"– Ensiksi, tuomitaan täysin Hamasin terroristinen hyökkäys. Me tunnustamme Israelin oikeuden itsepuolustukseen kansainvälisen oikeuden, kansainvälisten ihmisoikeuksien puitteissa. Ja kolmanneksi me haluamme, että humanitaarinen apu saadaan Gazaan palestiinalaisille."
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009955270.html
Joo-o Hamasin hyökkäyksen tuomitseminen vielä OK.
Israelilla oikeus puolustautumiseen, heilläkö vain? Miten palestiinalaiset joita on sorrettu kymmeniä vuosia. Länsirannan Fatah on ollut hyvin maltillinen ja miten on käynyt, palestiinalaisia on ajettu pois asunnoistaan satojen tuhansien juutalaisten viedessä heidän kotinsa ja maansa. Mitä on tehnyt Suomi? Hyssytellyt asiaa, korkeintaan kuiskuttanut kahden valtion mallista samalla kun miljoonat palestiinalaiset elävät saarrettuin kurjuuden keskellä.
Nytkö pääministerin mukaan palestiinalaisten pitäisi olla tyytyväisiä kun heidän lapsiaan on taas tuhansin tapettu. Pari avustusrekkaa joilla saadaan ämpärillinen vettä ja pari leivänkannikka niin silläkö pitäisi kaikki taas olla okei seuraavat vuosikymmenet.
Suomi näytti koko mailmalle kaksinaamaisuutensa kun ei vaatinut rauhaa/tulitaukoa YK:n enemmistön mukana. Suomen oli aikoinaan käytännössä pakko liittoutua natsisaksan kanssa ja siitä on kipuiltu vuosia tiesikö Suomi tapahtuneista kauheuksista. Nyt Suomi tietää israelin mittavista rikoksista joten on aihetta kysyä hyväksymmekö sen, että palestiinalaisilla ei ole ihmisoikeuksia eikä israelia laiteta mitenkään vastuuseen teoistaan.
Pääministerimme puoltaa kansanmurhaa?
12
499
Vastaukset
- Anonyymi
Ei saa antaa pelolle valtaa.
- Anonyymi
Paljon kertoo se, että tässä asiassa jopa Putin ja Erdogan ovat oikeammassa kuin Suomen päättäjät ja se on todella suuri häpeä.
- Anonyymi
Tuota sotaa Hamasin ja Israelin välillä ei nyt olisi, jos Hamas ei olisi hyökännyt Israeliin la 7.10.2023.
- Anonyymi
sori, painovirhe... Juutalaiset Varsovan getossa..
- Anonyymi
Orpo on mennyt sekaisin sotakiimasta. Nyt hän on se joka komentaa tappamaan.
- Anonyymi
Et näköjään ymmärrä lukemaasi.
- Anonyymi
Hamas hyökkäsi Israeliin ja nyt Israel puolustaa maataan ja kansalaisiaan.
- Anonyymi
Ihan niinkuin juutalaiset hyökkäsivät Hitlerin natseja vastaan Varsovan getossa. Loputon sorto ajaa ihmiset epätoivoisiinkin tekoihin.
- Anonyymi
Tuuliviirillä ei ole mielipidettä koska ei ymmärrä mistään yhtään mitään.
- Anonyymi
Suomi on myynyt periaatteensa YK:ssa. Suomi on osoittanut ettei sitä tavallisten ihmisten hätä kiinnosta, miuluummin Suomi tukee Israelin fasistihallitusta palestiinalaisten kansanmurhan suorittamisessa kuin ottaa kantaa tulitauon puolesta.
- Anonyymi
Hamas hyökkäsi Israeliin ja kansainvälisen oikeuden mukaan Israel voi puolustaa maataan hyökkääjää vastaan.
- Anonyymi
Ihan samoin kuin Varsovan gettoon saarretuilla juutalaisilla oli oikeus nousta natseja vastaan on Gazaan ja Länsirannalle saarretuilla palestiinalaislla oikeus nousta juutalaisnatsien terroria vastaan.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393860Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3412993Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91892Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23761- 65751