Edes sissit voisi lämmitellä magnesium+pii tms. palolla?

Anonyymi-ap

Tavallisesta palosta tulee vettä ja co2:ta, jotka pitää saada kauas ulos ja iso osa lämmöstä menee harakoille ja teltta / kamiinan savupiippu näkyy venäjän lämpökamerassa paremmin (vaikka venäjän teltat näkyy naton lämpökameroissa vielä paremmin).

Kun kilo magnesiumia palaa tulee paljon enemmän kuumaa tuhkaa joka on magnesiumoksidia (myydään pillereissä muuten), joka jää lämmittämään telttaa. Ehkä typen oksidit pitää puhaltaa letkulla 10 metrin päähän, jos pää roikkuu puusta ja pumppu käy peltier-elementillä+sähkömoottorilla tai stirling-moottorilla... ? (radiokin voi toimia Peltier-generaattorilla)

Halkojen keräys luonnosta tekee sissipartion tai kaukopartion näkyvämmäksi. Joskus metallijauhe-pussin voi tiputtaa strategisesta lennokista 300 km päähän.

3

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, ja taktisesta pommittajasta voisi pudottaa laskuvarjolla hirsimökin, täynnä puita olevan halkoliiterin ja muutaman kopan olutta, näitä sopivin välimatkoin, olisi sisseillä hyvät tai ainakin paremmat oltavat.

      • Anonyymi

        Sauna olisi kiva myös olla olemassa. Mikäs sen mukavampaa kun saisi vihollisen takaa-ajaessa poiketa kunnon löylyihin. Seuraavalle etapille lähtiessä nostaisi vielä puulämmitteisen kiukaan pesä täynnä pihalle niin saisivat kohdistaa siihen pari lämpöhakuista ohjusta lentokoneistaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sauna olisi kiva myös olla olemassa. Mikäs sen mukavampaa kun saisi vihollisen takaa-ajaessa poiketa kunnon löylyihin. Seuraavalle etapille lähtiessä nostaisi vielä puulämmitteisen kiukaan pesä täynnä pihalle niin saisivat kohdistaa siihen pari lämpöhakuista ohjusta lentokoneistaan.

        Niin se lämpöhakuinen ohjus, jossa on lämpöhaun lisäksi UDF, DDT, LSD, CCCP ja sähköpartakone varamoottorina. Lämpimään kiukaaseen se osuu aina, ja siihenhän se on suunniteltukin...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3103
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      60
      2844
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2395
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2216
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2053
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1577
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1420
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1408
    Aihe