Älä vaihda ehjiä antureita, muut asiat aiheuttaa viat

Anonyymi-ap

Tätä olen ihmetellyt että jotkut ei ymmärrä että anturit ei todellakaan hajoa helposti. Mikä saa ihmiset vaihtamaan aina jonkun anturin. Lukevat koodin joka kertoo aina lukuisia vaihtoehtoja ja ensimmäisenä vaihtavat osan joka hajoaa pienimmällä todennäköisyydellä.

Viimeisin auto oli vähän haldex nelivetoinen auto jossa neliveto ei toiminut, olivat vaihtaneet ensimmäisenä paineanturin. En olisi koskaan vaihtanut itse vaan vika on pumpussa kuten koodikin kertoo että ei ole paineet kunnossa.

Myös autofoorumeilla suomessa kummallisen paljon ehdotellaan antureiden vaihtoon ensiksi. Ne ei vikaannu ja ongelma on aina muualla.

Ei voi olla autojen huolto ja korjaus hanskassa jos anturin vaihto ensimmäisenä mielessä.

En ole vaihtanut koskaan yhtään anturia.

7

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi kuinka pihalla poika oletkaan.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        ❤️ ­N­­y­m­­f­o­m­a­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#180601203

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Suomen eniten turhaan vaihdettu anturi on asentoanturi. Veikkaan että kymmeniä tuhansia on vaihdettu turhaa.

      En käsitä mikä laittaa ihmiset niitä vaihtamaan! Kun ne toimivat ja eivät vikaannu. Viat johtuu aina muusta.

      Menkää lukemaan suomalaisia autofoorumeita niin näette miten paljon niitä joku vaihtaa, eli foorumilla kysytään vioista ja melkein kaikissa lukee " ei lähtenyt vika"

    • Anonyymi

      Ei voi käsittää mikä saa ihmiset vaihtamaan antureita koska niille ei ole vikakoodin joka kertoo = anturi rikki

      Anturit ei hajoa.

      Varmuuden vuoksi vaihtaminen kertoo että ei tiedetä mitä ollaan tekemässä.

    • Anonyymi

      Mikä ois vika tässä, jos ei anturi. 7 astetta pakkasta, ei meinaa lähteä käyntiin millään, käynnistyy hyvin sammuu1-2 sekunnin kuluttua, sitä samaa noin 20 kertaa peräjälkeen ja vihdoin justjust pysyy käynnissä, pikkuhiljaa alkaa ottaa kierroksia, koko ajan harmaata savua, vihdoin ottaa kierroksia 2500 ja mustan savun saattelemana ottaa kunnolla kierroksia. Seuraavana päivänä +2, ja käynnistyi ja kävi kunnolla. Kk sitten sama vika, paitsi ettei ollut pakkasta, vaihdettu lämpötila-anturi, tarkastettu suuttimet, puhdistettu hiukkasloukku, mitään vikakoodia ei anna. Jaguar xtype 2.2 d -07.

      • Anonyymi

        Jos suuttimet on oikeasti kunnossa niin kannattaa tarkistaa tuleeko hehkutulppiin jännitettä kun autoa startataan. Eihän noita oikeasti tarvita käynnistyksessä vaan päästöjen pienentämisessä. Joku kuitenkin väitti että kun hehkutulppien 60A sulake oli palanut, ei auto lähtenyt kylmällä ilmalla käyntiin.

        Jos hehkuille tulee jännite, ja ne suuttimet on kunnossa niin sitten vaihtaisin polttoainepumpun.


      • Anonyymi

        Jaguar


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4368
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      148
      3139
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2458
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      48
      2370
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2025
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1606
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1602
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1445
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe