mistä johtuu

pösö 106:n takajarrut jää tosi jumiin yhden yön seisomisen jälkeen? miten ne sais purettua kellään kokemuksia/vinkkejä? vaimo sanoi että jos ei auto tule kuntoon, niin ei tipu koko kesänä, mitä lie tarkoitti!!!! help me :)
3452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

-erittäin yleinen vika on vanhemmissa autoissa se että: -kun käsijarruvaijerin vaippa kuluu(hiekka syö liikenteessä) niin sinne menee vesi -se ruostuttaa vaijerin (talvisin vesi jäädyttä vielä)
ja käsijarrukahvasta vetäen jarrun saa normaalisti päälle -mutta se ei omin jousivoimin palaudu kun vaijeri ei kunnolla tai lainkaan liiku ruosteisessa vaijeriputkessa - poispäin.
Tämä lienee yksi syy. Vaijerien uusimisen yhteyd.oh hyvä vetää ylimääräinen teippikerros vaijerivaipan päälle.

Äänestä

Tollainen vika aiheuttaa sen ettäpistä heti vekotin kierrätykseen. Se on tollaselle eukolle oikea paikka.

Äänestä

Onko 106:ssa takana rumpujarrut? Entisessä 306:ssa oli sama vika. Ensiapuna vikaan toimi rumpujen avaus ja jarrukenkien putsaus. Parempi vaihtoehto on uusia kengät asennussarjoineen. Käsijarrun jousi on sitten vielä, niin kuin edellinen kirjoittikin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


että kirjoitti:

pösö 106:n takajarrut jää tosi jumiin yhden yön seisomisen jälkeen? miten ne sais purettua kellään kokemuksia/vinkkejä? vaimo sanoi että jos ei auto tule kuntoon, niin ei tipu koko kesänä, mitä lie tarkoitti!!!! help me :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu