Muuttotappiokuntia täysi, rappeutuva rakennuskanta, heikkenevä tiestö, ikärakenne nurinkurinen, tätä on vuoden 2023 Pohjois-Savo. Toki myös Kainuu, Pohjois-Karjala, Etelä-Savo ja Kymenlaakso.
Harmittaa hitosti syntyperäisenä pohjois-savolaisena tämä. Asun pääkaupunkiseudulla, mutta asuisin mieluiten sawonmaalla jos olisi töitä. Eläkepäiviin on vielä jokunen vuosi, ja harkitsin muuttoa takaisin kotiseuduille. Vaan vaikuttaa asuinrakennuskanta Kuopiota lukuunottamatta olevan sen verran vanhaa, että kallista remonttia piisaa. Palvelut katoavat pienemmistä kunnista ja kaupungeista, liiketiloja tyhjillään pitkin raittia.
Mitä tälle hommalle voisi tehdä, siis kääntää kurssin suunta? En keksi muuta kuin wanhan hywän ajan aluepolitiikka jolla yritykset ja valtion virastot saatiin pidettyä tasaisesti pitkin maata eikä kansan tarvinnut muuttaa etelään. Nyt Euvostoliitossa valtion rahaa syydetään muille jäsenmaille, kun sillä voitaisiin tukea maakuntia esimerkiksi muuttamaan vanha aikansa elänyt perusteollisuus uuden ajan teknologia- ja palveluelinkeinoiksi.
Pahalta näyttää, siis se aluepolitiikan paluun mahdollisuus. Tulee tuskallinen tunne, että pian joudutaan Savossa kysymään kuka sammuttaa viimeiset valot?
Kuka sammuttaa viimeiset valot Pohjois-Savossa?
4
452
Vastaukset
- Anonyymi
Eilen Ylellä P-Savon kepukunnat valittivat, että Hyvinvointialueiden rahat ei riitä mihinkään. Kukaan ei kuitenkaan maininnut, että ne fyrkat menevät kepun ja demari Kiurun luoman hallintohimmelin rahoitukseen.
- Anonyymi
Kummasti Keskusta "puolustaa" maaseudun kuntia ja ihmeen hyvin ihmiset edelleen keskustaa äänestää. Ottaa huomioon sen, miten paljon maaseutua on ajettu ja ajetaan alas. Nyt Keskusta itse loi hallintohimmelinsä eli Hyvinvointialueet, että sai paikallispoliitikkonsa sinne tienaamaan.
Nyt valitetaan (haukutaan itse luomaansa järjestelmää), ettei ole rahaa ja seuraavaksi lakkautetaan ja keskitetään terveydenhuollon palvelut maaseudulta 😂
Hyvinvointialueen esityslistat ja pöytäkirjat ovat melko karmaisevaa luettavaa siitä, mitä saattaa olla tulossa supistusten ja keskittämisten osalta.
Mutta luulen silti, että seuraavissakin vaaleissa ihmiset totuttuun tapaan äänestää Keskustaa? - Anonyymi
Aina kun on puhe Suomen sisäisistä asioista, rahaa ei muka ole. Heti kun puhutaan ulkomaista, Suomella sitä on rahaa vaikka kuinka paljon ja hetipaikalla lahjoittaa!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291909Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651880Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3751748Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161248Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221158- 121131
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt81066- 881066
- 2851025
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks501001