Haapaveden konkurssi ja valtion holhous

Keput ovat johtaneet kuntaamme 100vuotta määräenemmistönsä päätösten voimin.
Olemme kalkkiviivoilla kriisikuntakriteereissä ja muuttotappio paikkakunta.
Olen ollut ihmeissäni miten huolettomasti keput vasemmiston tuella ovat ottaneet velkaa yli 10 vuotta. Velkaa on tehty rakentamalla kohteita, jotka eivät tuota, eivät luo työpaikkoja ja joista on korkeat kulut. Kulttuurille kulttuurikirnu. Urheilulle jäähalli. Jäähallista hirveä metakka: imago! vetovoima! tästä suurinpiirtein kiinni tulevaisuus, tänne piti muuttaa ihmisiä pilvin pimein ja poismuuttokin lakkaa! Persuille huusivat, että älkää tulko tänne droppaamaan kepujen ja vasemmiston tunnelmaa. Persut jo tuolloin varoitti vakavasti velanotosta. Koittivat sanoa, että kaikki tykkää hienoista kohteista, Persutkin, mutta niihin ei ole nyt varaa. Mutta vauhti vain kiihtyi: Kylpyläsaareen keput olivat valmiita upottamaan jopa 800 000 euroa, toki heiltä vähän dropattiin tunnelmaa?
Sitten 20 MILJOONAN koulu, jossa paljon vikoja ja epäonnistunutta suunnittelua ( joista ei puhuta ettei taas tunnelma laske, tulihan sentään kepujen neliapilan muotoinen!?)
Missä vaiheessa keput ja vasemmisto ovat nostaneet kätensä pystyyn ja luovuttaneet Haapaveden tulevaisuudesta, hyväksyneet ajatuksen että valtion ohjaukseen joudutaan? Miten muuten voi selittää noin älyttömän velan tekemisen, joska talouskonsultti Laesteräkin varoitti. Olin kuuntelemassa, kun Laesterä julkisessa tilaisuudessa selitti, että Haapavedellä on tehty löyhästi velkaa investointeihin, joista korkeat kulut ( miettikääpä sitä nyt, kun korkomenot ovat rajusti nousseet, ajatteliko keput ja vasemmisto, että loputtomasti säilyy 0% korot?)
Milloin ajatus luovuttamisesta on syntynyt? Onko ajatus ollut, että rysäytetäänpä lopuksi velaksi komeita pytinkejä, niin kyllä valtio sitten maksaa? Miten tähän kokonaisuuteen on vaikuttanut tieto kepuilla ja vasemmistolla ( joiden edustajat istuivat lähes 10 vuodenkin ajan osiltaan Haapa-asuntojen hallinnossa, mutta kaupungin hallirukselle ei ole ajoissa tuotu rehellisesti tietoa tytöryhtiön tiladta ja konkurssin häömöttämisestä? Nyt konkurssi uhkaa koko kaupunkia kepujen ja vasemmiston uhkailemana, jos Haapa-asuntoja ei tueta MILJOONA+ 250 000 € lisälainalla, josta kaupungille ( meille veronmaksajille) korkeat kulut, mitkä ovat pois muusta toiminnasta kaupunkilaisten eduksi.
Eikä kelvannut kepujen johtajalle alle 150 000€ rautakaupan tila teknisten varikoksi, vaan 700 000 € UUSI rättihalli tarvitaan?!
Kenen etua tässä ajetaan? Ei ainakaan meidän Haapavetisten.
32859
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Opettaja Ilkka.. Haapavetisten vai haapavetisten?

Äänestä
  • Oikea kirjoitusmuoto on haapaveteläisten.

    Äänestä

  • Edelleenkään en ole Ilkka. Onko se niin vaikeaa uskoa, että täällä on muitakin, jotka ajattelee asioista toisin kuin keput ja vasemmisto?
    Surettaa ja suututtaa kotikaupungin puolesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Edelleenkään en ole Ilkka. Onko se niin vaikeaa uskoa, että täällä on muitakin, jotka ajattelee asioista toisin kuin keput ja vasemmisto?
    Surettaa ja suututtaa kotikaupungin puolesta.

    Vaikea uskoa, että Ilkka ajattelesi.

