jos SDP:n mukaan menee niin rikkaiden pitäisi antaa köyhille ja näin ollen maksaa myös niiden elintavan jotka eivät edes halua töihin vaan "elää täyttä elämää vapaana työstä". Näitä ihmisiä ei pysty erottelemaan ja niitä on tosi paljon, olen työssäni huomannut. Ihan ns. tavallisia ihmisiä, mutta ei vaan kiinnosta,
vapaa-aika on tärkeämpää ja näitä me elätämme. Työkulttuuri on 20-vuodessa muuttunut tosi paljon tai lähipiirissäni ei, mutta yleisessä katselussa eli olisiko lapsia tekevien peiliin katsominen, millaista puhetta ja esimerkkiä antavat. Okei nyt harhauduin asiasta. Pointti oli etten halua maksaa kenenkään lusmuilua.
pitääkö minun yrittäjänä maksaa suurilla veroilla jonkun työttömän elämä
4
244
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvinvointivaltio on sellainen yhteiskunta, joka turvaa kansalaisilleen laajat taloudelliset, sosiaaliset ja sivistykselliset oikeudet sekä usein myös laajan, julkisin verovaroin rahoitetun palvelutarjonnan. Hyvinvointivaltiomalleja on muutamia.
Pohjoismaisen mallin mukaisessa hyvinvointivaltiossa päävastuu on valtiolla ja hyvinvointivaltion etujen piiriin kuuluvat kaikki kansalaiset tasapuolisesti, ja järjestelmän painopiste on tulonsiirroissa. Pohjoismaisen hyvinvointivaltion rahoitus edellyttää korkeaa työllisyyttä ja tuottavuutta.
Valitettavasti löytyy sellaisia ihmisiä, jotka väärinkäyttävät järjestelmää ja elävät tahallisesti etujen myötä eikä heillä ole aikomustakaan koskaan tehdä muuta. Jos hyvinvointiyhteiskunnan edut ovat liian hyvät, niin se on vetovoimatekijä tällaiselle elämäntavalle ja väärinkäytökselle. - Anonyymi
Tukijärjestelmän pitää olla niin tiukka ja työnteon kannattaa niin se ajaa porsaatkin työhön.
Lisäksi urheilun, kulttuurin, poliittisten puolueiden ja ammattiliittojen ym. verovapaudet pitää poistaa. Ihminen maksakoot siitä mistä haluaa maksaa.
Valtion tehtävä on taata yhdyskuntatekniikka, tiet, koulutus, terveyden ja vanhustenhoito ym pakollinen.
Tuon jälkeen maksan mielelläni verot, nyt en. - Anonyymi
Toiminimiyrittäjä voi vähentää verojaan maksamalla kunnon eläkettä ja joustolla voi tuplata eläkemaksunsa loppuvuodesta jos ollut reilusti tuloja. Tämä vähentää verotusta.
Ja kun sitä eläkettä kertyy niin voit jäädä osittaiselle vanhuuseläkkeelle 62 v. Tuohon minä tähtään.
Toki moni yrittäjä ei maksa kuin pakollisen pienen eläkkeen mutta tuolloin sosiaaliturva on heikko ja veroja maksetaan suurista tuloista. Tai pahimmassa tapauksessa eläkemaksun pienuuden säästö katoaa kilpailutuksen myötä olemattomiin. Tuossa syy miksi kannatan nykyistä eläkemaksu uudistusta, kilpailu ei vääristy, eivätkä yrittäjän liian pienet eläkkeet johda sosiaalitukiin eläkeiässä sillä tuet maksetaan verokertymästä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116