Antibioottikuurit akneen

Anonyymi-ap

Moikka, haluisin saada vähän vertaistukea muilta, jotka on syönyt antibiootteja akneen. Oon nyt siis 14-vuotias ja akne mulla alkoi noin 12v ja 2022 se oli pahimmillaan ja silloin ensimmäisen kerran meninkin ihotautilääkärille asiaa valittamaan. Missään vaiheessa mun akne ei siis oo ollut tosi paha vaan pikemminkin sellaisia finniryppeymiä eri kasvojen alueilla.

Tosiaan lääkäri määräs mulle 3kk lymesykliini kuurin ja olin sillon vaan tyhmänä ihan tyytyväinen asiasta enkä osannu yhtään suhtautua antibiootteihin kriittisesti (vaikka mun iskä mulle selitti just bakteerikannan epätasapainosta jne) Noh, söin sen kuurin ei siinä mitään. Akne hävisi noin 6kk ajaks, mutta sitten se alkoi vähitellen tulemaan takaisin (tässäkään vaiheessa se ei ollut mitenkään tosi paha)

Sitten 2023 kesän lopussa menin taas ihotautilääkärille, koska näppylöitä oli aika paljon taas ja ne häiritsi esim meikkaamista. Olisin odottanut, että olisin saanut esim vain jonkun paikallishoitovoiteen, mutta tämä sama lääkäri kuin viime kerralla määräsi mulle saman antibioottikuurin kuin viimekerralla ja vielä 6kk pitkäksi. Silloinhan en osannut asiaa ajatella sen enempää ja en ollut edes tietoinen siitä, että antibiootit sekottaa bakteerikannan jopa lopullisesti. Söin sitä kuuria noin 11vk ja nyt vihdoin pari päivää sitten tulin järkiini ja soitin eri lääkärille kuin millä olin ollut ja kysyin voinko lopettaa kuurin.

Nyt pari pv ilman antibiootteja ja fiilikset tosi huonot henkisesti ja fyysisesti. Ilmavaivat ja vatsakivut ovat hirveitä ja kaduttaa molemmat kuurit varsinkin tämä jälkinmäinen ihan todella paljon. Taitaa olla vatsani lopullisesti tuhottu:( Kallis hinta ”täydellisestä ihosta”

3

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se antibiootti ei moniakaan tunnu auttavan, ainakaan pitkäksi aikaa. Itse suosittelen Epiduo voidetta (vaatii reseptin). Jos haluaa jotain mikä ei vaadi reseptiä, voi ostaa Basiron AC -voidetta (siinä on pelkästään sitä toista ainesosaa, jota Epiduo voiteessa on) tai sitten Pycnogenol geeliä. Myös Aloe Vera geeli voi olla hyvä, mutta älä syö Aloe Veraa koska se voi rasittaa maksaa liikaa.

      Vatsan rauhoittamiseen suosittelen Vi-Siblin kuituvalmistetta ja probiootteja. Suosittelen erityisesti Lacto Seven Strong -maitohappobakteereja sekä "Saccharomyces boulardii" hiivaa (sitä myydään mm. nimellä Precosa).

    • Anonyymi

      Eläinlääkäri isäni suosittelee sinulle Myklodic-voidetta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1730
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1380
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      79
      1375
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe