Miksi ei ole korpela, välikannus, Roikola tai Korpela työryhmiä. Miksi valtuutetut ei kohtele kyliä tasapuolisesti. Korpelastakin menee väkeä töihin lampille ja joutuu tuomaan lapset hoitoon keskustaan. Märsylästä ja Välikannuksesta menee Kalajoelle työväkeä ja tuo lapset hoitoon keskustaan Roikolasta mennään töihin Kokkolaan ja tuodaan lapset hoitoon keskustaan. Saadaanko oma päiväkoti joka sivukylään. Yhdenvertaisuus ja tasapuolisuus. Ilmainen päivähoito kaikille keskustassa.
Onko Eskola parempi kuin muut kylät
19
1928
Vastaukset
- Anonyymi
Joka kylään kauppa ja oma kuppila ja apteekki.
- Anonyymi
Pitäkää muutkin kylät puolianne. Ei valtuutetut voi olla yhden kylän asialla. Onhan siellä joka kylästä valtuutettu. Vai päättääkö vain kirkonkylän pj.t
- Anonyymi
Eskolassa on valmiit tilat jossa päivähoitoa voidaan toteuttaa. Eskolan ala-arvoinen kohtelu Kannuksen kaupungin taholta on ihmeteltävää. Eskola joutuu taistelemaan omaehtoisesta kehittämisestä oman kaupungin virkakoneistoa vastaan ja kirkonkylän lipeviä valtuutettuja vastaan jotka kehittävät vaan palveluja joihin pääsee asfalttitietä pitkin.
- Anonyymi
Eskola on parempi kahdellasadalla teollisella työpaikalla. Ei voi ohittaa.
- Anonyymi
Työpaikat pysyy Eskolassa vaikka ei ole päiväkotia. Eskolassa asuu eläkeläisiä ja pian olutta voi tilata Woltin kautta kotiin niin ei tarvitse mennä mihinkään.
- Anonyymi
Eikö siellä kyläbaarissa voi pitää näkkileipää ja kauraryynejä myynnissä tai jossain avoimessa laatikossa portailla niin ei tarvitse henkilökunnan päivystää kylätalolla?
- Anonyymi
Oikein älyn jättiläisiä täällä kommentoimassa. Ymmärrätkö edes hävetä?
- Anonyymi
Ehkä sielä joku paikallinen juoppo vois pitää sitä kyläbaaria auki kunnan kuntouttavassa työtoiminnassa.
- Anonyymi
Ei parempi, siellä vaan asuu tyhmiä. Liittää Sieviin ?
- Anonyymi
Eskola vois liittää Sieviin, päästäis siittäkin.
- Anonyymi
Ei tosiaan, eskola on täynä paksaa ja kukaa sievissä ei halua sitä. :D
- Anonyymi
Eskolan keskustassa oli kuin Gasassa kun kävimme siellä kesällä.
- Anonyymi
Eskola on täynnä juoppoja ja mt-potilaita.
- Anonyymi
Kyllähän se on, sieltä tulee kovia panomiehiä ja muunlaisia menestyjiä, joita ainakin kannuslaiset syvästi kadehtii.
- Anonyymi
Esim? Oon kuullu että enimmäkseen Virolaisia juoppoja.
- Anonyymi
Eskola irtaantuu kohta kannuksesta ja perustaa oman kunnan. Kultaa löydetty. 5kg.
- Anonyymi
Tuleeko kaivos sinne ja kaikki paikalliset työttömät sinne?
- Anonyymi
Vieläkö palojätteet on siivoamatta?
- Anonyymi
Siivottu on jotain pientä roskaa jäljellä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1693319Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732141Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii482048- 411951
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 45864