä, asuntotuet laskevat ja toimeentulotuet sen kun pois!
Voi sinua hassua! Noissa takuueläkkeissä, ja muissa ei mitään nauttimista ole. Pelkkää köyhän kituuttamista, ja Kelan avustusten kerjäämistä.
Kannattaa tutustua aiheeseen. Mikäli noilla avustuksilla hyvin pärjäisi, ei meillä olisi köyhiä eläkeläisiä, jotka joutuvat jättämään lääkkeensä ostamatta rahan puutteen takia.
Muistetaan myös, että eläkeläisiä on kaikissa täysikäisten ikäluokissa eikä vain vanhoissa ihmisissa.
Työeläkekin voi olla tosi pieni, ja silloin pitää hakea avustuksia Kelasta.
Kaikki töihin ja otettettva työ kuin työ vastaan ja täälläkin yötä päivää päivystävän juopot ennen kaikkea töihin . 💪 .
Jos työeläke on pieni, niin siihen saa tueksi kansaneläkettä ja takuueläkettä. Näin Kelan sivuilla kerrotaan. Nuo eläkkeiden anomiset eivät ole mitään kerjäämistä, vaan ihan luonnollisia asioita. Lisäksi on olemassa vuokratukia yms. Joten älä huolehdi turhaan kenenkään eläkkeistä ja toimeentulosta.
Täysin samaa mieltä, kaikki töihin ja etuudet pois.
Ei kai tuollaisilla tuilla sentään luxusta eletä. Hyvä kun saa ruokansa ostettua ja vuokransa maksettua.
Ei kai tuollaisilla tuilla sentään luxusta eletä. Hyvä kun saa ruokansa ostettua ja vuokransa maksettua...
Sofia ei varmasti ole edes tietoinen yrittäjäeläkkeestä, on se sen verran tyhmä.
Jätti Lontoossa asuessaan kaikki verot kas maksamatta 50000 €- kukas maksoi no Niko Ranta -Aho tietenkin 👀.
Sekö sinua nyt niin kovasti harmittaa?
Onko joku puhunut harmituksesta?
Eikös tuolla Sofialla ole ihan tapana jättää kaiken muiden maksettavaksi. Ilmeisesti ei ole koskaan nuoruudessaan opetettu hoitamaan talouttaan.
Kellokosken sohvalta se tieto on varmaa. Kyttääjällä ei ole omaa elämää tai ystäviä. Hanki elämä, käy ulkona