Lain rikkomiseen yllytetään

Anonyymi-ap

Kun paasataan että vaihda renkaat, vaihda vaihda talvirenkaat,,,,no kitkat voi laittaa jo mutta nastarenkaiden edellytys on liukas keli !

Ja jota on täällä jyväskylän alapuolella vasta myöhemmin ja mökille Raumalle kun menee ehkä joskus joulun jälkeen voi siellä ajella nastoilla vaikka itse arvostan ympäristöä, muita, ilmastoa, hiljaisuutta ja tietenkin turvallisuutta ajelen kitkoilla.

4

177

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nastarenkaiden käyttö ei edellytä liukasta kelia.
      Ne voi laittaa heti marraskuussa oli liukasta tai ei.

    • Anonyymi

      Ite laitoin nastarenkaat jo lokakuun alussa, koska ei voi koskaan tietää milloin talvi ja liukkaus saapuu.

      Sitten kun on lunta ja jäätä niin rouhin sitä nastoillani jotta kitkarenkailla ajavat pysyvät tiellä.

      Ilman nastojen rouhintaa ei kitkoilla pärjää.

      • Anonyymi

        Kitkoilla pärjää aina ja me viisaat autoilijat ajamme siksi kitkoilla, emmekä tarvitse nastoilla pilattuja teitä.


    • Anonyymi

      Laissa ei ole mitään yhtä ehdotonta päiväystä jota ennen ei saa vaihtaa nastoja alle, vaan siinä annetaan harkintaa jos kelit sitä vaatii. Jokainen ymmärtää sen, että kun tv:ssä ja lehdissä suositellaan, niin silloin saa jo vaihtaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4368
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      148
      3139
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2458
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      48
      2370
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2025
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1606
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1602
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1445
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe