Ufo- elokuvat

Sanokaa jos tiedätte jotain hyviä ufo-elokuvia. Alienit, ja muut ns. tieteisleffat voi jättää pois. Myöskään mitkään todella vanhat (50-60 luvulta), eivät kiinnosta. Lähinnä näitä "kohtaamis"-elokuvia.

Yksi hyvä elokuva on ainakin sellainen, kun joku kirjailija joutuu tekemisiin humanoidien kanssa.....oisko 70-80 luvulta, voi olla uudempikin.
93105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kolmannen Asteen Yhteyden(Close Third Encounter) lisäksi ei juuri muita elokuvia tule mieleen.
Aihe taitaa olla jonkinlainen tabu.Taken -TV-sarjaakaan ei jostain syystä vielä ole täällä näytetty.

Entä näkymättömät korkeampien ulottuvuuksien olennot - onko ko. aihetta käsitelty missään hyvissä elokuvissa todentuntuisesti?

Äänestä

UFO-leffathan ovat lähes aina tieteisleffoja, koska
useimmat eivät ainakaan todistetusti perustu tosielämään.

Anyway... Tuo Kolmannen asteen yhteys on ehkä se
legendaarisin elokuva, joka kannattaa kyllä katsoa
jos on jäänyt näkemättä. Vanha se kyllä on (1977).

Toinen joka tulee mieleen on Jodie Fosterin tähdittämä
Contact (Ensimmäinen yhteys), jossa ei kylläkään näy
muistaakseni mitään lentäviä lautasia.

UFO-aihetta sivuaa myös esim. Starman, joka kertoo
maapallolle saapuvasta olennosta. Muita ei tähän
hätään tule mieleen.

Äänestä

John Carpenterin "klassikko" Starman on ainakin jäänyt mieleen, nimenomaan hieman kevyempi tuolla sci-fi asteikolla.

Joku mainitsi jo Contactin, se on ehdoton. Samoin tietysti 2001 : Avaruusseikkailu.

Äänestä

Tarkoitat varmaankin Christopher Walkenin tähdittämää "Communion" nimistä leffaa vuodelta 1989. Taisi tulla joskus muinoin Suomenkin telkkarista mutta muuten en sitten tiedä saatavuudesta ainakaan tässä maassa. Aika hyytävä leffa olikin

Äänestä

...taitaa olla paras kohtaamisleffa. Hait ehkä jotakin jännittävää, mutta pakkaavat menemään B-luokkaan. Kolmannen asteen yhteys on myös mielestäni aika läsynlässyä. Tosin monet siitä tykkäävätkin, joten voit kokeilla miellyttääkö se sinua.

Äänestä

Joskus 80-luvun alussa tv2 esitti lauantai-iltaisin neuvostoscifiä. Kas kun kukaan ei näitä ole löytänyt. Yritin etsiä joitakin näkemiäni imdb:stä mutta niitä oli liikaa... muistikuvissani on kuitenkin "kaljuja isopäisiä naisia" jotka olivat "avaruusolentoja" ja tulleet "maapallolle". Maapalloksiahan te tätä planeettaanne kutsutte?

Äänestä
  • ensimmäinen yhteys,communion,the arrival, Roswell (ei sarja), 50 luvun- earth vs the flying saucer :p
    mutta ehkä paras minkä olen nähnyt on Fire in the sky!

    Äänestä

  • seonford kirjoitti:

    ensimmäinen yhteys,communion,the arrival, Roswell (ei sarja), 50 luvun- earth vs the flying saucer :p
    mutta ehkä paras minkä olen nähnyt on Fire in the sky!

    Kyllä suosittelen tuota Spielbergin Taken -sarjaa! Se löytyy vuokraamoista, ja on muistaakseni tulossa kesällä myös telkkarista.

    Äänestä

Netflixin editointia vaille valmis Mothership-elokuva peruttu kokonaan. Budjetti 50 miljoonan luokkaa, joten onpa aika erikoinen juttu. "Mothership" lienee viittaa tuossa ET-emäalukseen ja olisi ollut hienoa nähdä miten se maailma on esitetty elokuvassa. Suurimmat emäaluksethan ovat kokonaisia maailmoja lukuisine kaupunkeineen ja metsineen ja elinikäisiä asuinpaikkoja monille miehistöön kuuluville. Ehkä ovat maapalloakin suurempia jotkut kosmoksessa kiertelevät emäalukset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


scryer kirjoitti:

Sanokaa jos tiedätte jotain hyviä ufo-elokuvia. Alienit, ja muut ns. tieteisleffat voi jättää pois. Myöskään mitkään todella vanhat (50-60 luvulta), eivät kiinnosta. Lähinnä näitä "kohtaamis"-elokuvia.

Yksi hyvä elokuva on ainakin sellainen, kun joku kirjailija joutuu tekemisiin humanoidien kanssa.....oisko 70-80 luvulta, voi olla uudempikin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu