Kävin paikallisessa autotarvikeliikkeessä auton öljyjä ostamassa ja samalla odotellessa katselin muita tuotteita. Kiinnitin huomiota bensan kausisäilitys aineen hintaan, 16.5 euroa.
Motonetissa täsmälleen sama aine 9.99 euroa.
No öljytkin oli kalliimpia mutta kun unohdin ostaa Joensuusta.
Ymmärrän kyllä että pienimmistä liikkeissä on pakko pitää korkeampia hintoja mutta 65 prosenttia on vähän liikaa.
Ohhoh miten isoja hintaeroja Nurmeksen liikkeissä vs Joensuu
16
835
Vastaukset
- Anonyymi
Myös kondomit nusessa 80% kalliinpia!
- Anonyymi
Tosi panomiehelle huomattava kuluerä 🥺
- Anonyymi
Nurmeksessa on lähes kaikissa tuotteissa ns. nuse lisä vähintään 15% jopa ruoka kaupoissa. Asikas maksaa tai äänestää jaloillaa ja eurot naapuri kuntaan, koska Nurmeksen kauppiaat käyttävät vääristynyttä kilpailua häikäilemättämästi hyväkseen.
- Anonyymi
Ei siinnä säästöä tule jos Lieksan lidliin ajelee, se on 110 km autolla, aikaa menee ja auton käyttökulut on niin isot, että aikamoisen satsin saa roudata jos haluaa plussan puolelle päästä.
Kuivatuotteet voi tilata halvalla netistä erittäin halvalla ja tulee kotiovelle. - Anonyymi
Samat hinnat on S-marketeissa ympäri Pohjois-Karjalan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei siinnä säästöä tule jos Lieksan lidliin ajelee, se on 110 km autolla, aikaa menee ja auton käyttökulut on niin isot, että aikamoisen satsin saa roudata jos haluaa plussan puolelle päästä.
Kuivatuotteet voi tilata halvalla netistä erittäin halvalla ja tulee kotiovelle.Kyllä näillä bensan hinnoilla ei kannata ajella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä näillä bensan hinnoilla ei kannata ajella.
VARSINKAA SANNA MARIN AIKAISILLA HINNOILLA EI KAANNATA, LÄHENTELI KOLMEA EUROA.
VIHREÄT YRITTIVÄT PENSANHINTAA SAAHA VITOSEEN, ETTÄ SAAVAT RAHAA TÖRSSÄILYYN.
HOMOPEKKA PAKOLAISIA LENNÄTTÄÄ SUOMEEN. SANNA MARIN ULKOMAAN MATKOIHIN.
MARIN LENSI AINA YLELLISESTI YKKÖSLUOKASSA, SÖI JA JOI MITÄ PARASTA JA YKSITYIS-KONEELLA. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
VARSINKAA SANNA MARIN AIKAISILLA HINNOILLA EI KAANNATA, LÄHENTELI KOLMEA EUROA.
VIHREÄT YRITTIVÄT PENSANHINTAA SAAHA VITOSEEN, ETTÄ SAAVAT RAHAA TÖRSSÄILYYN.
HOMOPEKKA PAKOLAISIA LENNÄTTÄÄ SUOMEEN. SANNA MARIN ULKOMAAN MATKOIHIN.
MARIN LENSI AINA YLELLISESTI YKKÖSLUOKASSA, SÖI JA JOI MITÄ PARASTA JA YKSITYIS-KONEELLA.Sanna Marin olisi halunut oman koneenkin. Sillä oli jo omat läähäritkin ja jauho-laulu-jengit.
- Anonyymi
Aloitin vähän liian järkevästi sillä Motonetissä yleensä on 12.5 euroa eli se tarjouksessa 9.9 euroa .
On paikallisessa liikkeessä myös ihan hyviä tarjouksia silloin tällöin.
Aloittaja- Anonyymi
Todella edullista
- Anonyymi
PKO:n myymälöissä Nurmeksessa hinnat kautta linjan useita kymmeniä prosentteja kalliimpia kuin muissa kaupoissa.
PKO:ssa ei ole koskaan tai hyvin harvoin tarjouksia.
K-kaupasta esim Valion jugurtit kuusi purkkia yhteensä 2 euroa.
Kannattaa äänestää jaloillaan. - Anonyymi
Me tarvitan lidl nurmeksen! Koitakaa tajuta!
- Anonyymi
Onpa yllättävää että isossa kaupungissa on halvempaa kuin pienen kaupungin liikkeessä!!! Ihanko itse tällaisen oivalluksen teit?
- Anonyymi
Kannattaa muuten ehdottomasti perustaa yritys tänne pikku kaupunkiin kun täällä pystyy ryöstämään ihan törkeästi. Täällä yrittäminen on helppo ja mukava laji kun ei tarvitse muuta kuin laskea rahojaan. Sitä tulee paljon! Erikoista että niin harva ihminen on tajunnut tämän! Mutta hyvä niin koska silloin jää minulle enemmän. T: Yrittäjä
- Anonyymi
NILSIÄSSÄ MANOIL-TAUNO KUOSMANEN
OLI SAMOIN MENESTYVÄ YRITYS, SITTEN UKKO SEKOSI JA TUOTANTO LOPPUI.
KUOLIKIN LOPUKSI SUURELLE JALOSTAMOALUEELLEEN.
- Anonyymi
Nurmeksessa kaikki kalliimpaa Lieksaankin verrattuna! Onko joku hinta kartelli?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1539283Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3437066Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1016020- 1643980
Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja
Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.883343Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.343301Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu653159- 1872808
Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht742450On asioita joita kadun
Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä171886