Ase puhuttaa tässä reserviläisten kotipaketissa mutta eikös monella jo ole puoliautomaattirynkky kotona.
No kuvitellaan että tulisi se pahin kriisi.
Reserviläisiä olisi se puoliautomaattiase kotona jonka ottaisivat mukaan. Mutta..tyydyttääkö puoliautomaattinen ase taistelurintamalla taistelijan?
Mielestäni on niin että jos päädytään siihen että reserviläinen saisi verovähennyksen ko. aseeseen niin sitä ei pitäisi myöntää aivan kaikille halukkaille vaan niille joille se katsotaan olevan tarpeellinen. Yli 60v huru-ukot eivät enää asetta tarvitse eikä reserviläiset jotka ovat ns. pelkkiä maksujäseniä kuten minä.
Reserviläisten kotipaketti
7
902
Vastaukset 7
- Anonyymi
Aseluvat on se ongelma, ei mahdolliset verovähennykset !
- Anonyymi
Ei aseluvat ole ongelma, aselupia myönnetään voimassa olevan aselain mukaisesti.
Asettaa ei kaipaa henkilö joka ei aktiivisesti harrasta. Verovähennys asetta ei tarvitse henkilö joka kuuluu reserviläisiin ja käy ainoastaan ampumassa. Mielestäni verovähennys ase/paketti heille jotka ovat aktiivisesti mukana aluepuolustuksessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei aseluvat ole ongelma, aselupia myönnetään voimassa olevan aselain mukaisesti.
Asettaa ei kaipaa henkilö joka ei aktiivisesti harrasta. Verovähennys asetta ei tarvitse henkilö joka kuuluu reserviläisiin ja käy ainoastaan ampumassa. Mielestäni verovähennys ase/paketti heille jotka ovat aktiivisesti mukana aluepuolustuksessa."...aselupia myönnetään voimassa olevan aselain mukaisesti"
"Asettaa ei kaipaa henkilö joka ei aktiivisesti harrasta"
Milläs harrastat, kun siihen harrastamiseen tarvitaan se ase ? Ai niin, ilmakiväärillä harrastelet X-vuotta ampumaseurassa, kun olet harrastanut ammuntaa vuoden, kaks, kolme.. ampumaseurassa, niin voit anoa lupaa pienoiskivääriin ja sen hankittuasi voitkin jo osallistua reserviläisten harjoituksiin ja taas X-vuotta siellä niin voit lopultakin hakea lupaa siihen "puoliautomaattirynkkyyn"..
Ihan kätevä laki jos hakija on alle 30-vuotias, 40 v ei enää ehdi "rynkkyyn" saamaan lupaa, tulee vastaan sellainen tilanne : "Ei sinulle enää voi lupaa myöntää itselataavaan isolippaalliseen aseeseen, kun sinulla ei (enää) ole sodanajan sijoitusta, olethan jo yli 50 v.."
Verovapaus on tosiaan se pikkujuttu, melkein kaikilla on se 1000-2000 e laittaa omaa rahaa pyssyyn ja ne joilla ei ole varaa, ei verovähennysoikeuskaan paljoa auttaisi.
- Anonyymi
Suomen armeijalla riittää aseita varastoissa. Sen sijaan tositilanteessa mukavasti jalkaan sopivat maiharit tms. kovaa kulutusta kestävät jalkineet, nippu villasukkia, villapaita, kohtuullinen rinkka ja monitoimilinkkuveihti ovat varmasti hyödyksi. Mahtaako tuota retkipatjaakaan kaikille varastoista tulla, varuiksi ottaisin oman mieluummin kuin sen kivikovan mallia 1980 olevan version.
- Anonyymi
Aivan tarpeetonta touhua, kyllä armeijalla riittää varusteita ja varsinkin aseita ilman, että niitä jokainen haluava saisi kotiinsa viedä.
- Anonyymi
Aivan, omiin kansalaisiin luotetaan juuri ja juuri sen verran että, konfliktin uhatessa/sodassa aseita voidaan henkilöille luovuttaa, muuten kansalaisten oikeuksia ovat :
Noudattaa lakeja
Maksaa veroja
Asevelvollisuus
Oppivelvollisuus
Oikeus käyttää yhteiskunnan infraa ja palveluja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3731486Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan801015Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.88913Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49738- 121705
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38702- 53668
- 50616
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10598- 35594
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
- 50545
- 32531
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33528Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48525Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84495- 80470
- 48469