kumien vaihto

Onnistuukohan niiden tärinänvaimennin kumien vaihto ilman että ottaa moottoria irti vetolaitteesta. Tarvitsisi vain vaihtaa etuosaan.

Nykyiset kumin alkavat olla lopussa ja moottori ravistaa jo koko purtta.
Ajattelin irroittaa etuosan pulteistaan ja tunkata etuosaa ilmaan vain sen verran että kumi saisi vaihdettua. Onnistuuko?

Kyseessä V-P MD5
6951
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kumien vaihto omin päin onnistuu hyvin, ainakin SW 27:ssa. Itse vauhdoin pari vuotta sitten, jos oikein muistan otin pultit auki ja tein yksinkertaisen vipuvarren kakkosnelosesta. Tällä systeemillä sai jalalla kevennettyä vipuvarresta, jotta tassut saa pois. Sitten pieni tuki jotta kone on suunnille paikallaan. Harmaita hiuksia kertyi kumien hinnasta... mietin kaikki muut vaihtoehdot läpi (tarviketassut), mutta päädyin kuitenkin maksamaan itseni kipeäksi volvo alkuperäistassuista (muistaakseni n.300 ekeä pari)Tassut vaikuttavat mielestäni merkittävästi vetolaitteen kumin "turvallisuuteen", joten tämä vaikutti päätökseeni.

Äänestä
  • Itselläni on myös SW27. Mistäs hommasit noiden tassujen kumit.
    Vaihtaako ne yhdessä illassa vai pitääkö varata koko viikonloppu?

    Äänestä

  • onnistuuko kirjoitti:

    Itselläni on myös SW27. Mistäs hommasit noiden tassujen kumit.
    Vaihtaako ne yhdessä illassa vai pitääkö varata koko viikonloppu?

    Ostin tassut täältä satavan venepalvelusta, siis turusta. Itse asiassa selvitin asiaa ruotsia myöten, josko sieltä olisi saanuthiukka halvemmalla, meni kuitenkin niin vaikeaksi että kärsin sitten suomen hinnan.

    Nyt kun muistelen vaihtoa tarkemmin, se oli melko pieni homma (muutama tunti). Tärkeintä on se sopivan vipuvarren viritteleminen, jotta konetta on helppo liikutella. Muistaakseni kätevin tapa on ottaa tassut koneesta irti ja sitten ottaa irti jalat, joilla kone on (tassujen välityksellä)veneessä kiinni. Tassuja on muuten vaikea saada välistä pois, näin ainakin muistelen että asia olisi...
    Asennusintoa...
    PS.tsekkaa seuraava osoite ja liity...
    http://www.thyrett.se/SunwindKlubben/

    Äänestä

Otitko molemmat tassut yhtäaikaa irti vai yksitellen?

Äänestä
  • ajatellu, että voisit laittaa kulkuaukon yli kakkosnelosen (korokepalat alle, ettei luukkutallin reunat taitu) ja siitä vaikka ketjutaljalla keventää moottoria sen verran, että saat tassut vaihdettua. Tuli vaan mieleen..., jos meinaan sulla on kone kulkuaukon alla niin kuin aika monissa veneissä.

    Äänestä

  • Putkiaivo kirjoitti:

    ajatellu, että voisit laittaa kulkuaukon yli kakkosnelosen (korokepalat alle, ettei luukkutallin reunat taitu) ja siitä vaikka ketjutaljalla keventää moottoria sen verran, että saat tassut vaihdettua. Tuli vaan mieleen..., jos meinaan sulla on kone kulkuaukon alla niin kuin aika monissa veneissä.

    Eipä onnistu tuo talja homma. Olen miettinyt sitä vaihtoehtoa.
    Vivulla pitää hieman keventää (koppa kaljaa vivun päähän painoksi:)) niin jää kädet vapaaksi hommille ja oluelle

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onnistuuko kirjoitti:

Onnistuukohan niiden tärinänvaimennin kumien vaihto ilman että ottaa moottoria irti vetolaitteesta. Tarvitsisi vain vaihtaa etuosaan.

Nykyiset kumin alkavat olla lopussa ja moottori ravistaa jo koko purtta.
Ajattelin irroittaa etuosan pulteistaan ja tunkata etuosaa ilmaan vain sen verran että kumi saisi vaihdettua. Onnistuuko?

Kyseessä V-P MD5

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu