Väkivallan käyttö, SAK:n tapauksessa henkisen väkivallan käyttö työpaikoilla ja kansanvaltaista Eduskuntaa vastaan on moraalin tappio. Sitä väkivallan käyttö lähtökohtaisesti on.
SAK:n liittojen ulosmarssit ja lakot ja niillä uhkailut ovat SDP:n oppositiopolitiikkaa. Siinä liiton jäseniä käytetään törkeästi hyväksi hallitusvastuussa olevien puolueiden mustamaalaamiseen. Asiat ovat toisarvoisia. Tällä kertaa perussuomalaiset ovat napakymppi. Demarit yrittävät saada persujen kannattajia demarileiriin. Mustamaalaaminen aloitettiin kesällä melkoisella rasismitohinalla. Syksyllä on jatkettu samaan malliin kuin Sipilän hallituksen aikana, käyttämällä SAK:n joukkovoimaa. Joukkotyhmyys tiivistyy.
Sekin on liittopomoille toisarvoista, että lakoilla ammattiliitto vahingoittaa yrityksiä, yhteiskuntaa ja lopulta omia jäseniään, Lakot ajavat investointeja ja työpaikkoja ulkomaille. Lakot lisäävät muutosneuvotteluja ja irtisanomisia. SAK ei niistä välitä. Riku Aalto ei niistä välitä. Tärkeämpää on nostaa omaa statusta, SDP:n kannatusta ja parhaimmassa tapauksessa kaataa hallitus. Jos hallitus kaatuu, niin sitten Orpo neuvottelee uuden. Seuraavat vaalit ovat neljän vuoden päästä.
Lakoista ei ole mitään hyötyä. Kuka tahansa on hallituksessa, niin valtion talous pitää saada tasapainoon. Asiat pitää hoitaa. Talous ei ole politiikkaa.
SAK:n ja SDP:n moraali on kuollut.
Teollisuusliiton moraali on kuollut
8
468
Vastaukset
- Anonyymi
Mihin maahan SSAB investoi? Suomen ammattiliittomafia karkoittaa investointeja ja työpaikkoja ulkomaille. Ehkä olisi parasta laittaa Raahen tehdas kiinni.
- Anonyymi
SDP ja moraali :D
Demaripaskat kysyy tuon yhteydessä vain että, onko moraali joku kivilaji?! Niillä mitään moraalia koskaan ole ollutkaan. Jos demariksi haluaa, niin tarvii läpäistä Sirola-opiston järjestämä Taskuvarkaan Perustutkinto-koulutus. Siellä opetetaan kuinka saat molemmat omat nyrkit ja vähintään yhden kommarikaverisi nyrkit YHTÄ AIKAA työtätekevän taskuihin ja saat varastettua mahdollisimman paljon nopeasti. - Anonyymi
Olin yrityksessä, jossa oli lupaava naistyöntekijä. Kun sovinistinen tuotantopäällikkö ei valinnut häntä työnjohtajaksi, niin silloin hän totesi, että menetitte hänet ammattiyhdistysliikkeelle. Sirola-opistot ja Murikka ovat varsinaisia pirun pesiä, jossa aivopestään ihmisiä jonkin lahkon uskoon. Siinä ideologiassa ei realimaailma ole arvossaan. Kysymys on on arvovalinnoista, sanoo Kiuru vähän väliä. Oli hänen arvovalinta pistää ihmiset terkkarijonoihin. Murikan käyneet pysäyttävät tehtaan koneita tahallaan poliittisista syistä. Perkele!
- Anonyymi
Politiikka ei kuulu yrityksiin.
- Anonyymi
Kyllä se tuntuu Orponkin hallituksen mielestä kuuluvan.
- Anonyymi
Pro:n lakoista päättäneet on erotettava tai sitten Pron on erotettava viisaiden STTK:sta. Demareiden järjestämät poliittiset lakot eivät ole täysjärkisten toimia.
Pro on tullut tunnetuksi entisen pomon Rinteen laittomasta lakosta, josta Rinne tuomittiinkin. Rinne joutui eroamaan pääministerin toimesta, kun sotkeutui silloin moraalittomasti ay-asioihin. Ei sillä tavalla valtion asioita hoideta. Nyt Pro lähtee demareiden oppositiopolitiikkaan mukaan lakkoilemalla SAK:n demariliittojen kanssa. Moraalitonta toimintaa aiheuttaa haittaa yrityksille. Täysin moraalitonta ja munatonta. Joukkovoiman käyttö on helppoa, mutta oikein eläminen se vasta vaatiikin. SAK:n pitäisi keskittyä yhteisten asioiden tekemiseen, eikä politikoimaan.
Mielenosoitus on aivan eri asia kuin yrityksiä, yhteiskuntaa ja lopulta työntekijäitä vahingoittavien lakkojen järjestäminen. Lakot ajavat investointeja ja työpaikkoja ulkomaille. Sitä SAK tekee. Ja Pro, joka ei kuulu STTK:n kattojärjestön alle. Mitä tuumii Pron fiksut jäsenet? Eroaa liitosta ja ottaa ansiosidonnaisturvan YTK:sta. Se on viisas valinta. Kysymys on arvovalinnoista.
Politiikka ei kuulu työpaikoille.- Anonyymi
Suomessa politiikka kuuluu kaikkialle ja kaikille, siksi sitä demokratiaksi kutsutaan.
- Anonyymi
Ja talous saadaan kuntoon tälläisenä aikana..kun taloissa pitäisi olla kaikki..niin varakkaimmat saa veroalen..oikeiston talous kuntoon..on aikaa jännää ja tuloeroja kasvattava..👍😂😂
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit835983KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3074981Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202638Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei442569Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852721756Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT991634Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171491- 1051407
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331363seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1161347