Teollisuusliiton moraali on kuollut

Anonyymi-ap

Väkivallan käyttö, SAK:n tapauksessa henkisen väkivallan käyttö työpaikoilla ja kansanvaltaista Eduskuntaa vastaan on moraalin tappio. Sitä väkivallan käyttö lähtökohtaisesti on.

SAK:n liittojen ulosmarssit ja lakot ja niillä uhkailut ovat SDP:n oppositiopolitiikkaa. Siinä liiton jäseniä käytetään törkeästi hyväksi hallitusvastuussa olevien puolueiden mustamaalaamiseen. Asiat ovat toisarvoisia. Tällä kertaa perussuomalaiset ovat napakymppi. Demarit yrittävät saada persujen kannattajia demarileiriin. Mustamaalaaminen aloitettiin kesällä melkoisella rasismitohinalla. Syksyllä on jatkettu samaan malliin kuin Sipilän hallituksen aikana, käyttämällä SAK:n joukkovoimaa. Joukkotyhmyys tiivistyy.

Sekin on liittopomoille toisarvoista, että lakoilla ammattiliitto vahingoittaa yrityksiä, yhteiskuntaa ja lopulta omia jäseniään, Lakot ajavat investointeja ja työpaikkoja ulkomaille. Lakot lisäävät muutosneuvotteluja ja irtisanomisia. SAK ei niistä välitä. Riku Aalto ei niistä välitä. Tärkeämpää on nostaa omaa statusta, SDP:n kannatusta ja parhaimmassa tapauksessa kaataa hallitus. Jos hallitus kaatuu, niin sitten Orpo neuvottelee uuden. Seuraavat vaalit ovat neljän vuoden päästä.

Lakoista ei ole mitään hyötyä. Kuka tahansa on hallituksessa, niin valtion talous pitää saada tasapainoon. Asiat pitää hoitaa. Talous ei ole politiikkaa.

SAK:n ja SDP:n moraali on kuollut.

8

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mihin maahan SSAB investoi? Suomen ammattiliittomafia karkoittaa investointeja ja työpaikkoja ulkomaille. Ehkä olisi parasta laittaa Raahen tehdas kiinni.

    • Anonyymi

      SDP ja moraali :D
      Demaripaskat kysyy tuon yhteydessä vain että, onko moraali joku kivilaji?! Niillä mitään moraalia koskaan ole ollutkaan. Jos demariksi haluaa, niin tarvii läpäistä Sirola-opiston järjestämä Taskuvarkaan Perustutkinto-koulutus. Siellä opetetaan kuinka saat molemmat omat nyrkit ja vähintään yhden kommarikaverisi nyrkit YHTÄ AIKAA työtätekevän taskuihin ja saat varastettua mahdollisimman paljon nopeasti.

    • Anonyymi

      Olin yrityksessä, jossa oli lupaava naistyöntekijä. Kun sovinistinen tuotantopäällikkö ei valinnut häntä työnjohtajaksi, niin silloin hän totesi, että menetitte hänet ammattiyhdistysliikkeelle. Sirola-opistot ja Murikka ovat varsinaisia pirun pesiä, jossa aivopestään ihmisiä jonkin lahkon uskoon. Siinä ideologiassa ei realimaailma ole arvossaan. Kysymys on on arvovalinnoista, sanoo Kiuru vähän väliä. Oli hänen arvovalinta pistää ihmiset terkkarijonoihin. Murikan käyneet pysäyttävät tehtaan koneita tahallaan poliittisista syistä. Perkele!

    • Anonyymi

      Politiikka ei kuulu yrityksiin.

      • Anonyymi

        Kyllä se tuntuu Orponkin hallituksen mielestä kuuluvan.


    • Anonyymi

      Pro:n lakoista päättäneet on erotettava tai sitten Pron on erotettava viisaiden STTK:sta. Demareiden järjestämät poliittiset lakot eivät ole täysjärkisten toimia.

      Pro on tullut tunnetuksi entisen pomon Rinteen laittomasta lakosta, josta Rinne tuomittiinkin. Rinne joutui eroamaan pääministerin toimesta, kun sotkeutui silloin moraalittomasti ay-asioihin. Ei sillä tavalla valtion asioita hoideta. Nyt Pro lähtee demareiden oppositiopolitiikkaan mukaan lakkoilemalla SAK:n demariliittojen kanssa. Moraalitonta toimintaa aiheuttaa haittaa yrityksille. Täysin moraalitonta ja munatonta. Joukkovoiman käyttö on helppoa, mutta oikein eläminen se vasta vaatiikin. SAK:n pitäisi keskittyä yhteisten asioiden tekemiseen, eikä politikoimaan.

      Mielenosoitus on aivan eri asia kuin yrityksiä, yhteiskuntaa ja lopulta työntekijäitä vahingoittavien lakkojen järjestäminen. Lakot ajavat investointeja ja työpaikkoja ulkomaille. Sitä SAK tekee. Ja Pro, joka ei kuulu STTK:n kattojärjestön alle. Mitä tuumii Pron fiksut jäsenet? Eroaa liitosta ja ottaa ansiosidonnaisturvan YTK:sta. Se on viisas valinta. Kysymys on arvovalinnoista.

      Politiikka ei kuulu työpaikoille.

      • Anonyymi

        Suomessa politiikka kuuluu kaikkialle ja kaikille, siksi sitä demokratiaksi kutsutaan.


    • Anonyymi

      Ja talous saadaan kuntoon tälläisenä aikana..kun taloissa pitäisi olla kaikki..niin varakkaimmat saa veroalen..oikeiston talous kuntoon..on aikaa jännää ja tuloeroja kasvattava..👍😂😂

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      139
      13233
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3685
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      127
      2999
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1410
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      155
      1356
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1224
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1081
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe