Kiitos Sanna

Erikoissairaanhoidon jonoissa lähes 180000 potilasta. Kiitos siitä, Sanna, että vedit kaiken niin kuralle, ettei nykyisillä resursseilla voida toteuttaa ehdotettua hoitajamitoitusta. Kiitos hoitajapulasta. Potilaat kiittää, omaiset kiittää. Ei käy kateeksi Orpon hallitusta. Karmiva työmäärä ja haaste.
35331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Sannan sote epäonnistui täysin.

Äänestä
  • Se kotimainen hoorapuolue mennään eteenpäin keskusta unelma sote susi

    Äänestä

Sosiaalidemokraatit on Venäjällä perustettu puolue. Tarkoitus on tuhota Itsenäinen Suomi.

Äänestä

Sanna Marin on ollut paras pääministeri koskaan suomen historiassa. Se joka muuta väittää ei tiedä mistään mnoitäänb ja joutaa asuklemaan turpansa ikuisr+åesti.

Äänestä
  • Samaa mieltä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Sklåädjzolsökeyh?

    Äänestä

Apua pitää hakea yksityinen puoli

Äänestä

Ristus notta älyvapaata kirjoitusta.

Äänestä
  • Aloittaja

    Olen samaa mieltä. Olishan se hienoa, että voisi kirjoittaa toisenlaisia faktoja.

    Äänestä

Hoitojonoon kuollut ihmisiä

Äänestä

Ex-pääministeri Marin ei tiennyt esm. sellaista, että terveyskeskuksissa ei ole silmälääkärin, gynegologin, tai suu- ja nenätautien erikoislääkäreitä. Lähetteen kyllä voi saada erikoislääkärille monen mutkan kautta! Kuolema korjaa ennen erikoislääkärille pääsyä!
Eikä Marin itsekään mennyt terveyskeskukseen, eikä edes eduskuntatalon terveysasemalle huumetestiin. Yksityiselle lääkäriasemalle hän meni!

Äänestä
  • Ja senkin teki pari viikkoa myöhemmin, että höyryt oli varmasti hävinnyt. Se ämmä on niin vihattu tässä maassa. Toivottavasti maailmalla hoidetaan pois päiväjärjestyksestä.

    Äänestä

  • Eduskunnan työterveyshuolto on yksityisellä firmalla, jos et sattunut tietämään!

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ja senkin teki pari viikkoa myöhemmin, että höyryt oli varmasti hävinnyt. Se ämmä on niin vihattu tässä maassa. Toivottavasti maailmalla hoidetaan pois päiväjärjestyksestä.

    Noin ei ajattele , kuin aivopestyt luulosairaat. Sun kannattaa käydä joku vihanhallintakurssi ennenkuin sappi kiehuu yli.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Eduskunnan työterveyshuolto on yksityisellä firmalla, jos et sattunut tietämään!

    Onko eduskunnan työterveyshuolto todellakin yksityisellä Terveystalolla? Sanna Marin ei sitäkään tiennyt, kun kävi huumetestissä Terveystalon vastaanotolla!
    Minua kummastuttaa se, miksi pitää mennä huumetestiin, jos ei kerran huumeita käytä eikä alkoholiongelmaakaan ole. Jos eduskuntatalosta ei kukaan vaatinut Marinia testeihin, niin miksi hän sellaisiin menee? Kansa nyt voi vaatia mitä sattuu, mutta ei älämölöjen juttuja tarvi noudattaa kenenkään!

    Äänestä

Saatiin soten susi kanssa suojatyöpaikkaa eduskunnan pudokkaat

Äänestä

Ambulanssi tulee tunnin päästä kaukaa soitetaan miten potilas voi puoliso soittaa missä ambulanssi viipyy tulee kaksi samalle tehtävälle

Äänestä

Sote lopetti aikuisten hammaslääkäri ajanvaraus systeemin, jossa automaattisesti lähetettiin 1-2 vuoden välein aika hammastarkastukseen ja nyt pitää aika varata uudelleen.
Kuulemma kyse on säästöistä. No tietenkin, kun hyvinvointi alueen johtajille pitää saada rahaa palkkoihin yli 10 000€/kk.
Varmasti priorisoidaan, että yli 50 vuotiaat eivät saa enää aikoja hammashoitoon.
Ihan turha uutisoita, että hampaat vaikutavat ihmisen hyvinvointiin ja huonot hampaat altistavat monille vakaville sairauksille, joista aiheutuu vielä suuremmat menot, kuin että ajanvaraus systeemi olisi pidetty entisellään ja hammastarkastukseen tuli aika 1-2 kertaa vuodessa.

Äänestä
  • Hyvinvointilueille valittiin vaaleissa nelivuotinen aluevaltuusto. Kansan valitsema aluevaltuusto palkkasi hyvinvointialueen johtajan. Marinin hallituksella ei siinä eikä palkan suuruudessa ollut osaa ja arpaa.

    "Aluevaltuusto asettaa aluehallituksen ja hyvinvointialueen muut toimielimet sekä valitsee hyvinvointialuejohtajan. Hyvinvointialueen toimintaa johdetaan aluevaltuuston hyväksymän hyvinvointialuestrategian mukaisesti. Aluehallitus johtaa hyvinvointialueen toimintaa, hallintoa ja taloutta."

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Hyvinvointilueille valittiin vaaleissa nelivuotinen aluevaltuusto. Kansan valitsema aluevaltuusto palkkasi hyvinvointialueen johtajan. Marinin hallituksella ei siinä eikä palkan suuruudessa ollut osaa ja arpaa.

    "Aluevaltuusto asettaa aluehallituksen ja hyvinvointialueen muut toimielimet sekä valitsee hyvinvointialuejohtajan. Hyvinvointialueen toimintaa johdetaan aluevaltuuston hyväksymän hyvinvointialuestrategian mukaisesti. Aluehallitus johtaa hyvinvointialueen toimintaa, hallintoa ja taloutta."

    Miten ihmiset on voineet käydä äänestämässä aluevaltuutettuja ilman että ovat ottaneet selvää mitä aluevaltuutetun tehtäviin kuuluu. Täyttä persuismia.

    Äänestä

Sotessa ei ole muuta vikaa, kuin että Purra on päästetty sotkemaan budjettia. Budjettihan tehdään yleensä niin, että katsotaan kulut ensin ja laaditaan tulevat niiden mukaan. Ei niin, että päätetään jotakin mitä sen pitäisi olla. Sotealueet ja niiden ihmiset tietenkin näkyvät valtion budjetissa kasvuna, koska kunnat ovat ne maksaneet ennen. Maakuntaverolla sotesta olisi tullut paljon vakaampi, ilman että asioista tietämätön supistaa ja sotkee asioita. Pirkanmaan sotesta joudutaan Purran säästöjen takia irtisanomaan 500 henkilöä, vaikka siellä jo ennestään on kärsitty henkilökuntavajeesta. Miten luulette sen vaikuttavan hoitojonoihin.

Nykyhallitus väittää, että nostamalla yksityisten lääkärikäyntien kelakorvauksia hoitojonot vähenevät. Se ei ole totta, koska yksityisillä käyvät eivät ole julkisen puolen hoitojonoissa. Julkisen puolen jonoissa ovat lapset, eläkeläiset ja työttömät. Tässä on takana Orpon Saksassa kesällä ministeripäivillä sanoma ajatus, että julkiset palvelut tuotetaan yksityisillä. Siksi palvelut ajetaan nyt alas. Siinä on vain se mutta, että monellakaan ei ole varaa käyttää palveluseteliä koska siinä on palveluntuottajalle maksettava kynnysmaksu. Palvelusetelin käyttäminen ei siis ole ilmaista.

Äänestä
  • Eikä parinkympin ale seteli saa pienituloista yksityiselle. Minun käynti,1 kuvaantaminen ,toimistomaksu reipas 400 e. Siinä on ihan yksi lysti jos se olisi maksanut 20 e vähemmän.

    Äänestä

Kukaan ei vaivautunut valvomaan kuntia ettei ne tahallaan alibudjetoi viimeisiä kvartaaleja? Sanktiot - missä?

Äänestä
  • Kunnan päättäjät ei viitsineet. Joissakin kunnissa kaikki pelaa.

    Äänestä

Sannaa ei enää Suomen asiat kiinnosta, ei kyllä kiinnostanut aiemminkaan.

Äänestä

Mistäs se nykyhallitus hoitajat ottaa ? Pikakoulutuksellako. Vai pestaamalla koneistajat ,päihdeongelmaiset vai kokit hoitajiksi.

Äänestä
  • Noista persun aloituksista ja kommenteista loistaa tyhmyys.

    Äänestä

  • Filippiineiltä on tulossa 1000 halpahoitajaa näin alkuun.

    Äänestä

  • Reservistä löytyy paljon hoitajia, koska alhainen hoitajamitoitus, sekä yleensä susi sote on ajanut heidät työttömäksi.

    Äänestä

Isäntä ollut polvileikkausjonossa 1,5 vuotta. Itse en edes uskalla mennä jonoon olkapään takia. Suomen sairaanhoito on yäysin persiillään. Johtuu alipalkatuista hoitajista kun annettiin mennä liian pitkälle. Nämä saatanan ylipalkatut johtajan ym virat vie kaikki rahat.

Äänestä

Mutta Sannahan pelasi tämän kaiken kuten kunnon demari, kaikki itselleen, niin kauan kun mahdollista.

Äänestä

Sanna kavereineen varmisti, että vanhat kaverit saavat töitä. Tuollainen paremmilla paikoilla olevat hyvinvointialueen pomo saa sellaiset 17 000€/kk peruspalkkaa ja vähän syrjemmässä olevat vain 15 000€/kk
Laittoivat sitten tarvittavien ja kustannus- ja hoito-tehokkaiden alueiden määrän 3-5 varmuuden vuoksi viisinkertaiseksi jotta kavereille riittää töitä ja uusia valtuustopaikkoja.
Purkivat ei niin loistavan mutta TOIMIVAN yliopistosairaaloiden verkon ja lähtivät keittelemään Sannan johdolla näitä uusia aluehallinto-verkostoja.
Anteeksi siis hyvinvointialueiksihan nämä ristittiin kun tuo aluehallinto meni persiilleen.
Hankaloittivatvielä varmuuden vuoksi tavallisten ihmisten pääsyä lääkäriin yksityisellä puolella.
Ottivat osin pois ja vähensivät sitä kela-korvausten määrää meiltä palkan- tai eläkkeensaajilta jos poistumme aluehallinnon lääkärijonotuksesta.

Äänestä

Vanhukset makaa paskat housuissa kotonaan, kotipalvelu käy jos kunnilla on varaa. Kotikäynnit nopeita 10 min piipahduksia. Suomessa on suuri määrä heitteille jätettyjä vanhuksia ja määrä kasvaa. Hallitus niin mennyt kuin tulevakin syytää verorahoja sotateollisuuteen ja tappoaseisiin Ukrainaan. Maan talous on kuralla. En ihmettele enää sitä huutoa minkä kuulin vanhuksen suusta rappukäytävään: VOI LUOJA OTA MINUT POIS!

Äänestä

Eikä pelkästään terveydenhoito, vaan kaikki muutkin peruspalvelut alkoivat sakata: koulutus on ihan p..seellään, pennut eivät osaa lukea eivätkä laskea ja puhekin on yhtä siansaksaa, suomea ei opita. Tunneilla selataan kännyköitä ja on rauhatonta jopa väkivaltaista.

Paradoksi on, että Sannan hallituksen perustama "työllistämisyhtiön” epäonnistui pahasti. Siitä huolimatta yhtiön johdolle ja konsulttifirmoille virtasi isoja summia.

Edellisen lopputulos 17 työllistettyä, ainakin 1,5 miljoonia meni varoja.
https://www.iltalehti.fi/talous/a/98e03d3b-f47a-43f5-822b-80d5f7b4800b

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


AnttiK.Ristus kirjoitti:

Erikoissairaanhoidon jonoissa lähes 180000 potilasta. Kiitos siitä, Sanna, että vedit kaiken niin kuralle, ettei nykyisillä resursseilla voida toteuttaa ehdotettua hoitajamitoitusta. Kiitos hoitajapulasta. Potilaat kiittää, omaiset kiittää. Ei käy kateeksi Orpon hallitusta. Karmiva työmäärä ja haaste.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu