Jussi Halla-aho valitaan Suomen seuraavaksi presidentiksi

Anonyymi-ap

Voimasuhteet nimittäin menevät niin, että Haaviston kannatus maanlaajuisesti on korkeintaan 30 %. Haaviston monista rajoitteista johtuen (sivari, ho mo, julkinen miespartneri, vihreä, ylioppilas jne) kaikkien muiden kannattajat ryhmittyvät sen ehdokkaan taakse, joka on Haavistoa vastassa toisella kierroksella.

Ensimmäisellä kierroksella taas Halla-aho kerää toiseksi suurimman potin siksi, että Aaltola ja Rehn ovat liian hajuttomia ja mauttomia. Stubb taas mokaili niin pahasti pääministerinä ja "Ruotsi on maailman turvallisin maa", "Mon ikult tuuri on rikkaus" möläytyksillään, että häntä vihataan jopa Kokoomuksessa ihan liikaa.

Halla-aho on ottanut jämäkän linjan Suomen turvallisuuden ajamiseksi jo 20 vuotta sitten ja johdonmukaisesti ajanut sellaista politiikkaa, joka pyrkii parantamaan Suomen turvallisuutta sekä sisäisesti että ulkopoliittisesti. 

Haavisto sen sijaan on ehdotellut Puolustusvoimien määrärahojen leikkausta, puolustusvoimien reservien puolittamista, venäläisten maahantulon helpottamista ja omienkin sanojensa mukaan käynyt Venäjällä "yli 100 kertaa". Lisäksi kun muistetaan että Haavisto on kärräillyt maahan I S I S-naisia, satoja af gaa neja, painostanut virkamiestä laittomuuksiin ja mokannut täysin mm. Caruna-casen, hän on täysin epäsopiva Suomen presidentiksi.

6

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oikein olet perustellut kantasi. Useilla äänestäjillä on negatiivisia ennakkoasenenteita Halla-Ahoa kohtaan, mikä saattaa vaikuttaa valituksi tulemiseen. Uskon Aaltolan o levan useille se vaihtoehto, joka korvaa epämiellyttävän Haaviston ja rasismikohusta kärsivän Halla-ahon.

    • Anonyymi

      Vasemmisto, ruotsalaiset ja vihreät voisivat määritellä tuon sanan rasismi, mutta ei ole mitään kuulunut mitä kaikkea se pitää sisällään, eli sisältö puuttuu tarkoitukselta.

      • Anonyymi

        Minkä tahansa sanan voi ottaa lyömäaseeksi ilman perusteluja, kuten natsi, rasisti jne.


    • Anonyymi

      Miksi ei ole naisia otettu mukaan. Luulisin, että Sarilla on hyvät mahdollisuudet. Hän oli europarlamentaarikkona ainoa, joka oli tietoinen, mitä siellä tapahtui. Lupaan äänestää Saria, jos hän on toisella kierroksella. (Sattumaääni) Muuten en äänestä ollenkaan presidentin vaalissa.

      • Anonyymi

        Jos sitten seuraavaksi EU-komissaariksi.
        Sari on rautaa.


    • Anonyymi

      Näillä mennään, Halla-aho presidentiksi!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      146
      3153
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      9
      1753
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1394
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1211
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1061
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      134
      994
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      928
    Aihe