WIN98SE asennus.

akitchu

mitä voisin tehä. formatoin koneen ja koitin asentaa windowsii, ni jos laittaa bootdiskin sisää tulee "Operation System not found" ja jos koittaa pelkäl asennus CD:llä tulee "levyke ei kelpaa" tää on läppäri, tuskin vaikuttaa. mut ennen ei oo tällästä tapahtunu. oisko pitäny formatoida bootdiks sisällä, vai mitä oon tehny väärin. onko bootdisk vaan hajonnu? neuvoja pikasesti.

7

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ourasi

      Yleensä biosiin pääsee käynnistyksen alussa painamalla joko Delete-näppäintä tai jotain näppäimistön funktionäppäintä (esim F1, F10 tai F12). Valitse käynnistysjärjestys 1. Levyke 2. CD 3. Kovalevy. Talleta asetukset (yleensä F10).

      Kokeile sitten ensin käynnistyykö asennus CD:ltä, jos ei buuttaa käynnistyslevykkeeltä ja valitse sieltä käynnistys CD:ltä.

    • akitchu

      jep, sainki ton jo melkee heti sillon illalla. sattu vaan kaks paskaa bootdiskii. tein sit tästä omasta koneesta tohon, ja johan toimi. kiitos kuitenkin. biosistakin olin jo kattonu.

      • olen itsekkin törmännyt samaan hommaan. Välillä boottidiski toimii toisinaan se sama ei toimi. Olenkin ottanut tavaksi tehdä niitä useampia ja ottaa monta kappaletta mukaan kun käyn kavereiden koneita järkkäämässä kuntoon. Kai toi johtuu LU-KI häiriöstä.


      • akitchu
        oldengine kirjoitti:

        olen itsekkin törmännyt samaan hommaan. Välillä boottidiski toimii toisinaan se sama ei toimi. Olenkin ottanut tavaksi tehdä niitä useampia ja ottaa monta kappaletta mukaan kun käyn kavereiden koneita järkkäämässä kuntoon. Kai toi johtuu LU-KI häiriöstä.

        ihmettelin iteki vähä. mut korputhan menee ajan myötä pilalle ja on tosi herkkiä hajoomaa. ei tarvii ku aivastaa ni se voi olla entinen :D no mut homma hoidossa siis.


    • paina F 8

      Heti, kun se alkaa latoa tekstiä siihen ruudulle, paina F 8. Silloin aukeaa valikko, käynnistätkö kiintolevyltä vai CD-asennuslevyltä.
      Ei siihen muita taikatemppuja tarvitse.

      • Paina F 8

        Nuolinäppäimillä suoritat valinnat ja painat perään Enter.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      132
      3494
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      40
      2886
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      9
      2803
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      104
      2704
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      107
      1782
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      76
      1539
    7. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      3
      1495
    8. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      21
      1315
    9. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      1310
    10. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      382
      1145
    Aihe