halua selvittää välejä, vaikka se olisi parempi molemmille, et kumpikaan ei jää jumiin. Ei toista välttämättä kiinnosta oletko sinä jumissa vai et. Niin surullista kuin se onkin. Tästä on vain omakohtaista kokemusta ja kyllä - olen vieläkin jumissa.
Kaikki eivät välttämättä...
Anonyymi-ap
25432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ei se toinen välttämättä koe, että jotain jäi selvittämättä tai tiedä, että jäit jumiin.
Joku voi jopa haluta pahaa. Esimerkiksi että jäät jumiin.
Hyvä pointti.
Näin varmasti käy jos ei ota vastuuta itsestään ja vastailee jollekin trollille ku tutulleen tai pitäiskö sanoa kaipaamalleen häntä vuorovaikutukseen kuvitellen ja ties mistä milloinkin syytellen. Vastenmielistä luettavaa..
Silloin kun on helppo häipyä, harvemmin kiinnostaa toisen vointi kunhan itseään suojelee.
Edellisen näkemyksen rinnalle tämä baihtoehto näkemys, olettaen että tietää toisen olevan jumissa, muttei liikuta eväänsäkään asian takia.
Sellaisien ihmisten perään ei juuri kannata myöskään kaipailla. Minun mielipide. Joita ei kiinnosta kuin oma napa, vaikka voisi jotenkin helpottaa asiassa osoittaen edes myötätuntoa.
Miksi pitäisi helpottaa sellaisen ihmisen oloa, joka on pitkään tarkoituksella satuttanut sua tai pyrkinyt tuhoamaan sun elämän sabotoimalla ihmissuhteitasi ja mustamaalaamalla sua joka suuntaan?
Ihan tietoisesti se on sen tien valinnut. Ja valitsee todennäköisesti uudelleen, jos kaikki ei selvittelyissä huolimatta mene sillä tavalla kuin hän haluaa.
No en puhunut mitään satuttajista.
Pätee kaikenlaisiin ihmissuhteisiin. Itsellä on useamman ”liian ylpeän” kanssa käyny niin et oon yrittäny palata selvittään riitaa ja mut on haukuttu pystyyn.
Olen silloin todennu et ihan sama sitten. Pahaa mieltä se ihminen mulle tuottanu ja tuottaa nytkin niin miks tarvitsisin sitä elämääni mielialaani pilaan?
Setäni vaimoon mulla on ollut tämmösen tilanteen takia välit poikki 2007 vuodesta lähtien. Skippaan kaikki sukujuhlat sun muut, jossa se on. Yritin selvittää asioita ja se vaan haukku mut uudelleen joten en jaksa vaivautua enää asiaan palaan.
Äitini kanssa sama juttu. Hän kuoli niin et välimme oli katki ja hän haukkunu mut oman lapsensa todella pahasti kun yritin saada äiti-tytärsuhdettamme toimiin huostaanoton jälkeisistä erimielisyyksistä huolimatta.
En oo surru sitä et välit jäi selvittämättä. Oon surru sitä et miks muilla oli hyvä välittävä äiti ja mun äiti vaan haukkui vauvasta asti mua?
Surin sitä ettei mulla oikein koskaan ollu äitiä
T: Karoliina
Oliko mies sulla tälle hahmolle joku emansipatorinen merkitys, että jos olisit nainen niin taputtaisit peltiä ku britney?
Sekin on tullut koettun, että osan ihmisistä kanssa ei mikääm määrä selvittelyä riitä. Aina olisi trpeen selvittää lisää ja vaikka mitä tekisit, niin se toinen on edelleen jumissa. Toisinaan on pakko vain häipyä, kun ei se tilanne selvittelemällä mihinkään etene.
Tuokin yksi hyvä vaihtoehto. Ja mahdollinen. 👍
Liian mahdoton autettava, loputon suo.
Jos aavistaa miten käy, ei kannata päästää pahantekijää enää lähelle. Selvittely on todennäköisesti pelkkä ansa, joka tuo mukanaan kymmenen uutta ongelmaa. Ja kaikki eivät selvittele mitenkään reilusti vaan sanelevat, ja jos toinen ei uusiin vaatimuksiin suostu, sama paska toistuu ad infinitum. Kerran kiusaaja, aina kiusaaja.
Ei kysymys tarvitse olla mistään sen kummemmasta pahantekijästä. Toiset ihmiset ovat hyvin solmussa itsensä kanssa. Heitä ei mikään määrä selvittelyä auta, ennen kun he avaavat niitä omia solmujaan itsensä (tai vaikka terapeutin) kanssa.
Mites sitten sama henkilö josta uskot noin pystyy vaivatta olemaan suhteessa ja selvittään asioita jonkun toisen kuin sinun kanssa?
Oisko sittenkin kyse sinun vaikeudestasi eikö hänen?
Ootko suhteessa terapeutin kanssa? Tai toimiiko rakkaasi terapeuttinasi? Sivusta kyselen
Se on tietysti mahdollista. Mahdollista on myös, että kummassakaan ei ole vikaa, vain vain liikaa erilaisuutta. Ja jos noin on, että toisen kanssa on helppo selvitellä, niin sittenhän ei luulisi olevan mitään tarvetta siinä mielessä minuun aikaansa tuhlatakaan, win win.
En usko, että siihen pystyy muutoin kuin omilla ehdoillaan. Eikä kiinnosta koko asia.
Nippelitiedon välittäjän aloitus
Olipa taas outo kommentti. Mikä ihmeen nippelitiedon välittäjä?
Ap.
Toinen ei viitsinyt edes tekstiviestillä ilmoittaa, mikä mätti. Ihan yhtäkkiä lopetti kaiken. Sitten oli vielä "roikotusvaihe", et toinen otti yhteyttä silloin tällöin, että "mitä kuuluu", mutta näkeminen ei onnistunut. Lopulta pistin pelin poikki.
Ihmisuhteet ovat aina yhtä arvaamattomia.
Ikävää tuollainen. Jos sitten vielä poistuu maasta odottamatta
Tämä ei muuttanut maata. Se vaan loppui. Mä en koskaan saanut tietää, mikä hänelle tuli. Kyllä häneen törmäsin livenä kerran sen jälkeen ja muistan kuinka sillå oli liikuttuneen oloinen katse ja kysyi, mitä kuuluu. En osannut vastata kuin jotain ympäripyöreää. Oli minulla joku " ei niin vakava laastarisuhde". Kiemurtelin tilanteesta ulos. Ymmärsin, että hän ei halunnut jatkaa suhdetta kanssani ja hän ei pystynyt kertomaan sitä minulle.
Muutenkin riittävä ei joka tapauksessa tarkoita riittoisaa. Kumppanina voi olla vaikka vieteri tai vedettävä. Kyllä voi.