Saako lapsi tulla mukaan

Siis tähän rakenneultraan? Esikoinen haluais nähdä vauvan, saakohan sinne ottaa mukaan muitakin kun miehen?
9844
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mun mielestä saa ottaa, eritoten jos mieskin on mukana. Mutta jos menisit yksin ja ottaisit mukaan pienen lapsen jota et pysty vahtimaan kun makaat ultrattavana ja joka mahdollisesti rikkoisi huoneessa jotain, niin sellainen ei käy. Tämäkin voi olla sairaala kohtaista, mutta mun mielestä mun UÄ-papereissa luki, että mukaan ei voi ottaa PIENTÄ lasta jota kukaan ei vahdi.

Äänestä
  • itselläni oli ainakin edellisessä raskaudessa kummatkin lapset mukana ja uskon sen olevan ihan hyväksikin nähdä että miltä se pikku veikka/sisko näyttää äidin masussa. Mies kannattaa ehdottomasti ottaa mukaan, koska monesti ne tajuu vasta siinä vaiheessa kun ultrassa istutaan ja katsotaan sitä pikku kaveria ruudulta että vauvan tulo onkin totta ja samalla mies kuulee kaiken lääkärin suusta ei tarvi itse selitellä kotona kaikkea kuulemaansa, ultra lähentää miestä ja lasta kuten koko perhettä :)

    Äänestä

  • se pienikin lapsi on mukaan ottaa, ei sitä voi kotiin jättää. Aina ja kaikilla ei ole mahdollisuutta laittaa lasta hoitoon, mutta ei se ole este ultraan menemiselle.

    Meillä oli kaksi lasta mukana katsomassa uutta tulokasta. Isä oli kyllä myös ja lapset sen verran isoja, ettei sen puoleen ollut haittaa.

    Äänestä

ainakin toivotaan, ettei pieniä lapsia otettaisi mukaan. Tämä lukee ihan jossain sieltä saamassani paperissa. Mutta kannattaa toki aina kysyä, varsinkin jos isä on mukana "vahtimassa". :)

Äänestä

En minä ainakaan edes miettinyt koko asiaa vaan esikoinen oli mukana. Isä oli tosin mukana myös, mutta yhtä hyvin olisin voinut joutua menemään ilman miestä eikä meillä ole ketään hoitajaa, joka tulisi tyttöä vahtimaan. Ei kaksivuotiasta voi jättää yksin kotiin tai sairaalan käytävälle odottelemaan, joten mukaan on otettava.

Äänestä

Muistaakseni jossain paikoissa kielletään lasten mukaan tulo tutkimukseen. Voi kai hämmentää lasta, jos ultraa tehdään alakautta ja ehkä lapsi voi häiritäkin, meillä ainakin tehtiin rakenneultraa kauan ja hartaasti, että saatiin kaikki mitat ja jutut tutkittua, kun vauva pyöri niin paljon. Eli aikamoista keskittymistähän se vaatii tutkimuksen tekijältä.

Soita ja kysy sieltä paikasta, mihin olet menossa. Lapsen ikäkin voi vaikutttaa.

Äänestä
  • Tampereen keskusneuvola, jossa ultrat tehdään, sanoo sivuillaan, että vain isä saa tulla mukaan. Meillä kun odotetaan esikoista niin ei ole käytännön kokemusta aiheesta vielä :-)

    Äänestä

Hyvinkään sairaalassa ei sisaruksia saa ottaa mukaan sillä ne kuulemma häiritsevät henkilökuntaa toimenpiteen aikana...

Äänestä

ultrassa mukana sekä mies että lapset eikä sitä pahalla katsottu. Kyllä sinne on oikeus mennä mukaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ultraan? kirjoitti:

Siis tähän rakenneultraan? Esikoinen haluais nähdä vauvan, saakohan sinne ottaa mukaan muitakin kun miehen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu