Välitysyhtiöt eivät omista ainuttakaan taksia, eikä niiden palkkalistoilla ole ainuttakaan kuljettajaa. Keskuksen papukaijoille pitää maksaa jotain liksaa, mutta muita menoja ei paljoakaan ole. Koko liikevaihto tulee renkiautoilijoiden ajoista, pakkolaitemyynnistä ja palvelusopimuksien maksuista.
Muutamat isoimmat yhtiöt 5ekevät kuitenkin jatkuvasti tappiota. Se on melkoinen saavutus, koska teoriassa se ei ole mahdollista.
Eli kuka kusetti ja ketä, ja vei rahat, mutta kenelle ja miten? Maksumiehenä on välitysyhtiöiden renkiautoilijat eli taksiyrittäjät.
Taksien välitysyhtiöt kusettavat renkiautoilijoitaan
7
455
Vastaukset
- Anonyymi
Torppareiden kuuluu elättää bisneksen tekijät.
- Anonyymi
Toimis edes laitteet mutta kun ei toimi
- Anonyymi
Kyl ne toimii. Et vaan osaa käyttää.
- Anonyymi
Onneksi sentään autoliikenteen kuljettajille on tänäkin vuonna neuvoteltu 3% palkankorotus joillekin lisäksi kertaerä päälle.
https://yle.fi/a/74-20026639- Anonyymi
Koskee AKT:hen (Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry) järjestäytyneitä työntekijoitä tuo 3 %.
Taksialan työntekijät ovat järjestäytyneet taksitolpille. Paitsi kun eivät ole. Tai hutkivat toisiaan käkättimeen, kun on riita jonopaikasta tai asiakkaasta.
Öisin taksinkuljettajat ovat järjestäytyneet mm. tukkimaan jalkakäytäviä juottoloiden lähellä, jotta saisivat jonkun humalaisen kyytiinsä nyljettäväksi.
- Anonyymi
Autoilija voi aina ottaa lainaa lisää sukulaisilta, jotta voi elättää välitysyhtiöiden siipiveikkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa853588Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292373Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1402016Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.33861En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30780- 43775
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen59722Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet3706- 40677
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies87666