Teollisuusliiton moraali on kuollut

Anonyymi-ap

Väkivallan käyttö, SAK:n tapauksessa henkisen väkivallan käyttö työpaikoilla ja kansanvaltaista Eduskuntaa vastaan on moraalin tappio. Sitä väkivallan käyttö lähtökohtaisesti on.

SAK:n liittojen ulosmarssit ja lakot ja niillä uhkailut ovat SDP:n oppositiopolitiikkaa. Siinä liiton jäseniä käytetään törkeästi hyväksi hallitusvastuussa olevien puolueiden mustamaalaamiseen. Asiat ovat toisarvoisia. Tällä kertaa perussuomalaiset ovat napakymppi. Demarit yrittävät saada persujen kannattajia demarileiriin. Mustamaalaaminen aloitettiin kesällä melkoisella rasismitohinalla. Syksyllä on jatkettu samaan malliin kuin Sipilän hallituksen aikana, käyttämällä SAK:n joukkovoimaa. Joukkotyhmyys tiivistyy.

Sekin on liittopomoille toisarvoista, että lakoilla ammattiliitto vahingoittaa yrityksiä, yhteiskuntaa ja lopulta omia jäseniään, Lakot ajavat investointeja ja työpaikkoja ulkomaille. Lakot lisäävät muutosneuvotteluja ja irtisanomisia. SAK ei niistä välitä. Riku Aalto ei niistä välitä. Tärkeämpää on nostaa omaa statusta, SDP:n kannatusta ja parhaimmassa tapauksessa kaataa hallitus. Jos hallitus kaatuu, niin sitten Orpo neuvottelee uuden. Seuraavat vaalit ovat neljän vuoden päästä.

Lakoista ei ole mitään hyötyä. Kuka tahansa on hallituksessa, niin valtion talous pitää saada tasapainoon. Asiat pitää hoitaa. Talous ei ole politiikkaa.

SAK:n ja SDP:n moraali on kuollut.

8

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mihin maahan SSAB investoi? Suomen ammattiliittomafia karkoittaa investointeja ja työpaikkoja ulkomaille. Ehkä olisi parasta laittaa Raahen tehdas kiinni.

    • Anonyymi

      SDP ja moraali :D
      Demaripaskat kysyy tuon yhteydessä vain että, onko moraali joku kivilaji?! Niillä mitään moraalia koskaan ole ollutkaan. Jos demariksi haluaa, niin tarvii läpäistä Sirola-opiston järjestämä Taskuvarkaan Perustutkinto-koulutus. Siellä opetetaan kuinka saat molemmat omat nyrkit ja vähintään yhden kommarikaverisi nyrkit YHTÄ AIKAA työtätekevän taskuihin ja saat varastettua mahdollisimman paljon nopeasti.

    • Anonyymi

      Olin yrityksessä, jossa oli lupaava naistyöntekijä. Kun sovinistinen tuotantopäällikkö ei valinnut häntä työnjohtajaksi, niin silloin hän totesi, että menetitte hänet ammattiyhdistysliikkeelle. Sirola-opistot ja Murikka ovat varsinaisia pirun pesiä, jossa aivopestään ihmisiä jonkin lahkon uskoon. Siinä ideologiassa ei realimaailma ole arvossaan. Kysymys on on arvovalinnoista, sanoo Kiuru vähän väliä. Oli hänen arvovalinta pistää ihmiset terkkarijonoihin. Murikan käyneet pysäyttävät tehtaan koneita tahallaan poliittisista syistä. Perkele!

    • Anonyymi

      Politiikka ei kuulu yrityksiin.

      • Anonyymi

        Kyllä se tuntuu Orponkin hallituksen mielestä kuuluvan.


    • Anonyymi

      Pro:n lakoista päättäneet on erotettava tai sitten Pron on erotettava viisaiden STTK:sta. Demareiden järjestämät poliittiset lakot eivät ole täysjärkisten toimia.

      Pro on tullut tunnetuksi entisen pomon Rinteen laittomasta lakosta, josta Rinne tuomittiinkin. Rinne joutui eroamaan pääministerin toimesta, kun sotkeutui silloin moraalittomasti ay-asioihin. Ei sillä tavalla valtion asioita hoideta. Nyt Pro lähtee demareiden oppositiopolitiikkaan mukaan lakkoilemalla SAK:n demariliittojen kanssa. Moraalitonta toimintaa aiheuttaa haittaa yrityksille. Täysin moraalitonta ja munatonta. Joukkovoiman käyttö on helppoa, mutta oikein eläminen se vasta vaatiikin. SAK:n pitäisi keskittyä yhteisten asioiden tekemiseen, eikä politikoimaan.

      Mielenosoitus on aivan eri asia kuin yrityksiä, yhteiskuntaa ja lopulta työntekijäitä vahingoittavien lakkojen järjestäminen. Lakot ajavat investointeja ja työpaikkoja ulkomaille. Sitä SAK tekee. Ja Pro, joka ei kuulu STTK:n kattojärjestön alle. Mitä tuumii Pron fiksut jäsenet? Eroaa liitosta ja ottaa ansiosidonnaisturvan YTK:sta. Se on viisas valinta. Kysymys on arvovalinnoista.

      Politiikka ei kuulu työpaikoille.

      • Anonyymi

        Suomessa politiikka kuuluu kaikkialle ja kaikille, siksi sitä demokratiaksi kutsutaan.


    • Anonyymi

      Ja talous saadaan kuntoon tälläisenä aikana..kun taloissa pitäisi olla kaikki..niin varakkaimmat saa veroalen..oikeiston talous kuntoon..on aikaa jännää ja tuloeroja kasvattava..👍😂😂

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1090
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1009
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      922
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      857
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      810
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      739
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe