Sote-palveluista. Nyt kilvan vastailemaan!
Haapavesi-lehdessä kysellään
Anonyymi-ap
22682
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tuonhan tietää kertoa kysymättäki. Sote uudistus on täysin epäonnistunut , kiitos edellisen hallituksen.
Et saa mitään hoitoa enää muuten ku ambulanssin soittamalla.
Se onkin ensivastepalvelua. Siitä päästään eteenpäin..!
Joka tulee Haapavedelle 30 - 60 minuutin kuluttua. Siinä odottelet ja elvytät.
Eikö Ilkka ole saanut miestä, kun on noin vihainen.
Millekä kepulestan mielestä äitin pillu maistuu ja tuntuu?🤣🤣🍀🍀🐖🐖❤️❤️
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18065478S
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
SOTE HYVINVOINTI MAAKUNTA.
On just hyvä kertoa vaikka kokemuksia, saako aikoja ym. Sekä muita tuntemuksia. Tuleeko hoidetuksi vaiva.
Kerron että olen terve, enkä tarvi soten palveluja. Nolla poissaoloa töistäkin. Siis NOLLA. Kannattaisiko pitää kunnosta huolta eikä ajaa kaikkia yli 100 m matkoja autolla?
Mitäpäs jos iskee jokin tauti tai sairaus, murtaisit jalkasi lenkkeillessä ja olisit sitten millaisessa kunnossa tahansa. Elämässä voi sattua kaikenlaista.
Säilyykö Haapavedellä hammashoitola?
Säilyykö röntken ja labra?
Onko Haapavedellä riittävästi hoitopaikkoja vanhuksille, jotka eivät enää pärjää kotonaan?
Loppuuko Haapavedellä päiväaikaan päivystys ja kuinka kauas on päivystykseen lähdettävä? Entä kun on sydänkohtaus tai muu iso tapahtuma, ootellaanko kyytiä kauankin ja matka päivystykseen täytyy selvitä elossa ja ilman lisävammoja ( onko ambulansseilla valmiutta pitää potilas kunnossa ja missä hoidetaan jos potilaan kuntoa ei saa vakautettua siirtokuntoon, melkoinen vastuu ambulansseilla?) Medi helikö tulee halvemmaksi ja sekö ehtii joka kerta, enpä usko. Ja eikö ambulansseista osa vain ole lääkinnällisen tason lansseja?
Onko vanhuksille kotiin tarjottavan hoidon ja hoitajien määrää lisätty samalla, kun yhä suurempi osa vanhuksista aiotaan pitää kodeissaan ja vuodepaikkoja runsaasti vähennetään Pohteelta? Ja onko samalla nostettu palveluhintoja pakkotilanteeseen joutuville vanhuksille? Maksullisuus, tiukentuneet kriteerit ja hintojen nousu varmasti vähentää ns. hoidon tarvetta, kun ihmiset ei pyydä palvelua mihin eillä ei varat riitä.
Ennaltaehkäisevä sote työ näin vähenee ja ongelmat muhii asiakkaiden kodeissa. Parin vuoden sisällä tästä tulee romahdus, jolloin tarvitaan jo raskaita ja kalliita erityispalveluita, kun alkumatkan apu jää saamatta.
Kuka muuten hoitaa vanhukset, jos perheellisten on työn ja palveluiden perässä muutettava kasvukeskuksiin? Taitaa omaishoitajien määrä vähentyä.
Koko sote rysäytys kerta heitolla rankan korona ajan päätteeksi on ollut erittäin huono asia.
Soten nimissä tehty kepuhanke millä jakoivat Suomen valtaosin kepuvetoisiin maakuntiin. Joka iski ja iskee pahiten pieniin kepukuntiin maakuntien alaisuudessa. Leikkauksineen kuntademokratiaan lakien alasajoineen jotka esti sulkemasta kuntien terveyskeskuksia joiden suojelupyhimyksinä nyt esiintyvät. Vaikka esim Saarikko vaalien alla tuli lipsauttaneeksi kuinka kuntien terveysasemat tuskin jatkossa tarjoavat samat sotepalvelut kuin nykyhetkellä tarjoavat. Nyt sitten kuvittelevat keskustan kannatuksen nousevan valinnalla hypätä oppositioon haukkumalla persuja vaikka Orpo olisi enemmän kuin mielellään korvannut RKP:n keskustalla. Minne kepu olisi hypännyt jos olisi kiinnostanut pskan vertaa kuntien terveysasemien säilyminen.
Persut pettivät tässäkin!
Just näin menee.
Lappi siirtyi mehiläiselle…!!
Se on Bain Meri-Lapin ulkoistuksen jatkosopimus.
https://kuntalehti.fi/uutiset/yksi-aani-ratkaisi-meri-lapin-jattiulkoistuksen-jatkon/
Edellinen hallitus teki hallintouudistuksen. Nynyinen hallitus sorvaa palveluita....
Ei VOI…voi EI
Sotesta leikataan 1.4 miljardia ja sitten syytetään edellistä hallitusta, kun rahat eivät riitä. Niin purraan köyhän kansan nilkkaa.
"Anonyymi
2023-10-24 15:56:17
Sotesta leikataan 1.4 miljardia ja sitten syytetään edellistä hallitusta, kun rahat eivät riitä. Niin purraan köyhän kansan nilkkaa.
Anonyymi
2023-10-24 15:56:47
Sotesta leikataan 1.4 miljardia ja sitten syytetään edellistä hallitusta, kun rahat eivät riitä. Niin purraan köyhän kansan nilkkaa."
Saatko sinä pyhäjärven mm. persupakkomielteinen stalkkaava s24ammattitrolli palkkasi viestimäärien perusteella kun samojen viestien kopiot tulee eri palstoilla vastaan helposti kymmeniä jopa satoja kertoja?
Niin se on että politiikkaan ei empatia sovi. Voisi muuten hirvittää viedä viimeinenkin leipä omaishoitajan suusta omiin veronalennuksiin.
Siihen tydytään joka annetaan!