Se yleinen asumistuki

Anonyymi-ap

tipahtaisi 70 prosenttiin. Näin kela sivulla.

17

1034

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisäksi perusosamastuu nousisi 50 prosenttiin, on nyt 40.

      • Anonyymi

        Pälä läddyn


      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        💋 ­N­­­y­m­­f­­o­­­m­­­a­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18060270b

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      ja vuoden alusta tulee lisää kuritusta. sukulais "vanhus" maksaa vuokraa 700 euroa (asunut samassa 40vuotta), siit on otettu huomioon 490 euroa josta se 80% sitä tukea (ennen vuosittaista tarkistusta) ja tammikuun alusta ei oteta huomioon kuin 390 euroa kun tämä kunta siirretään eri luokkaan ja , samalla vuokra nousee ensivuoden alusta 35 euroa ja samalla asumistuki tippuu siihen 70%.

      ja tulona hänellä työttömyysraha 580e/kk ja samalla te toimisto ahdistelee ja uhoaa palkattomilla jutuilla, onneksi vain vajaa vuosi hällä eläkkeelle, niin ei tarvitse kitua ja kärsiä kovin pitkään ja vapaus koittaa ja lämä alkaa hällä

      • Anonyymi

        60-vuotias ei ole vielä vanhus. Toiseksi hän ilmeisesti saa myös toimeentulotukea, jos/kun elää pelkällä työllisyystuella?


    • Anonyymi

      Vuokrat aivan tolkuttomia , mutta tästä pitäisi kurittaa vuokran-antajaa eikä vuokralaista ,asuntobisnestä kuriin laittamisella , jotta vuokrat alenesivat .

      • Anonyymi

        Kyllä. Asumistuesta voitaisiin vielä vuodenvaihteen leikkauksen jälkeen leikata helposti 30-40% pois. Tuet ovat aivan järjettömällä tasolla Suomessa. Kainuussa ja Karjalasta löytyy edullisia asuntoja niin vuokralle kuin omaksi ostettavaksi, tyyliin 9ke ja osake on sinun oma. Samalla saataisiin muuttotappio paikkakuntia ainakin väestön osalta kasvamaan. Työtöntä tuskin ainakaan työpaikka pidättelee suuremmissa ja kalliimissa kaupungeissa. Toki saa jäädä myös sinne top 10. Kaupunkeihin, mutta itsellä pitäisi myös vuokra maksaa tyyliin 70-80% osalta. Se olisi reilua ihan kaikille. Ja vaikutus olisi myös se että vuokrat lähtisi pikkuhiljaa laskemaan ja myös asuntojen hinnat, että ihmiset pystyisi näitä myös suuremmista kaupungeista ostamaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä. Asumistuesta voitaisiin vielä vuodenvaihteen leikkauksen jälkeen leikata helposti 30-40% pois. Tuet ovat aivan järjettömällä tasolla Suomessa. Kainuussa ja Karjalasta löytyy edullisia asuntoja niin vuokralle kuin omaksi ostettavaksi, tyyliin 9ke ja osake on sinun oma. Samalla saataisiin muuttotappio paikkakuntia ainakin väestön osalta kasvamaan. Työtöntä tuskin ainakaan työpaikka pidättelee suuremmissa ja kalliimissa kaupungeissa. Toki saa jäädä myös sinne top 10. Kaupunkeihin, mutta itsellä pitäisi myös vuokra maksaa tyyliin 70-80% osalta. Se olisi reilua ihan kaikille. Ja vaikutus olisi myös se että vuokrat lähtisi pikkuhiljaa laskemaan ja myös asuntojen hinnat, että ihmiset pystyisi näitä myös suuremmista kaupungeista ostamaan.

        Kuka muuttaisi Kainuuseen tai Karjalaan, työttömänä työnhakijana, satojen kilometrien päähän esim. vanhemmistaan lapsistaan ja ystäväpiiristään? Ja etelämmässä Suomessa on huomattavasti paremmat mahdollisuudet työllistyä!


    • Anonyymi

      Euron kolikko savolaisen toimeentulouunon taskussa lämmittää mieltä synkkänä taappanin päivänäkin yhtä mukavasti kuin sonnat jotka lötisevät housuun ja kusi sukkaan, tietysti savossa.

      • Anonyymi

        Kun savolainen voittaa 0,50e tapeltuaan siitä, pitääkö hänen itse vai yhteiskunnan piikkiin kolata autotallin edusta lumesta, kirjoittaa pölvästi tänne kymmeniä ketjuja asiasta, kommentoiden, vastaillen ja kehuen itse itseään ihan itse aloittamissaan ketjuissa.


    • Anonyymi

      Rakensin kuntouttavassa itelleni pehmeisen lepotuolin.
      Alotin viimekevväänä, lahjoitin sen tiistaina ikkunasta ulos.
      Nyt on kiärrätetty, perskules.
      Linnunpöntön kokoomisohjeet on tallesa, savonmualla.

    • Anonyymi

      hallituksen saatanan fitun koirat laitettava oikeaan vastuuseen

      • Anonyymi

        Mulqqu


    • Anonyymi

      Ei paljon hyödytä vaikka saisi asua ilmaiseksi kun tuet vain leikkaantuu koko ajan perässä..

      Kun asumistuki loppui muutin kotiin kun pitää elää pelkällä työmarkkinatuella..

      No nyt kun muutin kotiin jossa nyt en maksa vuokraa kun ei ole varaa noin leikataan työmarkkinatuki
      ..
      70 vuotiaat eläkeläisvanhmat pitää nyt elättää 35 vuotiasta lasta.

      • Anonyymi

        35 vuotiaan olisi jo aika aikuistua.
        Ne velvollisuudet oikeuksien vastapainoksi.


    • Anonyymi

      Pakolaiset asuu ilmasi... Saa vielä käyttörahaa. 2 autoo käytössä jolla rullaillaa jatkuvasti. Vaatteet viimeisenpäälle.. Ruoka ilmaista ym..

    • Anonyymi

      Ukrainan Aro natseille rahat työnnetään, sit käy hakee juomat ja tupakat joita myy Suomessa ja onhan niiltä löytynyt armeijan aseita joita myyty rikollisjärjestöille..

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1395
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      93
      1303
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1269
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      244
      1179
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1056
    6. 67
      975
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      15
      912
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      891
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      720
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      704
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      620
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      608
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      578
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      565
    15. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      98
      552
    16. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      539
    17. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      518
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      495
    19. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      495
    20. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      41
      493
    Aihe