Olen hankkimassa ensimmäistä omaa venettä, nyt harjoitellut 2 vuotta lainaveneellä.
Olen pohdinnan jälkeen tullut ajatukseen että se olisi H-vene. Mutta olen muistavinani että joskus on juteltu siitä että on joitakin valmistajia joiden H olisi sellainen mihin ei välttämättä kannattaisi ryhtyä.
Miten tämän kanssa on ja miksi on puhuttu näin?
H-vene vai H-vene?
6
597
Vastaukset
- Anonyymi
Botniaa ja Arteknoa on pidetty laadukkaimpina. Hyvin suunniteltu vene on kuitenkin hyvin suunniteltu vene riippumatta valmistajasta. Vanhojen veneiden osalta suurempi merkitys on kunnolla ja varustuksella, ja niissä vaihtelu on suurta valmistajasta riippumatta.
Joka tapauksessa H-vene on erinomainen valinta, jos sen tarjoamat sisätilat riittävät käyttöösi. - Anonyymi
Valmistajia on ollut useita. Muista ainakin Arteknon, Botnian, Elvstömin, Hydrospeedin ja Scanboatin. Itävallassakin oli taannoin joku veistämö. Monta tekijää siis. Katso yksilö, joka on hyvin pidetty. Jatka etsintää, jos veneen köysistö repsottaa, sisällä on tunkkainen haju, purjeiden uusinta on ajankohtainen ja perämoottori toimii huononlaisesti. Olen jo vanha ja veneitä on ollut monia. H-vene on ollut niistä huolettomin. Ei tarvinnut vehkeillä sisäkoneiden kanssa.
- Anonyymi
Muistaisin niin että se ropleema oli Hydrospeedin, mutta mitään rakenteellista vikaa kai ei ollut, vaan kyse oli (liika)painosta. Tämä vaikutti vain kisaveneilijöihin. Eli retkihommassa ei mitän väliä. Kun hankit Hoota, niin tuossa ihan ekana tulikin ne merkittävimmät jutut mitä pitää ottaa huomioon. Samaa mieltä olen myös siitä että Hoo on kovin huoleton vene, jos nyt joku vene voi huoleton olla ;-)
Hoo on ensiveneksi monellakin tapaa loistava, ja jos haluaa joskus siitä eroon, niin se onnistuu kovin helpolla. - Anonyymi
Merkittävin ero käsittääkseni Arteknon valmistamaan naapuriveneeseen nähden on se, että meillä Scanboatissa istumalaatikon pohjalla olevat sadevedenpoistoröörit - tarkemmin niiden suuaukkojen syvennykset - ovat merkittävästi suuremmat.
Miten niin merkittävästi? Meillä syvennykseen mahtuu oluttölkki mukavasti ja tukevasti pystyyyn. Naapuriveneessä taas ei mahdu.
Muitakin pieniä eroja on, mutta useimmat niistä ovat kai makuasioita. Hekin säätököydet tulevat joillain laatikon molemmille reunoille, joillain takaa keskeltä. Mastonjalkoja on useampaa mallia.
Heloituksissa enemmän eroja tulee varmaankin siitä, mitä edelliset omistajat ovat vuosikymmenien saatossa tehneet. - Anonyymi
Valmistajan puolesta holkki kuin holkki, jos retkilyä tai matkapurjehdusta ajattelet, jos taas kisaulua niin jo ostovaiheessa tiedät mitä teet tai ostat :)
Olen vesillä reissannut holkilla kohta 15v ja siinä välissä on perhekin kasvanut ulos omille teilleen, joten paljon on koettu. Sillä passaa lähteä vaikka mihin, kun taidot ja varusteet ovat kunnossa. Nou hätä, hyvä valinta kaikkinensa!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1903554Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii572217Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762210- 432072
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321491Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4601202Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211063- 591004