On kyllä sanottava, että paljon on INTTI muuttunut siitä, kun minä kävin hankkimassa Alikersantin natsat, n. 50 vuotta sitten ja se on sanottava, että Tosi Paljon ParempaanSuuntaan on MaanPuolustusKoulutus mennyt !!!!!!!
Sillon se Armeija oli lähinnä jokinlainen pakkovelvollisuus, joka hoidettiin pois ihan vaan toisella kädellä ; )) . Minäkin menin vapaaehtoisena, ihan vaan sen takia, kun kun ammatillinen koulu oli ohi ja sen jälkeen sitten Armeija ja sitten oli ELÄMÄ edessä. ????
Minäkin ensin nauroin katsoessani sitä ohjelmaa ja olin sitä mieltä, että ei voi olla totta, että keskenkasvuiset naisihmiset siellä jotain omaa " Identiteettiään " yrittävät löytää ja samalla korostaa jotain SITÄ, mitä eivät Aikuisuuden kynnyksellä itsekkään ymmärrä Itsestään ?????
Nyt seurattattuani ohjelmaa sieltä Kyllä löytyy ihan oikeasti Suunnitelmallista Koulutusta ja MaanPuolustuksellisia ja TosiHienoja Asioita, ja koulutuksessa otetaan myös huomioon IHMINEN !!!!!!!
Onhan se tietysti niin, että kyllä joku, ”””siis minä”””, olisin Agraalikulttuurissa ikäni eläneenä,
18 v, aika lailla paremmin kaikki ne fyysisiset osiot suorittanut, siinä alussa, MUTTA Kyllä nämä NuoretNaiset sitten siinä OppimisKoulutuksessa olivat ihan eri tasolla ja osoittivat, minkä takia He sinne INTTIIN lähtivät, eli IhanTosissaan Heillä oli halu OPPIA ja OpinKautta Hallita ja Ymmärtää SE, mikä on MaanPuolustuksen Tarkoitus ja Mitä sen Oppiminen MERKITSEE !!!!
En olisi pärjännyt heille siinä TietoTaitoViisauden opiskelunymmärtämisessä huonostikkaan, en ainakaan silloisilla asenteilla !!!!
Hienoja Naisia ja Ihmisiä !!!!
Tuossa vähän arkaillin, että kumman sanon ensin Naisen, vai Ihmisen, mutta kyllä se niin on, että NaisetEnsin !!!!!
Mutta vaikka se INTTI oli silloin 50 v sitten oli mitä oli, niin MaanPuolustusTahto KYLLÄ on meikäläisellä ja muillakin saman ikäluokan Ihmisillä TOSIKOVA !!!!!!
Ollaan kuultu Isiltä, Enoilta ja Sediltä niin paljon NiitäIhanOikeita SOTAJUTTUJA ja nähty niitä kuolleilta ryssiltä sotasaaliiksi saatuja arvomerkkejä.!!!!!!!
Lisäksi lapsena luin SuomiSodassa kirjan lukemattomia kertoja ja KansaTaisteli lehdethän olivat
ilta / unilukemista !!!!!
Joten kyllä minulla oli TäyspakkausReppu koko ajan VALMIINA ja KovaHalu Rintamalle, silloin, kun se putin isotteli SUOMELLE ja keksi kaikenlaista hankaluutta ja disinformaatiota ja pelotteli SUOMALAISIA, vaikka jopa Suomen valtauksella ??????
Olin silloin Valmiina ja olen NYTKIN !!!!
Mutta onneksi Sauli Ensimmäinen Suuri johdatti Meidät Suomalaiset NATONSIIPIEN Suojaan ja nyt Meillä Kaikilla Suomalaisilla on Hyvä ja Turvallinen Olla !!!!!!!!!
Minäkin olen jo purkanut sen täyspakkausrepun ja ihan hyvää oli se lihasäilyke vieläkin !!!!!
Vielä kerran Hieno ja Uusia-Ajatuksia Avaava ohjelma on tämä NaisetArmeijassa !!!!!!!!!!!
Naiset Armeijassa !!!!!
Anonyymi-ap
1
153
Vastaukset
- Anonyymi
Militaristit tekevät armeijasta mediaseksikästä näillä naisjutuilla. Jos sota syttyy, kyllä rintamalle lähtevät nuoret miehet, esikuntiin jäävät nämä naisvänrikit tedotus- ja tiedustelutehtäviin. Kohtahan sinne päästään, kun USA lähettää suomalaiset tuleen tastelemaan puolestaan kaikkien ukrainalaisten kaaduttua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t776012- 353301
- 442928
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402152Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin282121- 1101970
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291909- 1811909
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241558Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna171348