Autoilija kyllä hidasti, mutta ei nähnyt tarpeelliseksi olla ajamatta kahden ihmisen päälle suojatiellä Espoossa.
https://poliisi.fi/-/poliisi-pyytaa-havaintoja-espoon-bembolessa-tapahtuneesta-liikenneonnettomuudesta
Onneksi uhreille ei käynyt pahasti. Kuten näissä päälleajoissa tuntuu usein olevan tapana, niin myös tämä päälleajaja pakeni paikalta.
Autoilija ajoi kahden ihmisen päälle Espoossa
6
399
Vastaukset
- Anonyymi
Paikalta pakenijoita riittää valitettavasti.
- Anonyymi
> Poliisi tutkii tapahtunutta liikenneturvallisuuden vaarantamisena<
Taas tätä likasanko journalismia!
Tämä typerältä kuulostava sanonta "vaaransi liikenneturvallisuutta" vie väärille urille, kun oikea sanonta kuuluisi olla: " aiheutti liikennevahingon!"
Kellekkään ei liene epäselvää, ettei pelkästä vaarantamisesta ole kyse, vaan ihka selvästä liikennerikoksen aiheuttamisesta ja että sillä oli myös tekijä, ei mikään epäilty haamutekijä, vaikka tämänkertaisessa jutussa tuota epäillään mantraa ei tositettukaan. Hullun huvittavaa oli äskettäin julkaistu uutisen rapakon takaa, jossa epäilty ampuja tappoin joukon ihmisiä. Ei siinä tarvitse olla mitään epäilty klisettä ampuja sanan edessä, koska asia on täysin selvä, että ampuja ampui, ja kun oli vielä tiedossa satavarmasti, kuka se ampuja oli, vaikka ei ollut vielä kiinni otettukaan. Myös ampujan henkilöys ja mielenterveys seikat olivat jo tiedosssa. Tässä ei ole mistään muusta kyse, vaan sekä tekijän, että oikuslaitoksen kunniasta ja hierarkiasta .
Mutta tuollaiset lapselliset lapsukset, että pitää epäillä tavan ja muodon vuoksi, on tosi ällö journalismia. Kaikilla on oikeus puhua ja kirjoittaa ilman noita hassunkurisia sanoja sekä sanontoja, kuten sana "haastavaa ja haasteellinen"! Jokapäiväiset kirjoitukset ja puheet ovat vaan täynnä näitä haastetta ja epäilyjä, sanoja, kun niin jumalallisen muodikkaita nämä trendi sanat ovat.- Anonyymi
Vie väärille urille vain heidän osalta, joilla ymmärrys ei riitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vie väärille urille vain heidän osalta, joilla ymmärrys ei riitä.
Täsmentäisitkö tuota ymmärrys asiaa tarkentamalla, mikä tuon kommentin sanomassa oli sinulle epäselvää ?
- Anonyymi
Poliisin tehtävä on mm. rikosten selvittäminen. Poliisi ei tuomitse, vaan poliisin tehtävä on rikosten osalta rikosten ennalta estäminen, paljastaminen, selvittäminen ja syyteharkintaan saattaminen. Monesti rikosnimikkeet myös vaihtuvat/muuttuvat selvitystyön edetessä.
- Anonyymi
Ei oikea uutisointi ketään, no ehkä muutamaa kaltaistasi mielenvikaista lukuun ottamatta, millekään väärille urille vie.
Tuo ehdottamasi ilmaisu olisi valheellinen, koska asiasta puuttuu se tärkein, eli oikeuden päätös.
Nuo rapakon takana olevat tapahtumat voisit jättää täysin kommentoimatta, koska ymmärryksesi ei riitä edes kotimaisten tapahtumien lain mukaiseen kommentointiin, puhumattakaan ulkomaalaisista tapauksista, joista kysein maan lainsäädännöstä ymmärrät hiukan vähemmän kuin simpanssi lento simulaattorista.
Kun et enää henkisesti ole siinä kunnossa, että edes ylipäätään ymmärtäisit tapahtuman kehitystä, niin uutisoinnissa kuin muussakin yhteiskunnassa tapahtuvasta kehityksestä, niin miksi kuvittelen tuolla tuuleen huutamisellasi olevan mitään merkitystä siihen mitä uutisoinnin saralla tapahtuu?
Haastaviksi ja haasteellisiksi on noita höyrypäisiä ajatelmiasi ylipäätään tervejärkisten keskuudessa pidetty ja edelleen pidetään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1453985Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville643650Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122954Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152534- 1752206
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa321564Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka491447- 541272
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161063Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1101043