Bain pienituloiset maksaa

Anonyymi-ap

Vain pienituloista otetaan

Verokertymä vähenee 9 miljardia, köyhiltä leikataan

Hallitus leikkaa pienituloisilta kuusi miljardia sosiaaliturvasta, ensi vuonna 1,5 ja siitä eteenpäin 1,5 miljardia vuodessa, hallituskaudella yhteensä 6 miljardia.

Miten paljon pienituloisten elämä ja ostovoima tulee heikkenemään hallituskaudella, kun leikkaukset ensi vuodesta alkavat PURRA?

SAMAAN AIKAAN, vuodesta 2022 - vuoteen 2027, valtiovarainministeriö arvioi VEROASTEEN ALENEVAN kolme prosenttiyksikköä, mikä merkitsee, että valtion verokertymä pienenee noin 9 miljardia.

Kenen mielestä elämme OIKEUSVALTIOSSA?
Jos hallitus leikkaa hallituskauden aikana sosiaaliturvasta yhteensä 6 miljardia ja rikkaat saavat uusia veroetuja samaan aikaan 9 miljardia, niin hallituskauden aikana uutta ulkomaan velkaa on otettava, vaikka sosiaaliturvaa on purettu roimasti.

Lisää velkaa otetaan siis ulkomailta, vaikka myös isojen korkomenojen vuoksi ennen vaalia luvattiin ulkomaan velan vähentämistä. Velkakello tuleekin tikittämään entistä kovempaan tahtiin, kun ulkomaan velkaa otetaan yhtä paljon, ellei jopa enemmän, kuin viime hallituskaudella paljon isommalla korolla.

Orpon hallitus "sopeuttaa" julkista taloutta leikkaamalla pienituloisten entisestään liian pienestä sosiaaliturvasta, mitä on jouduttu leipäjonoilla paikkaamaan. EU:n komission sosiaaliasiain komitea on huomauttanut Suomea jo kolmesti liian pienestä perusturvasta.

Varakkaat, hyvin toimeentulevat, eivät osallistu talkoisiin, sen sijaan hyvätuloiset saavat uusia veroetuja, ja verokertymä vähenee siten arviolta 9 miljardia Orpon hallituskauden aikana — ja ulkomaan velka kasvaa.

Useiden tutkimusten mukaan veronkevennykset eivät auta talouskasvuun. Suomessa verotus ei ole kohtuuttoman kovaa. Päinvastoin Suomen veroaste kestää kyllä kansainvälisen kilpailun. Yritys eroa on alennettu kerta toisensa jälkeen, ja lienee nykyään EU-maiden matalimpia. Varallisuusvero on Suomessa poistettu ja perintöveroa alennettu. Pääomatuloihin kohdistuu matala tasavero, kun taas eläkkeet ja palkat verotetaan progressiivisesti. Listaamattomien yritysten verotus on minimaalista jne.

Verotusta tulee kiristää siten, että veronmaksukykyiset maksavat enemmän veroa, osallistuvat siten talkoisiin, jotta lakisääteiset hyvinvointipalvelut voidaan perustuslain mukaan toteuttaa. Veronkierto ja porsaanreijät eivät ole lopulta kenenkään etu.

Suomalaisten kahtiajakautuminen ei ole kenenkään etu: köyhät, joilta leikataan, köyhtyvät entisestään ja rikkaat rikastuvat uusien veroetujen takia.



Äänestä
SDP
SAK

2

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Knn bain sasi töitä.

    • Anonyymi

      Osatotuus.

      Työmarkkinokonflikti johtuu luottamuspulasta puolin ja toisin. Osapuolrt haluttomia neuvotteluratkaisuun.

      Molemmilla epärealistiset tavoitteet.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3385
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      383
      3126
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      77
      2948
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      2799
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2298
    6. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      1959
    7. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      92
      1888
    8. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      14
      1829
    9. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1819
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1709
    Aihe