Appelsiinipuun/avokadon latvominen

Koska appelsiini pitäis latvoa ekan kerran?
Entäs avokado?
56383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kannattaa katsoa, milloin appelsiini/avocado on niin vahvan näköinen, että sitä uskaltaa leikata. Jos appelsiinin runko alkaa näyttää puumaisia piirteitä, siis ei ihan ruoho enää, niin kannattaa vain rohkeasti panna poikki. Älä leikkaa ihan turhan radikaalisti.

Äänestä
  • Joo, ok. Avokado on nyt suunnilleen 15cm ja siinä on jo 6 sellasta pientä lehtee, eli varmaan kannattaa jo latvoa? Vai? Appelsiinit on suunilleen 4 cm ja kaikissa ainakin 2 lehtee.

    Äänestä

  • paula-- kirjoitti:

    Joo, ok. Avokado on nyt suunnilleen 15cm ja siinä on jo 6 sellasta pientä lehtee, eli varmaan kannattaa jo latvoa? Vai? Appelsiinit on suunilleen 4 cm ja kaikissa ainakin 2 lehtee.

    Avocadosta kasvaa korkea puu ja haaroo aika huonosti joten en suosittele vielä nuin pienenä katkomaan. Itse latvoin aina kun näytti että menee minnuu pitemmäks =D, eka kerran jäi runkoa metrin verran. Latvonta tosin aiheuttaa sen että runkoon tulee selviä mutkia, katkomisen jälkeen näet yleensä ylin oksa kääntyy kasvamaan ylös päin.
    Jos suorarunkoisen tahdot niin eka latvominen kannattaa tehdä vasta kun kasvi on halutun korkuinen. ja tukea tarvitsee usean vuoden ajan koskapa on aika ohutrunkoinen.

    Aika rento-oksainen on ja menee useampi vuosi ennen kuin alkaa tuuhettua edes jonkin verran. Kannattaa olla tilaa sekä ylös että sivuille jos tahdot että voi hyvin :).

    Sitruksiakaan ei varmaan kannata nuin pieninä typistellä, sekin kun on puu. Kääpiölajikkeet on vähän eri asia.

    Ovat kyllä yksilöllisiä, yleensä kasvavat yhtä versoa kohden kattoa jolloin voi haaromisen edistämiseksi katkaiste kun on omasta mielestä sopivan pitinen. Toisinaan taas käy niin että kasvi itse "latvoo" itseään kuivattamalla latvansa.
    Miulla oli joskus appelsiini joka ei elinaikanaan kasvanut yli 40cm vaikken kertaakaan sitä latvonut. Muutaman vuoden ikäisenä kuivui sitten lopullisesti :(

    Äänestä

  • paula-- kirjoitti:

    Joo, ok. Avokado on nyt suunnilleen 15cm ja siinä on jo 6 sellasta pientä lehtee, eli varmaan kannattaa jo latvoa? Vai? Appelsiinit on suunilleen 4 cm ja kaikissa ainakin 2 lehtee.

    Juu, ei vielä. Odota ensi vuoteen. Varsinkin sitruspuut ovat h-i-t-a-i-t-a. Avocado on nopeampi, mutta ei pidä hätäillä.

    Äänestä

  • mandariineja ja greippeja kirjoitti:

    Juu, ei vielä. Odota ensi vuoteen. Varsinkin sitruspuut ovat h-i-t-a-i-t-a. Avocado on nopeampi, mutta ei pidä hätäillä.

    -Kiitos-
    En olis millään raaskinutkaan mennä niitä pieniä latvomaan, kiva ettei tarvi vielä. =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


paula-- kirjoitti:

Koska appelsiini pitäis latvoa ekan kerran?
Entäs avokado?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu