Autoilija kyllä hidasti, mutta ei nähnyt tarpeelliseksi olla ajamatta kahden ihmisen päälle suojatiellä Espoossa.
https://poliisi.fi/-/poliisi-pyytaa-havaintoja-espoon-bembolessa-tapahtuneesta-liikenneonnettomuudesta
Onneksi uhreille ei käynyt pahasti. Kuten näissä päälleajoissa tuntuu usein olevan tapana, niin myös tämä päälleajaja pakeni paikalta.
Autoilija ajoi kahden ihmisen päälle Espoossa
6
371
Vastaukset
- Anonyymi
Paikalta pakenijoita riittää valitettavasti.
- Anonyymi
> Poliisi tutkii tapahtunutta liikenneturvallisuuden vaarantamisena<
Taas tätä likasanko journalismia!
Tämä typerältä kuulostava sanonta "vaaransi liikenneturvallisuutta" vie väärille urille, kun oikea sanonta kuuluisi olla: " aiheutti liikennevahingon!"
Kellekkään ei liene epäselvää, ettei pelkästä vaarantamisesta ole kyse, vaan ihka selvästä liikennerikoksen aiheuttamisesta ja että sillä oli myös tekijä, ei mikään epäilty haamutekijä, vaikka tämänkertaisessa jutussa tuota epäillään mantraa ei tositettukaan. Hullun huvittavaa oli äskettäin julkaistu uutisen rapakon takaa, jossa epäilty ampuja tappoin joukon ihmisiä. Ei siinä tarvitse olla mitään epäilty klisettä ampuja sanan edessä, koska asia on täysin selvä, että ampuja ampui, ja kun oli vielä tiedossa satavarmasti, kuka se ampuja oli, vaikka ei ollut vielä kiinni otettukaan. Myös ampujan henkilöys ja mielenterveys seikat olivat jo tiedosssa. Tässä ei ole mistään muusta kyse, vaan sekä tekijän, että oikuslaitoksen kunniasta ja hierarkiasta .
Mutta tuollaiset lapselliset lapsukset, että pitää epäillä tavan ja muodon vuoksi, on tosi ällö journalismia. Kaikilla on oikeus puhua ja kirjoittaa ilman noita hassunkurisia sanoja sekä sanontoja, kuten sana "haastavaa ja haasteellinen"! Jokapäiväiset kirjoitukset ja puheet ovat vaan täynnä näitä haastetta ja epäilyjä, sanoja, kun niin jumalallisen muodikkaita nämä trendi sanat ovat.- Anonyymi
Vie väärille urille vain heidän osalta, joilla ymmärrys ei riitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vie väärille urille vain heidän osalta, joilla ymmärrys ei riitä.
Täsmentäisitkö tuota ymmärrys asiaa tarkentamalla, mikä tuon kommentin sanomassa oli sinulle epäselvää ?
- Anonyymi
Poliisin tehtävä on mm. rikosten selvittäminen. Poliisi ei tuomitse, vaan poliisin tehtävä on rikosten osalta rikosten ennalta estäminen, paljastaminen, selvittäminen ja syyteharkintaan saattaminen. Monesti rikosnimikkeet myös vaihtuvat/muuttuvat selvitystyön edetessä.
- Anonyymi
Ei oikea uutisointi ketään, no ehkä muutamaa kaltaistasi mielenvikaista lukuun ottamatta, millekään väärille urille vie.
Tuo ehdottamasi ilmaisu olisi valheellinen, koska asiasta puuttuu se tärkein, eli oikeuden päätös.
Nuo rapakon takana olevat tapahtumat voisit jättää täysin kommentoimatta, koska ymmärryksesi ei riitä edes kotimaisten tapahtumien lain mukaiseen kommentointiin, puhumattakaan ulkomaalaisista tapauksista, joista kysein maan lainsäädännöstä ymmärrät hiukan vähemmän kuin simpanssi lento simulaattorista.
Kun et enää henkisesti ole siinä kunnossa, että edes ylipäätään ymmärtäisit tapahtuman kehitystä, niin uutisoinnissa kuin muussakin yhteiskunnassa tapahtuvasta kehityksestä, niin miksi kuvittelen tuolla tuuleen huutamisellasi olevan mitään merkitystä siihen mitä uutisoinnin saralla tapahtuu?
Haastaviksi ja haasteellisiksi on noita höyrypäisiä ajatelmiasi ylipäätään tervejärkisten keskuudessa pidetty ja edelleen pidetään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702051
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371445Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321154Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56882- 55836
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250804Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20782Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S16722Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58703Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis196624