Israelin tilanne - ihmisten näkökulmasta

Anonyymi-ap

Alla kooste mielestäni hyvistä ja neutraaleista videista, jotka yrittävät kuvata Israelin ja palestiinalaisten tilannetta. Ne voi katsoa eri järjestyksessä ja mielestäni auttavat ymmärtämään konfliktin juuri syyn paremmin.

Historiallinen näkökulma (tausta, jota ilman tilannetta on vaikea ymmärtää)
https://www.youtube.com/watch?v=E0uLbeQlwjw

Israelilainen näkökulma (tekijänä israelilainen nainen)
https://www.youtube.com/watch?v=Eac1l1ozfLc

Palestiinalainen näkökulma (tekijänä yhdysvaltalainen palestiinalaistaustainen toimittaja)
https://www.youtube.com/watch?v=aEdGcej-6D0

Huom. Yllä olevassa videossa on muutama mielestäni puolueellinen kohta. Yksi on se, että turvallisuuspisteitä ei yleensä saa kuvata - siihen puuttuminen on normaalia eikä syrjintää - silti katsoja voi miettiä, onko sotilaiden reagointi normaalin tasosta verrattuna vaikkapa siihen, että otat videokuvaa lentokentän turvatarkastuksessa, mikä olisi vastaava rikkomus.

Gazalaisen matkakertomus (tekijän saksalainen palestiinalaistaustainen mies)
https://www.youtube.com/watch?v=aJYS6Gf3hgY

Toivottavasti joku muu koki, että nämä videot auttavat saamaan parempaa kuvaa Israelilaisten ja palestiinalaisten ahdingosta.

5

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Edelleen ihmettelen miksi palestiinalaiset eivät aja Iraelin tuella Hamasia huis h e iin?

      Koska Israelilla on toimiva demokratia ja yhteiskunta niin miksi itseään palestiinalaiseksi kutsuvat arabit eivät vain ole alkaneet elää Israelissa? - Koska silloin muslimit eivät olisi vallassa vaan joutuisivat hyväksymään muut uskonnot tasavertaisina, eikä yhteiskuntaa määräisi muslimien uskonto. Arabimuslimit elävät uskonpuhdistuksen aikaa joka käytiin euroopassa jo keskiajalla.

      • Anonyymi

        Hamas on aseellinen ryhmä, jolla on tuhansia sotilaita. Israel on nyt tuhomassa Hamasia. Kuukaudet näyttävät onnistuuko Israel tässä.

        Israel ei anna palestiinalaisten muuttaa Israeliin. Palestiinalaiset rajataan usein muuritetuille alueilleen ja heidät eristetään israelilaisista. Osa käy töissä Israelin puolella joutuen jonottamaan tarkastuspisteiden läpi.

        Israelissa asuu lähes 10 miljoonaa ihmistä, joista 2 miljoonaa arabia. Mutta Israelin väkiluku ei sisällä niitä noin 5.5 miljoonaa palestiinalaista, jotka on eristetty Länsirannalla tai Gazassa, ja joilla ei ole kansalaisuutta tai oikeutta äänestää Israelin vaaleissa.


      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        💋 ­­­N­­y­­­m­f­­­o­m­­a­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18061384v

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Muurit tulivat koska palestiinalaisten joukoista tuli tertoristisia toimia Israelia kohtaan.

      Palestiinalaisten ja Israelia ympäröivien maiden pitäisi tunnustaa Israelin valtio ja vastaavasti Israelin pitäisi tunnustaa Palestiina valtiona. Tällöin pitäisi määritellä maiden selkeät rajat jotka vahvistettaisiin kansainvälisesti.

      Puupäistä toimintaa puolin ja toisin joten ansaitsevat nykytilanteen.

      • Anonyymi

        Ei ole olemassa Palestiinan valtiota. Länsirannalla on 165 palestiinalais-reservaattia, mihin Israel on eristänyt palestiinalaiset, joilla ei ole kansalaisoikeuksia, vaikka ovat asuneet Israelissa koko elämänsä.

        Kun Israel valtasi Länsirannan 1967, niin erilaiset sota-ajan määräykset saattoivat olla hyvinkin perusteltuja. Mutta nyt nämä ovat olleet osa Israelia jo yli 65 vuotta, jolloin voisi edellyttää, että Israel jo pikku hiljaa antaisi Länsirannalla eläville noin 3 miljoonalle arabille perus kansalaisoikeudet kuten kokoontumisvapaus, mielipiteen ilmaisuvapaus, vapaus kulkea maan sisällä, äänioikeus jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1177
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe