Yksi suomalainen kaveri muuttaa Kampotista Vung taoniin Vietnamiin. Sanoi, että nähdään Vietnamissa Seuraavan kerran. Sanoi tulevansa satamaan vastaan, kun kerrot, että milloin ja millä lautalla tulet.
No, mikäs siinä. Onhan joutilailla aikaa katsella. Eläke juoksee ja vapaa ihminen. Sanoi, että saman hintaista, kuin Kampotissa. Ei muuttanut Thaimaahan.
Pitää mennä katsomaan. Laitan sitten kuvan myös. Joku 35 dollaria maksaa bussilla. Pitää yöpyä Hoi Chi Minh Cityssä.
Voi olla kiva paikka.
No, mikäs siinä. Onhan joutilailla aikaa katsella. Eläke juoksee ja vapaa ihminen. Sanoi, että saman hintaista, kuin Kampotissa. Ei muuttanut Thaimaahan.
Pitää mennä katsomaan. Laitan sitten kuvan myös. Joku 35 dollaria maksaa bussilla. Pitää yöpyä Hoi Chi Minh Cityssä.
Voi olla kiva paikka.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miten poijat talven ?
Pakkasta pitelee… mä, muistin, että Pakkanen paukkuu nurkissa, kun rautanaula ei tahdo pysyä puussa kiinni pakkasella.
Hua hinin poika taitaa jäädä pakkaseen tai jos se parin viikon matkan saa, niin hyvä on. Me täällä rillutellaan ja välistä käydään Filippiineillä ja Vietnamissa…
Tapsan teoriamatkat päättyy internetin ihmeelliseen maailmaan.
Joo, ei se säästämiseltä kerkee muuta kuin KuukleMapsia katselemaan.
Mökiltä tultiin, vähän oli kylmää. Kaksi venettä nostettiin talviteloille. Ei säästelty, kolmatta tonnia jäi vielä eläketilille kylmää karkottamaan. Huomenna varmaan kaupoille, viikonlopun eväät, kolmesataa taas menee mutta ei se mitään, kun on varaa.
Vietnam ei myönnä "eläkeviisumeita". Tuntematon kategoria heille. Pitää keplotella muilla tavoin...
Viikon päästä Nong Prue'lta taas Phu Quoc saarelle Vietnamiin viikoksi, pariksi.
Edullinen (halpa) paikka. Suomalaiset saa olla 45pv ilman viisumia per tulo.
Toinen Vn matka buukattu Joulukuussa. Silloin Da Nang rantapaikkaan ja siitä sitten ylös vuorille. On nro 1 expat'eille Vietnamissa.
Thaimaassa ei ole Pattiksen lähellä enää uutta näkemistä. Samaa tasaista pusikkoa paitsi Sattahip kukkulat jotka ovat jo koluttu. Saaret ei kiinnosta, Pattiksella saa samaa jonottamista tarpeeksi!
Imin jonottamisen sijaan teen noita matkoja joilla uusin 30pv eteenpäin ilman paperiduunia ym.