a) Kuinka monta pysyvää työpaikkaa lapin voimalaitokset tarjoavat?
b) Kuinka paljon työpaikkoja matkailuelinkeino tarjoaa tänään lapissa?
b) Kuinka paljon työpaikkoja matkailuelinkeino tarjoaa tänään lapissa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
a) Olisko 40-50 ?
b) Vuonna 2000 oli 3230 välitöntä henkilötyövuotta, nyt lienee tuhatkunta enemmän.
Vihreiden vuoksi menetti 53 henkilöä työpaikkansa voimayhtiössä, joita oli vakituisessa työ ja toimisuhteessa neljättä sataa. Vuotoksen rakentamisen viivästyminen sen aiheuti, joka nyt korjataan kuntoon.
Tietääkseni siellä GP-ryhmässä matkailun parissa on vain kausiluontoisia työpaikkoja, jotka ovat luppoaikana kuin jätkät aikoinaan Koskikadun uitossa.
Mutta esim. Pirttikosken rakennusaikana oli noin 3000 työntekijää parhaillaan tunnelitöissä, ym.. Rakennusaikaa kesti noin 5-6 vuotta. Aika monta miestyövuotta sielläkin, samoin kuin Petäjäskosken rakennustyömaalla saman verran. Vaikka on koneellistunut nykyisin niin on myös lapista väki vähentynyt! Yksikin työpaikka on kullan arvoinen. On aivan eriasia kaataa kaljaa laseihin turisteille kuin tehdä yhteiskunnan hyväksi arvokasta energiaan liittyvää työtä, ne eivät ole vertauskelpoisia edes milläänmuotoin!
että lapiohommia ei enää ole muualla kuin eläkepapparaisten hämärissä muistikuvissa.
Pirttikoskella oli vielä lapiomiehiä parakkimajoituksessa pilvin pimein. Paljonkos Pirttikoskella nyt on töissä väkeä? Entäs Petäjäskoskella? Aivan oikein pyöreä nolla, etävalvonnassa on myllyt nykyään.
Vertailukelpoisia eivät tosiaan ole nuo entiset tekijänsä rikkovat raskaat ruumiilliset työt ja nykyajan palveluammatit - varsinkin kun edelliset ovat väliaikaisia ja jälkimmäiset pysyviä.
Mustasta ei tulee valkoista vaikka kuinka yrittäisi, annahan jo olla...
Asiallinen keskustelu tarvitsee aina tuekseen asiallista tietoa, ei vain huulen heittoa!
Kemijoki oy on antanut loparit 53 henkilölle ja keskittää kaikki toimintansa Rovaniemelle, niin että vain laitospäivystäjät ovat vakituisina Pi:llä ja väki Roissa. Samoin tulee käymään Petäjäskosken kanssa, että keskitys vie Roihin henkilöt ja laitokset ovat kauko-ohjauksessa, mutta huoltohenkilöstö on aivan ennellaan! Heitä ei vähennetty! Siirrettiin keskittämisen johdosta Roihin. Vaan pois lensivät ne jotka oli tavallaan varautuneina Vuotoksen rakentamista varten, vaikka Kejo ei sitäkään kai tunnustane!
Ihmettelen vain että miksi sinä olet noin katkera vesivoimaa kohtaan joka on saasteetonta uusiutuvaa ja kotimaista energiaa! Oletkos saanut jokiyhtiöstä joskus juopottelun vuoksi loparit, aivan siltä tuntuu, sillä sellaisistakin on on tapahtumia tiedossa! Voi poikaparkaa ja Reinoraasua! Yritä kestää, maailma on kovaa sinullakin näköjään. Joten kaada vain lisää sahtia tuoppiisi!
En ole jokiyhtiön nöyristelevä renkipoika enkä ole koskaan ollutkaan, joku tolkku.
Käsittämätöntä miten kauan nämä lappilaiset antavat itseään vetää höplästä ja suoraan sanoen kusettaa!
Sikariporras siellä naureskelee näiden vedätettävien hölmöydelle - ja vielä ressut luulevat olevansa hyvälläkin asialla. Kukin taaplaa tavallaan...