Olen hankkimassa ensimmäistä omaa venettä, nyt harjoitellut 2 vuotta lainaveneellä.
Olen pohdinnan jälkeen tullut ajatukseen että se olisi H-vene. Mutta olen muistavinani että joskus on juteltu siitä että on joitakin valmistajia joiden H olisi sellainen mihin ei välttämättä kannattaisi ryhtyä.
Miten tämän kanssa on ja miksi on puhuttu näin?
H-vene vai H-vene?
6
617
Vastaukset
- Anonyymi
Botniaa ja Arteknoa on pidetty laadukkaimpina. Hyvin suunniteltu vene on kuitenkin hyvin suunniteltu vene riippumatta valmistajasta. Vanhojen veneiden osalta suurempi merkitys on kunnolla ja varustuksella, ja niissä vaihtelu on suurta valmistajasta riippumatta.
Joka tapauksessa H-vene on erinomainen valinta, jos sen tarjoamat sisätilat riittävät käyttöösi. - Anonyymi
Valmistajia on ollut useita. Muista ainakin Arteknon, Botnian, Elvstömin, Hydrospeedin ja Scanboatin. Itävallassakin oli taannoin joku veistämö. Monta tekijää siis. Katso yksilö, joka on hyvin pidetty. Jatka etsintää, jos veneen köysistö repsottaa, sisällä on tunkkainen haju, purjeiden uusinta on ajankohtainen ja perämoottori toimii huononlaisesti. Olen jo vanha ja veneitä on ollut monia. H-vene on ollut niistä huolettomin. Ei tarvinnut vehkeillä sisäkoneiden kanssa.
- Anonyymi
Muistaisin niin että se ropleema oli Hydrospeedin, mutta mitään rakenteellista vikaa kai ei ollut, vaan kyse oli (liika)painosta. Tämä vaikutti vain kisaveneilijöihin. Eli retkihommassa ei mitän väliä. Kun hankit Hoota, niin tuossa ihan ekana tulikin ne merkittävimmät jutut mitä pitää ottaa huomioon. Samaa mieltä olen myös siitä että Hoo on kovin huoleton vene, jos nyt joku vene voi huoleton olla ;-)
Hoo on ensiveneksi monellakin tapaa loistava, ja jos haluaa joskus siitä eroon, niin se onnistuu kovin helpolla. - Anonyymi
Merkittävin ero käsittääkseni Arteknon valmistamaan naapuriveneeseen nähden on se, että meillä Scanboatissa istumalaatikon pohjalla olevat sadevedenpoistoröörit - tarkemmin niiden suuaukkojen syvennykset - ovat merkittävästi suuremmat.
Miten niin merkittävästi? Meillä syvennykseen mahtuu oluttölkki mukavasti ja tukevasti pystyyyn. Naapuriveneessä taas ei mahdu.
Muitakin pieniä eroja on, mutta useimmat niistä ovat kai makuasioita. Hekin säätököydet tulevat joillain laatikon molemmille reunoille, joillain takaa keskeltä. Mastonjalkoja on useampaa mallia.
Heloituksissa enemmän eroja tulee varmaankin siitä, mitä edelliset omistajat ovat vuosikymmenien saatossa tehneet. - Anonyymi
Valmistajan puolesta holkki kuin holkki, jos retkilyä tai matkapurjehdusta ajattelet, jos taas kisaulua niin jo ostovaiheessa tiedät mitä teet tai ostat :)
Olen vesillä reissannut holkilla kohta 15v ja siinä välissä on perhekin kasvanut ulos omille teilleen, joten paljon on koettu. Sillä passaa lähteä vaikka mihin, kun taidot ja varusteet ovat kunnossa. Nou hätä, hyvä valinta kaikkinensa!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä
kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.1475712Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido823246Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t891715- 1241160
- 151094
- 55982
Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain77981- 55944
Olet edelleen uskomaton
Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p27845Rekkautumispakko olisi hyvä...
Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?158844