3 viime vuoden lämmityskulut, talo + käyttövesi.
euroja meni alle 100L dieseliin ja stihlin sahoihin 20L 98e. Dieseliä jäljellä
23v sitten ostettu traktori 2500€ joka poistaa lumet pihalta ja pihatieltä. Aina valmiudessa ja ohjaamossa saa istua, napista käytiin. En laske traktoria koska on maksanut itsensä takaisin monta kertaa jo pelkästään lumitöissä ja aikaa yli 20 vuotta.
Sähköä mennyt yli 13 vuodessa 42678kwh
Polttoaine eli puu tuntuu kasvavan itsestään metsissä.
3 vuoden lämmitys ( talo + käyttövesi )
6
294
Vastaukset
- Anonyymi
Onneksi aika on ilmaista eikä lopu koskaan
- Anonyymi
Ihmeellisesti sitä riittää jopa palstojen aktivointi aloituksiinkin kommentoinnista puhumattakaan...
- Anonyymi
Maksat varmaankin kiinteistöveroa palstasta? Sinulla on myös tuohon maahan sidottu pääomaa. Ei se puu ilmaista ole vaikka itsestään kasvaa.
- Anonyymi
Metsästä yli 3 ha ei makseta kiinteistöveroa, mutta siitä saa vähennyksiä, mitkä huomioidaan muista pääomatuloista.
Metsän maapohjan arvo nousee, puuston kasvu tuo varallisuutta, pelkät harvennuspuut riittää lämmitykseen, kunhan metsä on runsaskasvuista.
Traktori on myös hyvä sijoitus, niillä on kova kysyntä, 20 vuotta sitten ostetusta saa omansa pois, ehkä jopa voittoa myydessä.
-kommentti sivusta
- Anonyymi
Puulämmitys ja silti hirmuinen sähkön kulutus. Meikäläinen kuluttaa n.75 kwh/kk
Toki kaasulla kokkaan enkä ilppiä käytä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1357781Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?997292Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317192Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t206692Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736351Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv235953Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1125702Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835368Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus485203