V70 2,4D 2010 (175hv) tehot vöhissä

Anonyymi-ap

Käynnistyksen jälkeen toimii hetken, mutta tehot katoavat yleensä muutaman kilometrin ajon jälkeen. Vikakoodeja tuli seuraavia:

P029900 Turboahdin/super-ahdin "A"
- alipaine
- satunnainen

P023400 samat kuin yllä

P004C00 Turboahtimen/kompressorin ahtopaineen ohjaus B
- Virtapiirin alijännite
- Pysyvä

Autolla ajettiin vähintään (jäähdytysjärjestelmän ongelmailmoituksesta laskien) 3000km rikkinäisellä termostaatilla. Oli vähän pakko tehdä Lapin reissu, kun vikailmoitus tuli edellisenä päivänä. Tuttu asiantuntija sanoi, että voi ajaa.

Ennen termostaatin vaihtoaikaa ilmeni erikoinen ongelma. Autosta katosi tehot välillä kuten aina kun joku anturi kenkkuilee, mutta kun avasi autosta lukot tai aamulla avasi minkä tahansa lukottoman oven, alkoi konehuoneesta krahina, 1-2 vetoa. Ilmeisesti sähköisesti säätyvä ahtopaineensäädin.

Kysymys kuuluu: Saako tämän järkevään hintaan kuntoon? Kuulemma noita säätimiä myydään erikseen, mutta _kuulemma_ voi olla tarkka säädöistä että toimii. En tiedä. Itse en ymmärrä juuri mitään näistä. Täällä varmaan joku tietää? Ainakin osaa sanoa, että laita auto paaliin. Autolla on ajettu 515tkm.

Löytyyko tietäjiä? Osaajille kunniaa ja mainetta!

3

481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ahtimen ja ohjaukseen siihen liittyvät voi testata helposti. Sinun pitäisi etsiä henkilö joka testaa ja toteaa oikein niin ei menee väärien osien vaihtamiseksi.

      Firmoissa pelkkää testeriä ja sen kertomia tekstejä lukevat eivät ymmärrä mitää pitäisi tehdä ja vaihtavat ehjiä osia .

    • Anonyymi

      Itse vaihtaisin säätimen ja toivoisin että toimii.

      Turbohuoltoon jos viet niin ne rokottaa sulta sen 1000 euroa ja merkkiliike tuplaten.

    • Anonyymi

      Kiitos kommenteistä!

      Nyt ammattilainen varmisti omin silmin, että krahinan pitäjä on se säädin. Lupasi metsästää moisen osan jostain.

      Ilmoittelen sitten täällä että tuliko auto kuntoon :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      273
      5132
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      53
      4271
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3629
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2729
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      20
      1949
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      115
      1754
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1501
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1095
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1073
    Aihe