mitä syntiä eläimet ja kasvit tekivät kun ne kuolevat?
jos synnin palkka on kuolema
Anonyymi-ap
17285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kiirettä se pitää vaikka päivänkorennolla jos pitää rikkoa kymmentä käskyä.
Ei eläimillä ole henkeä, ei niissä ole sitä Jumalan puhaltamaa elävää Henkeä, jolla on kuolemanjälkeistä elämää. Ne ovat pelkkää fysiikkaa.
Raamatus rabbit on kirjoitellut että eöukoissa on myös luojan elämän henki ja elukat menee eri taivaaseen mut se oli silloin aikojen alussa nythän ne syö toisiaan elävältä. Syntihän lisääntyi aina kun ihmisjoukot lisääntyi. Ihmisen elinikä lyheni syntien takia. Kai te nyt Raamatun olette lukenut .
Ihminen on arvokkaampi kuin elukat ja ruohot
Ohoh!
On siinä kemiaakin.
Savi-Aatamissa ei paljon henki pihise. Eikä Pikku Eevassa, tämähän oli väkerretty Aatun kylkikaaresta. Sormen mittainen puoliso... lieneekö vaimoilla alamittaa, kuten kaloilla on?
Raamatun tarinat ovat aikansa eläneitä.
Eläimetkin kärsivät ihmisen synnin takia. Niille on siunaus, että elämä loppuu, kun voimat loppuvat.
Samoin itsekin halöuan kuolla kun elämä ei enää tuo iloa vaan tuskaa.
Onhan elämän henki kaikessa vaikka on pahat henget on demonit on pimeyden on budhan henkiä hindujen faaraoiden taikureiden ne on silti luotuja. Henkihän tähdet pitää taivaalla ja auringon kuun sateet.
Ne eivät ole menettäneet elämäniloa. Eivät siis ole elinaikanaan kuolleita kuten me monet ihmisinä. Ja elävät autuaan tietämättöminä uskonnoista ja aatteista. Toki me kaikki lopulta kuolemme fyysisesti. Tosin esimerkiksi koira voi tuntea niin voimakasta ahdistuneisuutta ja surua että se voi siihen kuolla fyysisestikin, mutta silloin se on ollut jonkun ihmisen paras ystävä ja läheinen. Koiralla on muitakin inhimillisiä tunteita. Se voi hävetä ja olla "synnintunnossa" mutta pelastuu ja ilostuu kun sille annetaan koiruudet anteeksi. Fyysisen kuoleman jälkeisestä elämästä en osaa sanoa. Pitäisi varmaan voida erittäin hyvin jos tahtoo elämänsä jatkuvan ikuisesti?
Eläimillä on sielu ja jos ihminen turmelee sen ne syyttää siitä ihmistä viimesellä tuomiolla,varsinkin koirat ovat saatanan vallassa,kissan sielua ei pysty turmelee
Uskonnot uhraa elukoita jumalilleen ja elukan verta. Kristitty ei uhraa mutta syö mikä on ikävää. Käärmeet tuottaa seerumia lääkkeeksi mutta nekin voi tappaa koska ne tappaa.Mooses.
Se Mooses rabbien tarinakirja kertoo että jos elukka tappaa ihmisen se elukka tapetaan heti. Johan ihminen on se joka määrää elukoita.
Jaaha ei tiedä mitään no Raamatusta luetaan koko luomakunta huokaa odottaa vapautusta ja puutkin kurkottaa kohti taivasta. Katsokaa kedon ruohoja....
Ilmestyskirjassa kerrotaan myös koko luomakunnasta
Mutta Jeesuspa parantaa sokean näkeväksi laittamalla savea ja räkää sen silmiin!
Mitäs tähän sanoo ateisti!
Teksti on ihmiselle.
Eihän teillä seuroissa mm lehmiä ole, kuten ei ristiä ja Harvoin edes alttaria.
> mitä syntiä eläimet ja kasvit tekivät kun ne kuolevat?
Voisiko olla, ettei eläimet ja kasvit ole tiedostavia olentoja ja siksi niille on säädetty vain lyhyt elämä?