Minäpä annan VR:lle ihan ilmaisen vinkin noiden varkauksien estämiseksi ja selvittämiseksi.
Laittakaa jokaiseen vaunuun ja laukkuhyllyyn tallentava valvontakamera, joka kuvaa ko. kohteita koko matkan ajan. Säilyttäkää tallennetta muutama päivä. Mikäli jollakin matkalla ilmenee varkaus, niin siinä vaiheessa otetaan tallenne tutkittavaksi. On lähes satavarmaa, että tekijä jää kiinni.
Itselläni on laukussa hälytin 110 dB, jonka ansiosta varkaus jää yritykseksi.
Matkatavaravarkaudet lisääntyneet junissa
Anonyymi-ap
2
243
Vastaukset
- Anonyymi
Junalipun ostamiseen tunnistautuminen ja juniin samanlaiset ylähyllyt kuin lentokoneissa on. Kansi suljetaan ja avataan matkalipun koodilla ja lokero on maksullinen, muutaman euron. Myös välitilassa oleviin laukkuhyllyihin laukkujen lukitusmahdollisuus.
- Anonyymi
Mulla on sellainen ohut vaijerilukko.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614408KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523251Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492524Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?522485- 1092207
- 241893
- 231652
- 301616
- 1611494
- 361265