    Äänestä

  • 🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

    😍 ­N­­­y­­m­­­f­­­o­m­­a­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18055199y

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Miksi tänne ei ole aktiivisesti koitettu saada yrittäjiä ja teollisuutta, mikä olisi tuonut työpaikkoja?
Tuulimyllyt eivät tuota työpaikkoja Haapavetisille, eivätkä tue tänne muuttamista työpaikkojen perässä. Päinvastoin, täältä muuttaa oma väki pois. Koetaan että myllyt tuo merkittävän haitan viihtyvyydelle ja pelätään mahdollisia terveyshaittoja ja kiinteistöjen arvon romahtamista. Kukaan ei halua ostaa kiinteistöä tuulimyllyjen läheltä.
Posmuuttoa 88? Vauhti tulee vain kiihtymään tuulimyllyjen takia.
Tuulimyllyt näyttää olevan kepun ja vademmiston hätäratkaisu velkojen peittelyyn. Tuohan ne mukavasti mammonaa myös niiden päättäjien tileille, jotka maansa vuokraavat. Kylmää toimintaa Haapavetisten hyvinvoinnista ja yksityisomaisuudesta piittaamatta.
Korkeimmat viskaalit jättävät jo uppoavaa laivaa. Kyllähän täältä lähtee kaikki, joille löytyy vaihtoehto.

Äänestä
  • Täältä muuttaa moni pois, kun tuo yksi öykkäri luo haapavedelle vastenmielisen ilmapiirin.

    Jo peruskoululaisista lähtien nauravat ja seuraavat pellen touhuja. Sanovat isoon ääneen, että tänne en jää.

    Äänestä

  • Ei ole Haapavesi yritysystävällinen kaupunki. Täältä on lähtenyt muualle kasvuyrityksiä (Honkalan kenkä, Vilhelmiina), koska asiakaskuntaa ei riitä kasvun tueksi. Ostovoimaa löytyisi Siikalatvalta päin, jos täällä olisi muutakin kuin HH. Nykyään haapavetisten kauppareissut suuntautuu Nivalaan tai Ylivieskaan.. Siikalatvasille ollaan kauttakulku kunta.

    Taistellaan vai tuulimyllyjä vastaan. Naapurikunnissa jokaisessa on tuulipuistot, joten kun pakkoliitos johonkin kuntaan tässä viiden vuoden sisällä tulee, niin meillehän tulee ne sitten automaattisesti muuttuneen kuntarajan sisälle. Voi olla, että taistelemalla saadaan pidettyä tämä Haapaveden syrjäkylä tuulivoimavapaana vyöhykkeenä jatkossakin, mutta epäillähän tuota sopii, että saadaanko silloinen kaupunginhallitus esim, Ylivieskassa kuuntelemaan meitä ollenkaan. En usko, että monikaan nykyisistä valtuutetuista istuu enää siirtymäajan jälkeen missään valtuustossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Täältä muuttaa moni pois, kun tuo yksi öykkäri luo haapavedelle vastenmielisen ilmapiirin.

    Jo peruskoululaisista lähtien nauravat ja seuraavat pellen touhuja. Sanovat isoon ääneen, että tänne en jää.

    Peruskoululaiset kokee hiljenevän ja tyhjenevän pikkukylämme ankeana. Toki nuoret haluaa lähteä maailmalle ja pakkokin lopulta on opiskelujen perässä. Eipä täällä ole juuri mitään nuorelle, joka ei harrasta urheilua tai musiikkiopiston tai kansalaisopiston taidepiirejä.
    Nivalassa, Ylivieskassa ja Kalajoella on keilahalli. Mukava yhdessäolon paikka nuorille. Mikseipä kaiken ikäisille.
    Nuorille tämä on tuppukylä, Sokos, Halpa Halli, kioski ja urheiluhalli. Nuoretkin kaipaa vaihtelua ja kokoontumista hauskanpitoon.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ei ole Haapavesi yritysystävällinen kaupunki. Täältä on lähtenyt muualle kasvuyrityksiä (Honkalan kenkä, Vilhelmiina), koska asiakaskuntaa ei riitä kasvun tueksi. Ostovoimaa löytyisi Siikalatvalta päin, jos täällä olisi muutakin kuin HH. Nykyään haapavetisten kauppareissut suuntautuu Nivalaan tai Ylivieskaan.. Siikalatvasille ollaan kauttakulku kunta.

    Taistellaan vai tuulimyllyjä vastaan. Naapurikunnissa jokaisessa on tuulipuistot, joten kun pakkoliitos johonkin kuntaan tässä viiden vuoden sisällä tulee, niin meillehän tulee ne sitten automaattisesti muuttuneen kuntarajan sisälle. Voi olla, että taistelemalla saadaan pidettyä tämä Haapaveden syrjäkylä tuulivoimavapaana vyöhykkeenä jatkossakin, mutta epäillähän tuota sopii, että saadaanko silloinen kaupunginhallitus esim, Ylivieskassa kuuntelemaan meitä ollenkaan. En usko, että monikaan nykyisistä valtuutetuista istuu enää siirtymäajan jälkeen missään valtuustossa.

    Ottakaa vastuu puheista. Joka konkussista puhuu se sitä ennakoi!

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Ottakaa vastuu puheista. Joka konkussista puhuu se sitä ennakoi!

    On vastuutonta olla puhumatta asioista niin kuin ne ovat. Se että keput ja vasemmisto tulee ajamaan poliittisten päätöstensä vuoksi Haapaveden velkaantumisen ratastoppariin, eli konkurssiin, on täysin todellinen skenaario. Eikä se johdu siitä, että joku sanoo sen ääneen, vaan kepujen ja vasemmiston jyräämästä velan tekemisestä viimeisen 15v kuluessa. Vastuu kuuluu pelkästään päätökset yksin ja pakolla jyränneille kepulle ja vasemmistolle. He halusivat näyttää valtansa, jyräämällä ja oikein leuhkivat sillä. Joten he ovat myös yksin vastuussa ongelmista, joihin ovat Haapaveden saatelleet. Nyy alkaa olla vastuun kantamisen aika.
    Kepuilla yleisemmin myös sote siirtymän alirahoitetun kriisin seurauksista: asiakkaat kärsivät, asiakkailla ei ole rahaa hoitoon ja tukeen kallistuneilla hinnoilla. Palvelut häviää vähitellen Ouluun ja muihin kasvukeskuksiin. Työntekijät palavat loppuun. Kepu aluevaltuutetut, miten kannatte vastuunne?

    Äänestä

"Olin kuuntelemassa, kun Laesterä julkisessa tilaisuudessa selitti, .."

Sinähän haukuit koko miehen raportin aikanaan, nytkö sitten poimitkin sieltä jotain mieleistä. Esiinnyit erinomaisena talousasiatuntijana, parempana kuin hän.

Usko nyt itsekin, että pelkästään sillä että huutaa, osoittaa vain oman tyhmyytensä.

1Äänestä
  • Juuri itse ospititväitteesi todeksi:

    huutajaa paljon säälittävämpi on nimetön huutaja.

    Äänestä

  • Kuulehan, minä istuin katsomon puolella sanomatta sanaakaan. Seuraan kuntapolitiikkaa, eli meidän yhteisten asioiden hoitoa ja tilaa. En ole mukana kuntapolitiikan toiminnassa tai puolueissa. Tuo on vähän ahdas näkemys kun näen kaikkialla yhtä ja samaa ihmistä. Vainoharhaisuutta?

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Kuulehan, minä istuin katsomon puolella sanomatta sanaakaan. Seuraan kuntapolitiikkaa, eli meidän yhteisten asioiden hoitoa ja tilaa. En ole mukana kuntapolitiikan toiminnassa tai puolueissa. Tuo on vähän ahdas näkemys kun näen kaikkialla yhtä ja samaa ihmistä. Vainoharhaisuutta?

    Onko yksikään muu kaupunginhallituksen jäsen saanut aikaa yhtä mittavaa vahinkoa?

    Tiettävästi ei.

    Törkykirjoittelun myötä Haapavesi koetaan kaikissa ministeriöissä sellaiseksi paikkakunnaksi josta tulevat anomukset haudataan loputtomille lausuntokierroksille..

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Kuulehan, minä istuin katsomon puolella sanomatta sanaakaan. Seuraan kuntapolitiikkaa, eli meidän yhteisten asioiden hoitoa ja tilaa. En ole mukana kuntapolitiikan toiminnassa tai puolueissa. Tuo on vähän ahdas näkemys kun näen kaikkialla yhtä ja samaa ihmistä. Vainoharhaisuutta?

    Mistäs sinä tiedät ketä tarkoitan, osuiko niin osuvasti kuvaus.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Onko yksikään muu kaupunginhallituksen jäsen saanut aikaa yhtä mittavaa vahinkoa?

    Tiettävästi ei.

    Törkykirjoittelun myötä Haapavesi koetaan kaikissa ministeriöissä sellaiseksi paikkakunnaksi josta tulevat anomukset haudataan loputtomille lausuntokierroksille..

    Ota nyt huomioon samalla sekin, että keputhan ne kaveriporukalle kirjoitetut asiat ovat ihan itse maailmalle tarjoilleet. Siinä oli vastuuntunto Haapaveden edusta ollut kaukana, kun vaalien alla poliittisena lyömäaseena on lähdetty tuolle tielle. Kepuilla olisi ollut mahdollisuus hoitaa asia kaupungin sisäisenä asiana ja toimia kokoaan suurempana, vastuullisena kunnallisvaikuttajana. Oli vain oma kostonkiihko ja poliittinen valtapeli mielessä ykkösenä.
    Elkää te keput alkako ketään neuvomaan. Tuollaisia pohkeille potkijoita ei arvosta kukaan. Olisitte voittaneet osaamisella poliittisen pelinne. Se olisi ollut Haapaveden etu. Mutta ei taito riittänyt, kuten nykyinen kaupungin luokitus huonoimpaan luokkaluokitukseen teidän johtamana osoittaa. Keput ja vademmisto, teidän poliittinen toimintanne on pilannut Haapaveden. Tuokin miten ajoitte sivukylät riitelemään keskenään koulujen lopetuksesta, tai tuulimyllyt pakolla pystyyn kampanjanne vain saattaa ihmiset napit vastakkain. Oletteko itse ylpeitä suorituksestanne?

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ota nyt huomioon samalla sekin, että keputhan ne kaveriporukalle kirjoitetut asiat ovat ihan itse maailmalle tarjoilleet. Siinä oli vastuuntunto Haapaveden edusta ollut kaukana, kun vaalien alla poliittisena lyömäaseena on lähdetty tuolle tielle. Kepuilla olisi ollut mahdollisuus hoitaa asia kaupungin sisäisenä asiana ja toimia kokoaan suurempana, vastuullisena kunnallisvaikuttajana. Oli vain oma kostonkiihko ja poliittinen valtapeli mielessä ykkösenä.
    Elkää te keput alkako ketään neuvomaan. Tuollaisia pohkeille potkijoita ei arvosta kukaan. Olisitte voittaneet osaamisella poliittisen pelinne. Se olisi ollut Haapaveden etu. Mutta ei taito riittänyt, kuten nykyinen kaupungin luokitus huonoimpaan luokkaluokitukseen teidän johtamana osoittaa. Keput ja vademmisto, teidän poliittinen toimintanne on pilannut Haapaveden. Tuokin miten ajoitte sivukylät riitelemään keskenään koulujen lopetuksesta, tai tuulimyllyt pakolla pystyyn kampanjanne vain saattaa ihmiset napit vastakkain. Oletteko itse ylpeitä suorituksestanne?

    Ainakaan homostelussa kepulaiset eivät sinua osaa neuvoa. hih hih

    Miten lie älytaulujen varastamisessa?

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Ainakaan homostelussa kepulaiset eivät sinua osaa neuvoa. hih hih

    Miten lie älytaulujen varastamisessa?

    Sääkö oot KePun älytaulu ?

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Sääkö oot KePun älytaulu ?

    Pullerolla on turpea naamataulu. hih hih

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Onko yksikään muu kaupunginhallituksen jäsen saanut aikaa yhtä mittavaa vahinkoa?

    Tiettävästi ei.

    Törkykirjoittelun myötä Haapavesi koetaan kaikissa ministeriöissä sellaiseksi paikkakunnaksi josta tulevat anomukset haudataan loputtomille lausuntokierroksille..

    No tuota tuota.....keput oli ajamassa Haapavettä atomivoimalan yhteistyökumppaniksi ja sitouttanut Haapaveden hurjiin velkoihin ja jatkossa erittäin epäedulliseen sähkösopimukseen ja muiden kulujen maksamiseen. Persut pelasti meidät tuolta katastrofilta. Keput, keput...kyllä me ihmiset tiedämme ja muistamme.
    Ollila skippasi vassarin tuella Agri marketin oston ja nyt suunnitteilla 700 000 rättihalli......olisi päästy vähän yli sadalla tonnilla.
    Haapa asunnot, mitäs sieltä vielä tulee kuulumaan? 5 edustajaa sitten vastaa kun aika koittaa?
    Entä ylikallis koulurakennus? Viime perjantaina TAAS eikö astianpesukoneet toimineet, kun oppilaat söi kertakäyttöastioista? Käsitöillä tietyt koneet eivät toimi. Käsityöntunnit mahdotonta pitää kirjoitusten aikaa, kun tila on suunniteltu lukion luokkien alle. Lattiaa on eristetty kalliisti, mutta tuuletuskoneen putki ujeltaa lukion ikkunoiden vierellä, joten käsityötunneilla ei voi koneita kirjoitusten aikaan käyttää. Jne jne. Miten olisi ollut yksinkertaisempi rakennus arkkitehtuuriltaan ja lähemmäs 10 miljoonan säästö? Olisi koululaisilla rahaa toimintaan ja materiaaleihin, retkiin, kerhoihin, valinnaisaineisiin jne. Olikos tämä kepujen johdon taidonnäyte?
    Kylpyläsaareen upotettu kovat velat ja mikä on nyt tilanne keput?
    Jäähallin pohjaa kun paalutettiin, niin selväksi kävi ettei budjetit tule pitämään.
    Paljonko tuli tänne muuttajia, loppuiko muuttotappio?
    Turhuuden tori tuli kalliiksi ja on ahdas ja erittäin epäkäytännöllinen.
    Paljonko tuli säästöä Vatjusjärven koulun lakkauttamisesta, kai teillä on laskelmat esittää? Paljonko oppilaita häipyi Nivalaan painostavan tilanteen vuoksi?
    Entä aikoinaan Revon sähkön myynti, kannattiko?
    Siinä nyt alkuun.
    Nyt kun teette keput lisäö velkaa Haapa asuntojen vuoksi, niin olisipa ollut messevää jos nuokin rahat olisi käytetty esim. Haapaveden vesiputkien huoltoon. Kankkulan kaivosta on tullut johdollanne suuri ja upea. Sinne sopii kohta sukeltamaan koko Haapavesi.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    No tuota tuota.....keput oli ajamassa Haapavettä atomivoimalan yhteistyökumppaniksi ja sitouttanut Haapaveden hurjiin velkoihin ja jatkossa erittäin epäedulliseen sähkösopimukseen ja muiden kulujen maksamiseen. Persut pelasti meidät tuolta katastrofilta. Keput, keput...kyllä me ihmiset tiedämme ja muistamme.
    Ollila skippasi vassarin tuella Agri marketin oston ja nyt suunnitteilla 700 000 rättihalli......olisi päästy vähän yli sadalla tonnilla.
    Haapa asunnot, mitäs sieltä vielä tulee kuulumaan? 5 edustajaa sitten vastaa kun aika koittaa?
    Entä ylikallis koulurakennus? Viime perjantaina TAAS eikö astianpesukoneet toimineet, kun oppilaat söi kertakäyttöastioista? Käsitöillä tietyt koneet eivät toimi. Käsityöntunnit mahdotonta pitää kirjoitusten aikaa, kun tila on suunniteltu lukion luokkien alle. Lattiaa on eristetty kalliisti, mutta tuuletuskoneen putki ujeltaa lukion ikkunoiden vierellä, joten käsityötunneilla ei voi koneita kirjoitusten aikaan käyttää. Jne jne. Miten olisi ollut yksinkertaisempi rakennus arkkitehtuuriltaan ja lähemmäs 10 miljoonan säästö? Olisi koululaisilla rahaa toimintaan ja materiaaleihin, retkiin, kerhoihin, valinnaisaineisiin jne. Olikos tämä kepujen johdon taidonnäyte?
    Kylpyläsaareen upotettu kovat velat ja mikä on nyt tilanne keput?
    Jäähallin pohjaa kun paalutettiin, niin selväksi kävi ettei budjetit tule pitämään.
    Paljonko tuli tänne muuttajia, loppuiko muuttotappio?
    Turhuuden tori tuli kalliiksi ja on ahdas ja erittäin epäkäytännöllinen.
    Paljonko tuli säästöä Vatjusjärven koulun lakkauttamisesta, kai teillä on laskelmat esittää? Paljonko oppilaita häipyi Nivalaan painostavan tilanteen vuoksi?
    Entä aikoinaan Revon sähkön myynti, kannattiko?
    Siinä nyt alkuun.
    Nyt kun teette keput lisäö velkaa Haapa asuntojen vuoksi, niin olisipa ollut messevää jos nuokin rahat olisi käytetty esim. Haapaveden vesiputkien huoltoon. Kankkulan kaivosta on tullut johdollanne suuri ja upea. Sinne sopii kohta sukeltamaan koko Haapavesi.

    Mutta mikään noista ei aiheuttanut julkista iltapäivälehtien kommentti osioon päätynyttä törkykirjoittelua koko Haapaveden mainehaitaksi..

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Onko yksikään muu kaupunginhallituksen jäsen saanut aikaa yhtä mittavaa vahinkoa?

    Tiettävästi ei.

    Törkykirjoittelun myötä Haapavesi koetaan kaikissa ministeriöissä sellaiseksi paikkakunnaksi josta tulevat anomukset haudataan loputtomille lausuntokierroksille..

    Parasta aikaa kepuli tekee haapavedelle tappiota ja reilusti. agri ja koulu. Siinä on maksamista meillä. Ja ihan kepulainen siellä tumpeloi.

    Äänestä

Miksi nuijaa pitää sellainen henkilö, joka ei tiedä tarkoitusta millaisia asioita nuijitaan pöytään, nuijasta pitää katkaista varsi !

Äänestä

Kateus se on, joka tappaa tämän pitäjän, ei asioista valittamiset.

Täällä on henkilöitä, jotka kylvää jatkuvasti myrkkyään, jos tulee joku uusi henkilö paikkakunnalle, niin heti hänet valistetaan ja uitetaan kateuden lonkeroihin, ettei hän tiedä enään, mikä on oikein ja mikä väärin.

Äänestä
  • Kyse on siis pulleasta homosta?

    Äänestä

Mikään ei muutu vuodessa tai kahdessa:

”Haapaveellä persujen verrokkina toimii tuo vasemmistoliitto..Molemmilla muutama valtuutettu,muttah....

Vasemmistoliiton ex-valtuutettu teki lukuisia aloitteita, ponsia ja kehitysehdotuksia...

Persujen edustajilta on tullut vain lukuisia valituksia jarruttelua ja yleistä älämölöä..

Vuosikausia siis usea valtuustokausi on ollut aikaa tehdä kunnollinen suunnitelma ja tiekartta millä luotsata kotipitäjä ulos talousahdingosta.

Mitään kehitykseen ja vastuunkantoon viittaavaa näkyvää saati kuuluvaa ulosantia ei ole äänestäjien makusteltavaksi ulos tullut ...

Vastuunpakoilevat kumileimasimet ja tyhjänä kolisevat romutynnörit takaavat sen että tuhlaileva elo jatkuu entisellään...”

Anonyymi
2022-08-02 10:43:15

Äänestä
  • Surkuhupaisaa on se että Fröbelin palikoilta (opettajien lastenlaulubändi) otettu esimerkki siis tyhjien romutynnyreiden kolistelu on vienyt kaiken huomion siittä miten aikuisten oikeasti sitä vastuuta kannetaan yhteisten asioiden hoitajina.

    Muilta kyllä vaaditaan täydellistä suoriutumista mutta kun se oma politiikanteko on kuin Sadusta Pekka ja Susi sekä Keisarin uudet vaatteet niin hankalahan se on nähdä vastuunkantoon kykenevää persua..

    Äänestä

Jatkuuhan se tuhlailu niin kauan kun keput vasemmiston avulla jatkaa enemmistöpäätöksillään tuhlailua tai kunnes Haapavesi tekee konkurssin ja joutuu valtion ohjaukseen.

Äänestä

Antaapa nyt kepujen ja vasureiden kantaa vastuunsa jyrätyistä päätöksistä. Siinäpä heillä urakka. Jolla valta, sillä vastuu.

Äänestä
  • Eivät kuitenkaan syljen ihmisten päälle vaan osaavat käyttäytyä.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Eivät kuitenkaan syljen ihmisten päälle vaan osaavat käyttäytyä.

    Eivätkä homostele.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Keput ovat johtaneet kuntaamme 100vuotta määräenemmistönsä päätösten voimin.
Olemme kalkkiviivoilla kriisikuntakriteereissä ja muuttotappio paikkakunta.
Olen ollut ihmeissäni miten huolettomasti keput vasemmiston tuella ovat ottaneet velkaa yli 10 vuotta. Velkaa on tehty rakentamalla kohteita, jotka eivät tuota, eivät luo työpaikkoja ja joista on korkeat kulut. Kulttuurille kulttuurikirnu. Urheilulle jäähalli. Jäähallista hirveä metakka: imago! vetovoima! tästä suurinpiirtein kiinni tulevaisuus, tänne piti muuttaa ihmisiä pilvin pimein ja poismuuttokin lakkaa! Persuille huusivat, että älkää tulko tänne droppaamaan kepujen ja vasemmiston tunnelmaa. Persut jo tuolloin varoitti vakavasti velanotosta. Koittivat sanoa, että kaikki tykkää hienoista kohteista, Persutkin, mutta niihin ei ole nyt varaa. Mutta vauhti vain kiihtyi: Kylpyläsaareen keput olivat valmiita upottamaan jopa 800 000 euroa, toki heiltä vähän dropattiin tunnelmaa?
Sitten 20 MILJOONAN koulu, jossa paljon vikoja ja epäonnistunutta suunnittelua ( joista ei puhuta ettei taas tunnelma laske, tulihan sentään kepujen neliapilan muotoinen!?)
Missä vaiheessa keput ja vasemmisto ovat nostaneet kätensä pystyyn ja luovuttaneet Haapaveden tulevaisuudesta, hyväksyneet ajatuksen että valtion ohjaukseen joudutaan? Miten muuten voi selittää noin älyttömän velan tekemisen, joska talouskonsultti Laesteräkin varoitti. Olin kuuntelemassa, kun Laesterä julkisessa tilaisuudessa selitti, että Haapavedellä on tehty löyhästi velkaa investointeihin, joista korkeat kulut ( miettikääpä sitä nyt, kun korkomenot ovat rajusti nousseet, ajatteliko keput ja vasemmisto, että loputtomasti säilyy 0% korot?)
Milloin ajatus luovuttamisesta on syntynyt? Onko ajatus ollut, että rysäytetäänpä lopuksi velaksi komeita pytinkejä, niin kyllä valtio sitten maksaa? Miten tähän kokonaisuuteen on vaikuttanut tieto kepuilla ja vasemmistolla ( joiden edustajat istuivat lähes 10 vuodenkin ajan osiltaan Haapa-asuntojen hallinnossa, mutta kaupungin hallirukselle ei ole ajoissa tuotu rehellisesti tietoa tytöryhtiön tiladta ja konkurssin häömöttämisestä? Nyt konkurssi uhkaa koko kaupunkia kepujen ja vasemmiston uhkailemana, jos Haapa-asuntoja ei tueta MILJOONA+ 250 000 € lisälainalla, josta kaupungille ( meille veronmaksajille) korkeat kulut, mitkä ovat pois muusta toiminnasta kaupunkilaisten eduksi.
Eikä kelvannut kepujen johtajalle alle 150 000€ rautakaupan tila teknisten varikoksi, vaan 700 000 € UUSI rättihalli tarvitaan?!
Kenen etua tässä ajetaan? Ei ainakaan meidän Haapavetisten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu