Takaluukun lukko

306 pösö, ongelmana takaluukun lukko. Ei aukea edes avaimella saati keskuslukituksella. Aiemmin kuului sellainen surahtava ääni kun käänsi avainta mutta nyt ei kuulu mitään.
Mistä pitäisi aloittaa korjaus ?
Ennakkoon kiittelen !
21108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meillä hajosi toissa talvena myös lukko takakontista. Ei saanut auki myöskään niin, että ryömi takapenkkien kautta takakonttiin.
Olisi kuulemma pitänyt tietää, että kun aukaisee keskuslukituksen takakontin lukosta, pitää avain aina palauttaa vaakaasentoon. Jos sen jätti pystyasentoon, kaikki toimi vuosia ihan hyvin ja kontti meni lukkoon, kun esim.kuskin ovesta käänsi ovet keskuslukkoon. (Esim. kaupan pihassa avasin ensin takaluukun, jolloin aukesivat myös ovien lukot. Kotipihassa laitoin ovet lukkoon kuskin ovesta). Takakontin lukko oli pystyasennossa, kun sen olis sitten potänyt olla vaakaasennossa. Mies mainitsi joskus sivulauseessa lukosta, mutta ei ikinä SELITTÄNYT, että MIKSI ja MITÄ TAPAHTUU, JOS...
Lukko piti vaihtaa merkkiorjaamolla ja maksoi ihan sikana. Ja oli kuulemma Opel Vectran tyyppivika.

Äänestä

Toimii !
Se oli keskuslukituksen yksikkö joka oli jumissa. Heilutellen ja väkivaltaa käyttäen se alkoi toimimaan. Nyt tietää mitä pitää tehdä jos uusii. Elikkä heittää keskuslukolla vesilintua !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jumissa kirjoitti:

306 pösö, ongelmana takaluukun lukko. Ei aukea edes avaimella saati keskuslukituksella. Aiemmin kuului sellainen surahtava ääni kun käänsi avainta mutta nyt ei kuulu mitään.
Mistä pitäisi aloittaa korjaus ?
Ennakkoon kiittelen !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu