Pyhäjärvellä on t syyllisiksi kaupunginjohtajat, myös hallintojohtajat hätisteään vaihtamaan paikkakuntaa, joko itse lähtemällä tai erotetetaan.
Kas kun pitäsi vaihtaa poliittisista syypäistä puhuvat päät" yhdellä äänellä yksäänisestä" sekakuorosta johtajahenkiset, aika on ajanut heidän kehittämismalliensa ohi oikealta ja vasemmalta. Keskusta hautaa (vaientaa) aina uudistajat ja mitä jäljellä on, niin niiden tyyppivikaisia rippeitä palvoen , kun samaan aikaan eli parhaillaan puolue raapii kannatuksensa rippeitä presidentin tekijöiksi kautta Suomen.
"Keskusta laati raportin puolueen tilasta – tuloksena inhorealistinen kuva tulevaisuudesta.
Raportin mukaan keskusta päätyy kuuden prosentin kannatuksen pienpuolueeksi, jos se ei pysty uudistumaan.
Vaalitappion kärsinyt ja oppositioon päätynyt keskusta on laatinut raportin puolueen nykytilasta. Selvitys ruotii puolueen nykyisen kannatusalhon syitä ja antaa useita ehdotuksia toiminnan kehittämiseksi, muun muassa viestinnän parantamisen sosiaalisessa mediassa.
Sävy on enimmäkseen kaunistelematon.
”Puolueessa ei keskustella eikä ajatella riittävästi, eikä se osaa kutsua uusia ihmisiä mukaan”, kuuluu yksi raportin arvioista.--"https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009968669.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=promobox
Keskusta vaihtaa johtajaa, kun pitäisi korjata toimintaa
22
448
Vastaukset
- Anonyymi
Aloittaja ei taida ymmärtää että luottamusmiehistä muodostuvat elimet valtuusto ja hallitus ovat viranhaltijoiden työnantajia! Ymmärrätkö?
- Anonyymi
Luulosi ei ole tiedon väärti, turhaa parranpärinää "ojan takaa " ojentelu. Kyllä vaan se näin on, että kuntapolitiikka joko istuu tai makaa, kuin miten valta-asetelmat petaa.
Iänikuiset oman astian makuiset linjat kuihduttaa ei vaan puolueen kannatusta, vaan kuntakin kuivettuu näköalattominen asianhoidolla.
Perussuomalaiset ainakin tääällä ovat jalkautuneet kuntalaisten pariin.
Niin kun vaaleilla valitut eivät muuta tapojaan, eikä äänestäjät saa totuutta tietää, miksi ovat semmosia tupajumeja nämä jotkut, niin näyttönä voimasta laitetaan kuntajohtaja syylliseksi...
Eipä sillä, en vuodattaisi tämän päivän keskustan puolesta en hikeäni, saati kyyneleitä. Käpertyköön käppänöidensä huomaan, kyllä se vanhakin vielä kehtaa kerskua - Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#180874756
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
"keskustella ja ajatella riittävästi, eikä se osaa kutsua uusia ihmisiä mukaan. Esimerkiksi keskustan järjestämien tupailtojen kuvataan näyttäytyvän enemmän ”sisäpiirin hommana"
Se todellakin on sisäpiiri puolue. - Anonyymi
Keskustan oma pää-äänenkannattaja lehti "Keskustaväen herättelyyn tarkoitetussa raportissa todetaan, että keskusta menestyi pitkään maltillisuuden, kohtuuden ja kokonaisuuksien ymmärtäjänä. Sittemmin arvokeskusteluun on kuitenkin tullut uusia kysymyksiä kuten kasvissyönti, turkistarhaus, seksuaalietiikka, hiilijalanjälki ja maahanmuutto.
– Nämä kysymykset jakavat kansaa ja muun muassa keskustalaisia. Toisin sanoen niissä metodisen keskustalaisuuden idea ei toimi. Näissä arvokysymyksissä ”keskelle asettuminen” ei oikeastaan ole vastaus, vaan käyvät vastaukset ovat tarkempaa erottelukykyä ja ymmärrystä vaativia. Ne ovat siis haaste, jota pitäisi käsitellä sisällöllisesti.
Raportin mukaan keskustan ei pidä yrittää olla välissä, vaan olla harkituissa asioissa vahvasti jotakin mieltä"""https://www.suomenmaa.fi/uutiset/keskustan-on-sahkoistettava-oma-lokeronsa-katsoo-puolueen-tilaa-pohtinut-tyoryhma-hiljaa-oleminen-ei-tue-ketaan/- Anonyymi
Näin muita syyllistäneet syylliset alkavat paljastua,voi suoraan verrata siihen miksi mm Pyhäjärvi ei ole kiinnostava paikkakunta.
Raportin tehneen mukaan (Juha Kuisman )mielestä keskusta näyttäytyy liikaa myös ”kaikkien asioiden vastustajana”.
No niin on, ei kahta sanaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin muita syyllistäneet syylliset alkavat paljastua,voi suoraan verrata siihen miksi mm Pyhäjärvi ei ole kiinnostava paikkakunta.
Raportin tehneen mukaan (Juha Kuisman )mielestä keskusta näyttäytyy liikaa myös ”kaikkien asioiden vastustajana”.
No niin on, ei kahta sanaa.Raportti kannatta lukea sanasta sanaa, vaihtoehtonne ovat vähissä, Keskusta r.p
- Anonyymi
Pyhäjärven Keskustan kannatusta on varmasti alentanut tuo räävi kielenkäyttö muiden puolueiden kannattajia kohtaan.Varsinkin Persuja on maalitettu oikein olan takaa. Sitä saa mitä tilaa!!
- Anonyymi
Viisasta miestä ei tunne siitä, että hän ei tee virheitä, vaan siitä, että hän ei tee samaa virhettä uudestaan. — Winston Churchill
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viisasta miestä ei tunne siitä, että hän ei tee virheitä, vaan siitä, että hän ei tee samaa virhettä uudestaan. — Winston Churchill
Eli tämä samoja mantroja hokeva ei ole viisas ja sen kyllä on pannut merkille monet..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli tämä samoja mantroja hokeva ei ole viisas ja sen kyllä on pannut merkille monet..
Se on huomattu. Eivät eräiden tukijatkaan ole viisaita, tekevät saman virheen uudestaan ja uudestaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on huomattu. Eivät eräiden tukijatkaan ole viisaita, tekevät saman virheen uudestaan ja uudestaan.
Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko kommentoi tuoretta raporttia, joka antaa karun kuvan puolueen tilasta. Saarikko pitää työryhmän selvitystä ansiokkaana ja tarpeellisena.
– Se tunnustaa tosiasiat, mutta kuvaa myös selkeästi keskustan paikan ja luo toivoa. Me kyllä tästä nousemme, kirjoittaa Saarikko MTV Uutisille.
Saarikon mukaan raporttiin ja sen toimenpide-ehdotuksiin perehdytään nyt rauhassa ja myös puoluevaltuusto käsittelee raporttia."--
_________________________
Meijän keskustan puoluevaltuuston edustaja tuskin tunnistaa yhtään kannatuksen laskuun johtanutta virhettä, paikallisesti ja alueellisesti, missä itsekin on ollut mukana , jopa päämiehenä...
- Anonyymi
Keskusta on koko Euroopan irvikuva.
- Anonyymi
Elämäni Biisi 4.11.2023 antoi vahvasti aavistuksia ja askelmerkit presidentin vaaleja ajatellen. Mika Aaltola, ei ole notkea "järjen ääni", Olli Rhen ulospäin , kuin sisäisesti tyhjyyttä "pyörivä kuulapeli", Jussi Halla-aho mitä enemmän eri yhteyksissä häntä kuulee, sen oudommaksi muotoutuu henkilökuva, niukahko ja tiukahko persoona, Pekka Haavisto, voi surkiaa ei ole miun makkuun, puljaamiseen pystyvä, Alexsander Stubb, tunnisti tilaisuuden hengen ja ennakoiden pystyi hyödyntämään osuutensa ...
On vielä muitakin ehdolla olevia, tulevia ja aikovia...Ehdokkaissa on valinnan varaa..äänestän kun äänestän, lähtökohtana on valita henkilö, joka on uskottava Suomi-meidän isänmaamme koko kuvan vahvistava ja suomalaisille kokoavan ilmapiirin keskeneinen tekijä ja ajankohtaisten näkökulmien ja tarvittaessa kansaa puolustavien lausuntojen antaja.- Anonyymi
YLE "Elämäni biisin lauantaina lähetetty finaalijakso tavoitti jopa 1,507 miljoonaa suomalaista, rikkoen vuodesta 2019 esitetyn ohjelman katsojaennätyksen. Asiasta kertoo Yle.
Tampereen Nokia-areenalla kuvatun ja TV1:llä lähetetyn jakson vieraina olivat presidenttiehdokkaat Mika Aaltola, Pekka Haavisto, Jussi Halla-aho, Olli Rehn ja Alexander Stubb. Tuotannon mukaan kaikille kärkiehdokkaille on tarjottu mahdollisuus osallistua ohjelmaan, ja osa presidenttiehdokkaista on vieraillut aikaisemmin tällä kaudella.
Pyhäinpäivän jakson keskikatsojamäärä oli 1,192 miljoonaa, Yle kertoo."
- Anonyymi
Kepu ei vieläkään taida ymmärtää sitä että se hylkäsi palkansaajat ja pyllisti maaseudun ihmisille.
Vai mitä voi sanoa Sipilän hallituskaudesta - Rehulalais-Saarikkolaisella sosiaali ja tervespolitiikalla ajettiin aluesairaaloiden toimintoja alas, Berneriläisellä liikennepolitiikalla tuhottii syrjäseutujen taksiliikenne jne. Ja sitten se ite iso Kepu, jullien jullin Sipiläläisellä politiikalla kikytettiin naisvaltaisia aloja oikein ökyisännän ottein. Kyllä siinä julkisella sektorilla olevat työntekijät kyykytettiin oikein kunnolla!! Ja aloilta ja syrjäseudulta joissa verenperintönä oli aina äänestetty Kepua.
Kyllä Kepu on itse muronsa kussut ja oksansa sahannut. Ei auta kiemurtelu eikä kaartelu. Ei ole edes "otsaa" kutsua näitä menetettyjä ihmisiä takaisin puolueen toimintaan ja pariin. Häpeä taitaa olla niin suuri...- Anonyymi
Nyt sama toiminta jatkuu aluevaltuustossa!!!!
- Anonyymi
Naisvaltaisten toimialojen työntekijät (terveys, sosiaali, opetustoimi) ovat tulleet maalta, kasvukeskusten ylivoimaisinta enemmistöä edustava maaseuduilta muuttaneet tytöt,naiset, vaimot.
Voiko keskusta muita syyttäen sormella osoittaa, kuin aivan itseään ja sitä kautta ripotella suolaa itse aiheuttamiinsa runtuhin...
Sanonta, pitää tunnustaa tosiasiat, tehdä parannus ja syntyä uudelleen..sanonata joutunee vielä yhden miessukupolven verran etsiskellä kotiaan keskustassa.
Kunhan nykyiset syntymäkeput vm 1945-1970 väliltä olevat, haittahäiriötekijät paatuneet keskustan perinnejäsenet kaatuvat joko hoidettaviksi tahi haudattaviksi, niin vasta sitten valtapaikkojen henkilökultit ja henki voi virkistyä uudistumiseen.. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt sama toiminta jatkuu aluevaltuustossa!!!!
Vastuuttomuudesta tunnetun keskustapäättäjän kanssa väittely on sama kuin yrittäisi pelata shakkia pulun kanssa: Se kaataa nappulat, paskoo pitkin lautaa ja lopuksi vielä lentää laumansa luokse ja väittää voittaneensa.
Heillähän kaikki on ulkoistettuna jonnekin.
Vertausta tosin pitää vielä alleviivata, että umpikeskustalainen ei alennu kasvotusten kritisoivan kanssa depaattiin, jos hetkeksi huomioi vastapuolen, niin silloinkin vastaa kysymyksellä.
Mistä se kertoo rehellisesti, no selkärangattomasta, hukkaan heitetystä elämästä.
- Anonyymi
IS-- "Elämäni biisi -ohjelmasta puuttui Sdp:n ehdokas, EU-komissaari Jutta Urpilainen. Urpilaisen ehdokkuus vahvistettaneen marraskuun aikana. Tuoreessa Ylen kannatusgallupissa Sdp oli ykkönen, mutta loistaa edelleen poissaolollaan presidentinvaaleista.
Voiko suurempaa vaalitaktista munausta enää tehdä.
Pahvi-Jutan kantaminen toritapahtumissa näyttää nololta, kun tarjolla olisi ollut 1,5 miljoonaa tv-katsojaa."--
______________
Demarien loppukiri tulee olemaan kaikki tunnevärit ja tilannekuvat sisältävää--jos Jutta Urpilainen suostuu olemaan demarien marionettinukkena. - Anonyymi
Yle areenasta
Jukka Lindströmin Sivuhistoria12 17.35 - 17.56
21 min
Yle TV2
6/8. Sushi time! Hervoton historiaohjelma tulevaisuudesta. Satiirinen mokumentti kaikesta siitä, mistä 2020-luku tulevaisuudessa muistetaan.
---------------------------
Oikein hersyvää kepusatiiria- Anonyymi
Oikein hyvä. Hi hih
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1466204
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253776Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1282941- 412680
- 492660
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262066Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2691934Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511868- 281640
- 341633