MIKKO KÄRNÄ HAKEE HPJ KAUPUNGINJOHTAJAKSI!

Anonyymi-ap

https://kuntalehti.fi/tyopaikat/tyopaikkauutiset/haapajarven-haastatteluun-viisi-kaupunginjohtajaehdokasta-jokela-karna-salmi-tamminen-ja-vehkaoja/

Uskomatonta, että Haapajärvelle edes mietitään kaupunginjohtajaksi MIKKO KÄRNÄÄ!??

Käykää nyt hyvänen aika lukemassa hänestä! Kärnä on hakenut muuallekin , mutta häntä ei ole muut kunnat hyväksyneet!

Tuomittu kunnianloukkauksesta.
Haukkunut saamelaiset.
Lähetellyt pippelikuvia.
Ehdottanut lapsilisien poistoa, jos et ota lapsille kaikkia rokotteita.

Mitä vielä tästä tyypistä löytyy, kun aletaan penkomaan.

Kärnää ei paskan vertaa tule kiinnostamaan haapajärviset ja heidän etunsa, se on varma!


https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b873256e-909b-4448-b29c-dde341b1f8c2

11

863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alla Mikko Kärnää, vanha juttu, mutta kertoo luonteesta:

      "Mikko Kärnä haluaa pakkorokotuksiin hallituksen linjauksen"

      "KESKUSTAEDUSTAJA ilmoitti kesällä valmistelevansa lakialoitetta, jonka mukaisesti lasten rokottaminen kansallisen rokoteohjelman rokotteilla olisi sidottu valtion vanhemmille maksamiin sosiaalietuuksiin.

      Kansanedustaja on nyt päättänyt laatia aloitteensa lakialoitetta laajempana toimenpidealoitteena, jossa esitetään erilaisia keinoja tilanteen parantamiseksi ja pyydetään hallitusta ryhtymään niiden pohjalta toimenpiteisiin."

      – Yksi harkittava ratkaisu voisi olla, että lapselta vaadittaisiin päivähoitoon tai kouluun mentäessä rokotustodistus.

      https://www.suomenmaa.fi/keskusta/mikko-karna-haluaa-pakkorokotuksiin-hallituksen-linjauksen/

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🍑 ­­N­­y­­­m­­f­­­o­m­­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18064347h

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      "Kansanedustaja Mikko Kärnä äityi viikonloppuna erikoiseen solvaukseen. Hän puuttui tuntemattomasta syystä ajatuspaja Liberan sisältöjohtajan turvallisesta aseenkäsittelystä muistuttavaan viestiin ja moitti tätä ”populistiseksi sontaläjäksi”. Osansa sai myös puheenjohtaja Jussi Halla-aho.


      Liberan Tere Sammallahti (kok.) kirjoitti oman viestinsä tilanteessa, jossa lyhyen ajan sisällä kaksi henkilöä oli saanut surmansa ampuma-aseonnettomuudessa. Maastopyöräilijä kuoli metsästäjän ampumaan luotiin lauantaina Urho Kekkosen kansallispuistossa. Lisäksi metsästäjä ampui aiemmin vahingossa metsästyskaverinsa Kuusamossa.

      On vaikeaa keksiä syytä, miksi turvallisen aseenkäsittelyn säännöistä ei pitäisi muistuttaa, päinvastoin. Reserviläistoiminnassa, metsästyksessä ja kilpa-ammunnassa on täysin normaalia kerrata säännöllisesti keskeiset turvallisuussäännöt. Asiasta muistuttaa myös muun muassa Iltalehden haastattelema Metsästäjäliiton toiminnanjohtaja Jaakko Silpola: ”Aina käsittele asetta niin kuin se olisi ladattu”.

      Moinen ei jostain syystä kansanedustaja Mikko Kärnälle (kesk.) sopinut. Vaikka hän sinänsä piti Sammallahden vinkkejä oikeina, hän piti niistä muistuttamista vääränä."

      https://www.suomenuutiset.fi/mikko-karnan-outo-viikonloppu-kutsui-turvallisesta-aseenkasittelysta-muistuttanutta-libera-pomoa-sontalajaksi-arveli-ylioppilas-sukutaustan-altistavan-maaseutuvihamielisyydelle/

    • Anonyymi

      Näemmä muuallakin tunnettu ;)

      "Kärnä varmistaa Rautavaaran täydellisen tuhoutumisen. Kepu-natsi korpikunnan johtajana."

      "Voi olla pätevä muttei sopiva... kikkelinheiluttaja kunnanjohtajaksi,
      kyllä nauraa naapurin variksetkin."

      "Kärnän avustaja oli ostanut junassa lihapiirakan eikä ollut varma mistä piirakassa oleva liha on peräisin. Kärnä mettuloi piirakasta joulunpyhät kunnes Vr kaiken kiireen keskellä kertoi piirakan olevan täysin suomalainen tuote.
      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006354960.html

      Tämä samainen Kärnä sitten esiintyy lappilaisena erämiehenä ei kuitenkaan jaksa kävellä Helsingissä ajelee 300 metrin matkoja taksilla ja on polttanut tuhansia euroja veronmaksajien rahoja. 300 metriä on matka joka pitäisi taittua ainakin lapinmieheltä."

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0d4bd878-6b5d-400d-b45c-7af4de48919d


      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17889916/mihin-elainmuseoon-taytetty-mikko-karna-sopisi

    • Anonyymi

      Onhan se komea!

    • Anonyymi

      Tähän kierrokseen valittiin kaikki kelpoiset hakijat. Näin estetään se, että ko. hakija voisi käynnistää valitusprosessin. Jatkossa painavat sitten jo muutkin tekijät kuin muodollinen kelpoisuus. Huolestunut pitää olla siitä, ettei kaupunginjohtajan paikka kiinnosta laajemmin tasokkaita hakijoita. Tuleeko Haapajärvestäkin tietynlainen astinlauta isompiin saappaisiin, kuten noiden pienten kuntien kohtalona on ollut. Uskoisin kuitenkin, että näistä hakijoista johtaja saadaan valittua, eikä valituksi tuleva ole Kärnä.

    • Anonyymi

      Valittu rautavaaran kunnanjohtajaksi.

      • Anonyymi

        Ei ees kärnä tuu johtamaan velkosta homepesää!!!!


    • Anonyymi

      Kärnästä on perin mielenkiintoisia kuvia ja tietoja Seiskassa. Kannattaa katsoa. Miksi tämä tyyppi ei joudu vastuuseen vanhoista kirjoituksista ja kuvista? Miksi ihmeessä Rautavaara otti kunnanjohtajaksi tällaisella menneisyydellä???

    • Anonyymi

      Jos persusta olisi tommoisia juttuja netissä ja Seiskassa kyllä nousisi haloo. Nyt vain hymistellään. Voiko todella kunnanjohtajana toimia sellainen henkilö joka on ollut mukana moidissa julkaisuissa.

    • Anonyymi

      Ihan "normaali" Kepulaiselta vaikuttaa, ja jos ei Kärnää saatu, samanlaisen Kepulin Kepulainen kunta Haapajärvi luultavasti saa, eikä mikään muutu. Jos vielä on L+ niin aina vaan parempi. Kun nämä entisen hallituksen toimista johtuvat säästötoimet iskenevät seuraavaksi vaikkapa uuden karhean paloaseman lakkauttamiseen, niin joko on mietitty mitä siihen tulee seuraavaksi? Uusi padel-halli, moskeija, tai ainahan sen voi kaupungin rahoilla remontoida Esperi Caren tai Attendon käyttöön? Sinne mahtuisi samalla muutama halpa kämppä keikkalääkäreille työsuhde-etuna...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      143
      3129
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1727
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1384
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1201
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe