Pääsenkö hakemaan Kanadalaiseen yliopistoon?

Olen 16 vuotias oppisopimuksessa ip ohjaajana. olen kasvatusalan tutkinnossa johon ei kuulu YTO aineet. Tutkinto on noin vähän yli vuoden mittainen ja se päättyy ensi vuoden joulukuussa. Työkin on määräaikainen siihen asti, kunnes tutkinto loppuu ja silloin olen jo 18 vuotta. Minulla on pieni idea mitä haluan tehdä sen jälkeen, mutta en tiedä miten toteuttaisin sen. Tutkinnon jälkeen haluan hakea yliopistoon Kanadassa, olen aina halunnut opiskella ulkomailla (kanadassa tarkemmin sanottuna), oppia lisää englannin kieltä ja tutkia myös heidän kulttuuria. Minulla on jo tiedossa kaikki tarvittavat tiedot esim. Yliopistot (mihin haluan hakea), tutkinnot, visa, kausimaksut ja yms. Olen kysellut opinto-ohjaajalta ja hänellä ei ole mitään tietoa kanadalaisesta koulu systeemistä, mutta hän sanoi, että voin hakea suomen yliopistoihin tällä tutkinnolla, mutta se ei takaa minun pääsyä yliopistoon. Uskon, että se on kuitenkin helpopaa päästä kanadalaiseen yliopistoon kuin suomalaiseen, koska täällä se on maksutonta ja paljon kilpailua. Siellä taas ne ovat hyvin kalliit erityisesti Ulkomaalaisille oppilaille. Minulla on kuitenki raha asiat selvitettynä se ei ole iso ongelma. (Ps Unelmani on olla ala-aste luokkaopettaja, joten todennäköisesti jos haen yliopistoon niin hakisin kasvatustieteen kandinaattiin)
Minun kysymyskeni siis on, että voinko hakea tällä tutkinnolla yliopistoihin kanadaan ilman YTO aineita? Vai pitääkö minun jotenki suorittaa YTO aineet, jos pitää niin miten?

Olisin tosi kiitollinen jos joku auttaisi minua tässä, vaikka minulla onkin yli vuoden aikaa vielä. :)

2

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voisitko kysellä sieltä kanadalaisesta yliopistosta, mitä sinne vaaditaan ja minkä arvoiseksi tutkintosi siellä arvostetaan?

      Henkilökohtaisesti en usko pelkän peruskoulun ja sen päälle vuoden oppisopimuskoulutuksen kantavan yliopistomaailmassa mihinkään. Mutta ehkä erehdyn ja vuonna 2023 saattaa kaikki olla mahdollista.

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        🍑 ­N­y­­­m­­­f­­­o­m­a­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18058014w

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      38
      2446
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      48
      2030
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      9
      1976
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      48
      1705
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      139
      1438
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1106
    7. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      68
      915
    8. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      119
      898
    9. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      62
      893
    10. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      67
      886
    Aihe