En ostaisi Majavaa enkä Kärppää

Moi!

Kyseisten kärryjen hinta/laatu-suhde ei vain ole kohdallaan. Kaverit kehuu kastosinkityksellään ja sen on näköisiäkin - sinkki roikkuu terävinä piikkeinä ja laidat on kuin Saharan dyynit. Muutenkin kärryt on kuin sahalla poikki ja puikkoa kylkeen. Yksilökohtaiset erot on suuria!
Kyllä tollasen kevyen kärryn kuin kärryn saa hajalle, jos haluu mutta kyl melkein minkä tahansa kärryn saa kestämäänkin, kun huotaa ja ajaa asiallisesti.
1211676
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Itselläni on ollut Kärppä 80-luvulta lähtien. Sellainen sinkitty. Hankala sitä on mielestäni moittia. Ainoat mitkä alkavat ruostumaan on jouset. Renkaat uusin äskettäin. Laakeritkin ovat kestäneet. Niin ja se vaneri lavalla alkaa hajoamaan etureunasta. Muuten tosi hyvä kärri.

Äänestä
  • Ettekö te osaa edes sanaa kärry?

    Äänestä

  • kärry kirjoitti:

    Ettekö te osaa edes sanaa kärry?

    tääl karjalas o vaa kärrilöi. Nuo kärryt o iha p:st. Maalimas o muitakii kielii ko tuota muka ainuvaa oikiaa ylleiskieltä.

    Äänestä

Kärpät ovat hyviä juuri siksi kun ovat sinkittyjä.

Otappa pari asiaa huomioon,
ensin normaali asia kärryt säilytetään ulkona.
Kärpässä on pohjafanerikin niin hyväläätuinen ettei mätäne, se uusitaan kun kuluu tai rikkoutuu puhki.
Monessa muuussa alkaa lahota ja 3 vuotiaana.

Toiseksi kärryjä ei pestä suolasta pois, siksi nekin ruostuvat.
Kärpässä ruostuu vai jouset ne on helpompi korjata.

Äänestä

Siitä kärpästä ja majavasta ovat kyllä paksumpaa peltiä kuin pultatut pelti heikit jotka helisevät rämisevät kun pultit löystyy ei tarkoitettu ammatti käyttöön sunnuntai vetäjille vain
jos sen pitää olla kestävä niin ei espin liimalle löydy voittajaa ja sen jälkeen uppokuumasinkkiin niin ei ruostu vaikkei se yhtähienosti uutena kiilläkkään niin ne on kestäviä työkaluita......

Äänestä
  • Semmosta vaan että olen tehnyt havainnon hitsatuista kärryistä. Niissä on hyvin ohuet metalliosat sinkin alla. Niissä käytetään vähiten rautaa, koska upposinkitys on kallista ja hinnoitellaan per kilo.

    Äänestä

Mä ostaisin ja ostinkin 30v ikää vaunulla ja metalliosien kunto kuin uusi. Perkeleen kalliita vaan tuppaa olemaan omastani kärsin 750€.

Äänestä
  • Kiitos tiedosta ja onnea jatkoon. Tosin 10 vuotta vanha ketju pohjalla.

    Äänestä

Kärpät on hyvä jääkiekkojoukkue.
Terveisiä Juha Junnolle Ouluun

Äänestä

En vaan ostaisi mitään muuta kuin kärppää ja majavaa

Äänestä

Kyllä kansa tietää. Majava-Groupin on tosi kysyttyjä, arvostettuja ja pitävät todella hyvin hintansa. Entä aisa, neliöputkea sen pitää olla, eikä mitään profiilipeltiä. Kuten on noissa monissa pulteilla kasatuissa peltikärryissä. Respo on myös jämäkkä, mutta sitten vähän painavampi (lue, vähemmän sit kantavuutta) Mut Majavassa on loistava kestävyys/painosuhde.

Äänestä

Just ostin kärppätuotteen malli KE-VE 1980 kärryn.Sähköt vähän sekasin muuten 200€ kärryks huippu...löytyy kippikin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kärristi kirjoitti:

Moi!

Kyseisten kärryjen hinta/laatu-suhde ei vain ole kohdallaan. Kaverit kehuu kastosinkityksellään ja sen on näköisiäkin - sinkki roikkuu terävinä piikkeinä ja laidat on kuin Saharan dyynit. Muutenkin kärryt on kuin sahalla poikki ja puikkoa kylkeen. Yksilökohtaiset erot on suuria!
Kyllä tollasen kevyen kärryn kuin kärryn saa hajalle, jos haluu mutta kyl melkein minkä tahansa kärryn saa kestämäänkin, kun huotaa ja ajaa asiallisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu