Martti Ahtisaaren uran muistelu A-studiossa meni Tarjan jaaritteluksi oman uransa käänteistä.
Epäkunnioittavaa käytöstä hienoa valtiomiestä kohtaan.
Epäkunnioittavaa käytöstä hienoa valtiomiestä kohtaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ahtisaari otti etäisyyttä sdp:hen ja ammattiyhdistysliikkeeseen. Puolueen ja ammattiyhdistysliikkeen ongelmalliset välit tulivat esiin Ahtisaaren loppukaudella, kun SDP:n vaikuttajat esittivät esivaaleja puolueen ehdokkaasta. Tarja Halonen halusi haastaa istuvan presidentin.
Ahtisaari oli koko kansan presidentti. Ahtisaari oli muun muassa todennut, että puolue oli vain 10% hänen kannatuksesta, mutta hän sai vaaleissa yli 50% äänistä.
Ahtisaaren "ystävän kirje" kertoo siitä, miten puolueen ja korporaatioiden napamiehet painostavat demokraattisesti valittua Eduskuntaa ja sen hallitusta päätöksissä.
Ahtisaari oli ideologisesti vapaa.
Muistan kun Ahtisaari arvosteli jossain haastattelussa demareita ja ammattiyhdistysliikettä ja sanoi että kuka tuommoisia viitsii edes äänestää.
Tätä ei saisi ääneen sanoa, mutta Ahtisaari oli ristiriitojen mies. Herätti joissakin ihailua ja toisissa vastenmielisyyttä. Oli olevinaan demari, mutta saattoipa hänet helposti mieltää kokoomuslaiseksikin. Tykkäsi palveluttaa itseänsä, suoranaisesta henkilökultista, maineesta ja mammonasta. Hyvänä esimerkkinä suhtautuminen siihen kun Nobel jäi saamatta. Suhtautuminen Nobelin palkintoon koko Ahtisaaren mielessä syvän inflaation, kunnes hänelle myönnettiin sama palkinto, josta Ahtisaari ei enää piitannut. Ahtisaari oli myös pyrkyri ja olisi halunnut ja koki voivansa päästä YK:n pääsihteeriksi. Ei kuitenkaan päässyt.
No mutta Tarja. Lopeta jo!
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18057604c
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Halonen väisti kuitenkin tyylikkäästi perustavaa laatua olevan eron hänen ja Ahtisaaren välillä. Ahtisaari oli länsimielinen. Halonen oli ja on venäläismielinen.
Hän viesti sitä, minkä jo kaikki tiedämme. Suomen vasemmisto on ohituskaista, joka on varattu henkisesti keskekasvuisille manipuloinnin osaaajille, joiden polttoaineena ovat hölmöt idealistit.
Se Halosen esiintymisestä kunnioitetun ja suuren Martti Ahtisaaren muistelutilaisuudessa.
Miksi tuollaista sekopäädementikkoa edes päästetään televisioon.
Se päästetään kun se on demari. Joku sanoi, että rima on demareille alempana kuin muille. Ehkä näin oli, muuta nyt on tilanne jo sellainen, että vasemmistolaiset toimittajat ottavat riman kokonaan pois silloin kun demari lähestyy.
Riuku on matalalla demareille joilta p-aska lentää pyllystä.
Tarja on demari, demari kehuu itseään vaikka olisi vääntänyt kangen housuun, perussettiä.
Ahtisaari ei taas kehunut koskaan itseään, mutta hän ei ollutkaan demari.
Kylläpäs kehui itsensä aivan yhtä usein kuin muutkin poliitikot.
Tarja on 80 vuotias joten hieman ymmärrystä asioista , itse en ole katsonut A studiota , mutta en menisi edes kommetoimaan ilkeästi ihmisestä jolla on ikäkin jo korkea.
A studion vastuullamon lähetykset ja ohjailla puheita
Tavja väänsi torttua ja puhui p-askaa.
Toimittajan olisi pitänyt huomauttaa että ollaan muistelemassa Martti Ahtisaarta ei Halosen pressa aikaa.
Joo mutta kun on punaniska toimittaja kaikki sopii. Ihme kun Halonen ei ottanut esiin Putlerin ravatin oikomista ja vakoilu kissan vastaan ottamista.
mitä muuta voi DDR-demarilta odottaa.
DDR-demari pieree.
Eikös tämä sama Tarja olisi halunnut liittää Suomen Neuvostoliittoon jossain vappupuheessaan?
Sivistymätön moukka. Juuri tuollaista Neuvosto-DDR käytöstä. Ja nyt kun häntä arvostellaan niin rouva vielä uhriutuu!
Feministitoimittajahan tuon haloskan studioon raahasi. Venäläismielisyyskin sopii YLElle, kun se tapahtuu naisasialiikkeen siivellä.
Isänmaallisuus puuttuu kokonaan.......Niinkuin ryssillä aina......
Pakkohan se on kehua itse kun kukaan muu ei kehu. Vladimir ehkä kehuisi..
Tuntuu Ahtisaaren kannattaman NATO-jäsenyyden totetuminen olevan tiukka paikka DDR-Tavjalle?
Toimittaja olisi voinut kysyä niistä 144:stä Berliinin muurille ammutusta kun kerran haluaa muita historioita siinä muistella?
Lepakko kertoi.
Sanovat, että kansa saa itsensä näköisen lippalakkipään johtajakseen.
SAK:sta on tullut vain huonoa, tai hyvin huonoa.