merikelpoinen?

olen kuullut mertenmiesten kehuvan tiiskeri veneiden ajo ominaisuuksia ja laatua...onko niin hyviä ajaa kuin kuulee puhuttavan?olen seuraillut ettei löydy 750/770 malleja käytettyinä..millaisella koneella tulee toimeen?
72866
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

En nyt sanoisi niiden olevan hyviä ajettavia, mutta ovat johdonmukaisia, vakaita ja lujia. Pano ja jyrkkä pohja kaipaa min 200hv tehoja.

Äänestä

Tiiskeri 770 mallia ja Targa 27 veneitä vertailtiin jokunen vuosi sitten Kipparin artikkelissa "kovankelin veneet", jolloin veneillä ajettiin kelissä johon ei lähdetä korkeintaa joudutaan sellaiseen.
Molemmat saivat kokoisekseen erinomaiset arvosanat ominaisuuksistaan vaikeassa kelissä. Loppuarvostelussa Targa 27 noteerattiin aavistuksen paremmaksi.
Tiiskeri on asuttavampi ja enemmän tavallisen matkaveneen kaltainen, kun taas Targa on yhteysveneeksi soveltuvampi.
Molempia veneitä tehdään vähän ja ne löytävät uuden omistajan ennenkuin niistä ehditään ilmoittaa myyntipalstoilla.
Näitä veneitä tapaa henkilöilä, jotka arvostavat laatua, luotettavuutta ja jotka kulkevat omia väyliään.

Äänestä

Ko veneet ovat suomalaisen venerakentamistaidon helmiä. Onhan meillä muitakin hyvinrakennettuja veneitä. Luokassaan Tiiskerit ovat no 1.
Muuten Suomen vanhin yksityinen veneveistämö joka on toiminut yhtäjaksoisesti saman omistajan nimissä ja omistuksessa (yksityisenä) on Veneveistämö S Valkonen, Paimiossa. (Tekee mainioita fiskareita 25 ja 34jalkaisia sekä matkaveneitä Fiskari 25 PEH ja White Line 35. Toiseksi vanhin on varmastikin juuri Tiiskereitä tekevä veistämö. (jos lasikuituvneiden rakentamisesta voidaan käyttää ko nimeä)

Äänestä

suomenlinnan merivartiostolla pyörii yksi tiiskeri, jossa lukee TULLI kyljessä. luulisi sen kertovan jotain kyvyistä - ainakin näin maallikolle.

Äänestä
  • Kertoa valtion määrärahatilanteestakin...

    Henkilökohtaisesti olen tietysti sitä mieltä, että Tiiskeri on hyvä vene.

    Äänestä

niin kiitoksia vastauksista..onko tietoa hintahaarukasta mihin 770 tiiskerit asettuvat?750 ei sovellu minulle mahonki rakenteiden johdosta.750 mallia ei ole tehty lasikuiduitu pohjalla 770 jostain 1975v kohdilla lasikuidusta..tiedot veistämön sivuilta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


veneilijä.. kirjoitti:

olen kuullut mertenmiesten kehuvan tiiskeri veneiden ajo ominaisuuksia ja laatua...onko niin hyviä ajaa kuin kuulee puhuttavan?olen seuraillut ettei löydy 750/770 malleja käytettyinä..millaisella koneella tulee toimeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu