Predentin valtaoikeudet palautettava Kekkosen ja Koiviston aikakauden tasolle,
nämä nyt olevat lapselliset ns. lasten leikkikehä leikit" eduskunnassa saavat
loppua ja he saavat alkaa tekemään töitä siellä, ja 1 joka komentaa siellä siis,
PRESIDENTTI .
VALTAOIKEUDET
5
198
Vastaukset
- Anonyymi
Tasavallan presidentillä ei ole valtaoikeuksia, joilla hän pystyisi puuttumaan eduskunnan toimintaan ja yksittäisten kansanedustajien tekemisiin.
Ei edes Kekkosen aikanakaan sellaisia oikeuksia ollut.- Anonyymi
Ei ehkä ollut Kekkosellakaan virallisesti, mutta hänellä oli luontaista karismaa, varmaan älynsä ansiosta ja tyhmät kyllä ilmeisesti sai kuulla olevansa tyhmiä, joten aika suvereenisesti hallitsi kumminkin.
Toistaiseksi vastaavaa Suomessa ei ole nähty. Stubbikin taitaa olla pelkkä seremoniamestari. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ehkä ollut Kekkosellakaan virallisesti, mutta hänellä oli luontaista karismaa, varmaan älynsä ansiosta ja tyhmät kyllä ilmeisesti sai kuulla olevansa tyhmiä, joten aika suvereenisesti hallitsi kumminkin.
Toistaiseksi vastaavaa Suomessa ei ole nähty. Stubbikin taitaa olla pelkkä seremoniamestari.Siitä olen ihan samaa mieltä, että nykyään pressalla on liian vähän valtaa, kun ihmiset osoittautuu tehtäviinsä sopimattomiksi, heidät pitäisi voida vaihtaa.
Jonkin muun otsikon alla ehdotin, että myydään Suomi Englannin alusmaaksi. Monta hyvää puolta, pysymme Natossa, eroamme EU:sta, saamme kovan punnan ja luultavasti pidämme jonkinlaqisen itsehallinnon.
Nyt Hollanti uhoaa eroavansa, voi hyvinkin erota, kohta EU:ssa on pelkkiä entisiä NL:n aikaisia valtioita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ehkä ollut Kekkosellakaan virallisesti, mutta hänellä oli luontaista karismaa, varmaan älynsä ansiosta ja tyhmät kyllä ilmeisesti sai kuulla olevansa tyhmiä, joten aika suvereenisesti hallitsi kumminkin.
Toistaiseksi vastaavaa Suomessa ei ole nähty. Stubbikin taitaa olla pelkkä seremoniamestari.Kekkonen pystyi käyttämään valtaa, kun keskustapuolue (entinen maalaisliitto) oli eduskunnan suurin puolue ja samalla Kekkosella oli elinkeinoelämän johtohenkilöt ohjauksessaan, ja nämä taas sanoivat mitä kokoomuksen pitää tehdä. Näistä kahdesta puolueesta ja rkp lisäksi tulisi tarvittava enemmistö, kun hallituksen haluttiin eroavan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 942850
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on792369- 231911
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221480Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291450Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää131302- 87872
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26867Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62806Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2719